Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Office zcela bez Microsoftu: praktická bezplatná alternativa

Jiří Palyza 26.01.2022

V pracovní oblasti je v případě potřeby sady kancelářských aplikací stále první volbou Microsoft Office. Pro soukromý počítač je ale často zbytečné za něj utrácet. A to ať už v podobě předplatného nebo jednorázového nákupu. Jednou z bezplatných alternativ se může stát OnlyOffice 7.

Každý, kdo používá počítač jako pracovní nástroj, často nemá z hlediska kompatibility jinou možnost, než sáhnout po Microsoft Office nebo Microsoft 365. Pro soukromé osoby se cenové relace pohybují okolo šesti tisíc za boxovou verzi MS Office 2021 pro domácnosti a podnikatele, nebo roční poplatek 2699 Kč v případě varianty Microsoft 365 pro rodiny. To jsou peníze, které se ale dají snadno ušetřit.

Verze kancelářské sady OnlyOffice Desktop je volně dostupná, navíc v režimu open source. Sada obsahuje tři základní moduly: textové dokumenty, tabulky a prezentace. Kromě toho je také k dispozici editor formulářů.

OnlyOffice: používání v offline režimu nebo přímo v prohlížeči

onlyofficejpg

Prostředí kancelářské sady podporuje i tmavý režim. Uživatelé zvyklí na prostředí kanceláře Microsoftu se v programech OnlyOffice snadno orientují. | Zdroj: OnlyOffice

Před instalací alternativní sady OnlyOffice se většina uživatelů zajímá o to, zda jsou dokumenty kompatibilní i s programy společnosti Microsoft. Ano: OnlyOffice bez problémů pracuje s formáty DOCX, XLSX, PPTX i mnoha dalšími formáty dokumentů.

Co je praktické, OnlyOffice lze instalovat nejen jako desktopovou aplikaci, ale lze jej také používat i přímo v prohlížeči. Můžete tak pohodlně pracovat i na dalších počítačích, aniž byste si museli nosit dokumenty s sebou na USB flash disku, nebo si je posílat e-mailem.

Po instalaci si můžete vytvořit bezplatný cloud, nebo se přihlásit pomocí stávajících účtů na jiných službách. Poté už v cloudu uvidíte několik vzorových dokumentů. S aplikací OnlyOffice můžete také propojit další cloudové služby, například Disk Google, Dropbox nebo OneDrive.

Alternativy k Wordu, Excelu a PowerPointu

onlyoffice-1

Uživatelské rozhraní softwaru na první pohled vypadá velmi podobně, jako rozhraní Office 365. | Zdroj: OnlyOffice

Nejpoužívanějšími programy kancelářského balíku Microsoftu jsou zřejmě Word, Excel a PowerPoint. A podobně i OnlyOffice nabízí tyto tři hlavní moduly. Grafická rozhraní nástrojů silně připomínají špičku od Microsoftu, což z uživatelského pohledu znamená, že se v nástrojích velmi rychle zorientujete a snadno najdete nejdůležitější funkce.

Celkově je sada o něco chudší a obejde se bez mnoha detailních funkcí, možností a okras. Různé šablony formulářů jsou praktické, pomocí nich můžete rychle vytvářet interaktivní soubory.

Tabulky jsou obdobou aplikace Excel a můžete v nich provádět různé výpočty spolu s grafickou prezentací výsledků. Zajímavé je, že všechny aktuálně otevřené dokumenty, bez ohledu na jejich typ, najdete uspořádané v několika kartách v horní části obrazovky. Díky tomu můžete v prostředí sady pracovat produktivně, aniž byste museli přepínat mezi několika programy a programovými okny.

Výběr je veliký

Úspěšné alternativy kancelářských sad, ke kterým patří i LibreOffice nebo OpenOffice, existují už dlouho, tak proč tedy znovu vynalézat už objevené. OnlyOffice existuje už od roku 2009 a jeho přístup cloudového řešení je docela lákavý. Nakonec ale o výběru konkrétního nástroje vždy rozhoduje osobní vkus anebo okolnosti. V každém případě patří OnlyOffice k zajímavé alternativě nejpoužívanější sady od Microsoftu a případný přechod k jeho řešení by pro nikoho neměl být obtížný.

Pokud byste si chtěli sadu vyzkoušet, najdete ji na webové stránce https://www.onlyoffice.com/cs/.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud