Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pět nových fotoaparátů Panasonic

redakce 21.07.2010

Hned pět nových fotoaparátů připravuje Panasonic na podzimní trh. Najdeme mezi nimi špičkové kompakty nejvyšší třídy kvalitativní i cenové, stejně jako velmi rychlé modely, přístroje s velkým zoomem a odolný fotoaparát, se kterým můžeme i pod vodu. Kromě focení statických snímků se hodí i pro natáčení videa a HD rozlišení 720p i 1080i.

Panasonic Lumix LX5

Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix LX5 je nástupcem modelu LX3, který svými kvalitami získal uznání nejen u odborné fotografické veřejnosti na celém světě. Nový model LX5 přichází s  řadou inovací a legendárního předchůdce překonává v mnoha parametrech: Je osazen přepracovaným objektivem Leica DC VARIO-SUMMICRON se světelností f2,0 a rozšířeným ohniskovým rozsahem z původní hodnoty 24 – 60 mm na 24 – 90  mm (3,8x zoom). Inovovaný obrazový procesor Venus Engine FHD ve spolupráci s novým 10,1megapixelovým CCD snímačem zajišťuje rychlé a precizní zpracování snímků. Řady vylepšení se dočkalo i tělo fotoaparátu – lepší stabilitu a držení fotoaparátu zajišťuje zesílený kožený grip a otočné kolečko „jog-dial“ usnadňuje nastavení hodnot v manuálním režimu.

Širokoúhlý objektiv Leica DC VARIO-SUMMICRON s 3,8x zoomem (ekvivalent k 24 – 90 mm u kinofilmu) je již svým názvem zárukou nejvyšší obrazové kvality, který se může pochlubit ojedinělou hodnotou světelnosti f2,0, takže propustí přibližně dvojnásobek světla než objektivy se světelností f2,8. Dalším ve své kategorii vzácným parametrem je hodnota 24 mm na spodním konci ohniska. Ve srovnání s běžným 35mm fotoaparátem má LX5 o 213 % širší záběr a rozdíl je citelný i při srovnání s  28mm objektivem, kde je to 136 %. Výhodou špičkového širokoúhlého objektivu Leica je minimální zkreslení obrazu a prakticky nulový výskyt chromatické aberace, zdvojené kresby či jiných nežádoucích jevů, kterými trpí běžné objektivy.

Novinkou je také 10,1megapixelový CCD snímač s větším dynamickým rozsahem. Oproti svému předchůdci se snímač LX5 může pochlubit o 31 % vyšší citlivostí a o 38 % vyšší saturací. Výsledkem je redukce šumu při nastavení vysokých hodnot citlivosti a jemné barevné přechody s širokým dynamickým rozsahem při snímání kontrastních situací. Citlivý CCD snímač a objektiv s vysokou světelností se markantně projeví i při natáčení videozáznamů, kde si Lumix LX5 vystačí s minimálním osvětlením na úrovni 3 luxů.

Lumix LX5 jistě osloví především náročné fotografy, avšak i jako HD videokamera nabízí řadu kreativních možností. V kreativním režimu umožňuje LX5 ručně nastavit clonu i rychlost závěrky. Ruční nastavení rychlosti závěrky umožňuje vytvářet speciální „dramatické“ efekty a je vhodné pro záznam rychle se pohybujících objektů. Také při natáčení videa je k dispozici zoom. Záznam se ukládá v datově úsporném formátu AVCHD Lite v HD rozlišení 1280 x720 bodů, který zabere poloviční prostor než video stejné kvality ve formátu Motion JPEG.

Řady vylepšení se dočkalo i tělo fotoaparátu – lepší stabilitu a držení fotoaparátu zajišťuje zesílený kožený grip a otočné kolečko „jog-dial“ usnadňuje nastavení hodnot v manuálním režimu. Velmi oblíbený unikátní prvek umístění přepínače formátu snímaného obrazu přímo na objektiv fotoaparátu byl vylepšen o poměry stran 1:1, 3:2, 4:3 a 16:9. Tento přepínač funguje jak v režimu snímání statických snímků, tak v režimu videozáznamu, kde lze volit mezi poměrem stran 16:9 a 4:3. V režimu Multi Aspect dokáže CCD snímač současně zaznamenat snímky s poměrem stran 3:2, 4:3 i 16:9 a to vždy při zachování ohniska objektivu k danému poměru stran, což je unikátní vlastnost vybraných fotoaparátů Panasonic, takže si fotograf může později vybrat, který snímek použije. Novinkou je rovněž aktivní patice sáněk, která vedle systémového blesku umožňuje nasadit výklopný elektronický hledáček s živým náhledem.

Lumix LX5 má 3palcový (7,62cm) inteligentní LCD panel s 460 000 body. Jas panelu se upravuje automaticky (celkem má 11 úrovní) v závislosti na intenzitě okolního světla, čímž je zajištěna maximální možná viditelnost za všech podmínek. Velký panel výborně zobrazuje i drobné detaily, takže na něm fotograf může zkontrolovat správnost zaostření. Luxusní kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX5 bude v prodeji od začátku podzimu 2010.

 

Panasonic FX700

Model DMC-FX700 s novým snímačem MOS je vybavený objektivem LEICA s 5x zoomem a mimořádně vysokou světelností f2,2. Zkušení amatéři i naprostí začátečníci ocení pohodlnou a zároveň efektní obsluhu pomocí dotykového LCD panelu, inteligentní automatiku i rozsáhlé schopnosti nového přístroje, který si poradí brilantně v jakékoliv situaci – venku v přírodě, při fotografování rychlých scén i ve špatně osvětlených interiérech.

Lumix FX700 je stejně jako top model DMC-GH1 osazen 14,1megapixelovým MOS snímačem, jehož hlavní předností je nízká hladina šumu a vysoká rychlost sekvenčního snímání. V plném rozlišení zaznamená 11 snímků za sekundu a při sníženém, ale stále kvalitním rozlišení 3,5 megapixelu dokonce 60 snímků za sekundu.

Nový model má širokoúhlý objektiv Leica DC VARIO-SUMMICRON s 5x zoomem (ekvivalent k 24 mm - 120 mm u kinofilmu) a vysokou světelností f2,2. Nejkratší ohnisko je pouhých 24 milimetrů, což je v kategorii kompaktních fotoaparátů ojedinělá hodnota. Ve srovnání s běžným 35mm fotoaparátem má FX700 o 213 % širší záběr! Tato výjimečná charakteristika se nejvíce projeví při fotografování architektury a přírodních scenérií nebo u skupinových fotek v interiéru, kde fotograf nemá kam couvat, aby se mu do záběru vešli všichni. Při fotografování s rozlišením 5 megapixelů lze využít funkce Extra Optical Zoom, která může prodloužit optický zoom na hodnotu 8,4x a v 3megapixelové kvalitě dokonce až na 10,5x.

I přes své kompaktní rozměry může FX700 plnohodnotně zastoupit videokameru. Fotoaparát umí natáčet video v plném HD rozlišení 1920 x 1080 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu. Záznam se ukládá v datově úsporném formátu AVCHD, který zabere poloviční prostor jak video stejné kvality ve formátu Motion JPEG.
Při záznamu videa je k dispozici inteligentní ostření, které průběžně doostřuje snímaný objekt, a samozřejmostí je optická stabilizace videozáznamu. Automatika přístroje se pohotově přizpůsobuje podmínkám a sama navolí nejlepší nastavení.

Pohodlnou intuitivní obsluhu zajišťuje dotykový 3palcový LCD panel v kombinaci s osvědčeným kurzorovým tlačítkem. Základní nastavení se ovládají kurzorem, pokročilé funkce může fotograf snadno upravit přímo na dotykovém displeji.
Při fotografování se například stačí dotknout objektu na obrazovce a fotoaparát podle tohoto povelu upraví ostření a expoziční hodnoty. V režimu manuální expozice lze clonu a rychlost závěrky rychle nastavit posunutím jezdce
na obrazovce.  Také vyhledávání/úprava/mazání snímků v režimu Playback je
na dotykovém displeji mnohem rychlejší a přehlednější.

Pro méně zkušené uživatele je k dispozici systém iA (inteligentní automatický režim), který zahrnuje celou řadu vyspělých technologií. Kromě tradiční optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. jsou to například inteligentní výběr scénického režimu, kdy automatika odhadne záměr fotografa a nastaví fotoaparát na správný scénický režim. Nebo inteligentní nastavení ISO, kdy se při detekci pohybu automaticky zvýší hodnota ISO, či průběžné ostření (continuous AF) – fotoaparát automaticky průběžně doostřuje, aniž je potřeba namáčknout spoušť, čímž je docíleno téměř okamžité odezvy při fotografování. Nechybí ani inteligentní korekce červených očí,  inteligentní nastavení expozice a detekce obličeje. Tento kombinovaný systém uživateli nabídne jasné a ostré snímky v každé situaci, a to rychle, jednoduše, bez nutnosti zásahu fotografa do nastavení. Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FX700 bude v prodeji během podzimu 2010.

 

Panasonic FZ100

Panasonic Lumix FZ100 ocení nejen nároční fotoamatéři, ale především příznivci sportovní a reportážní fotografie. Jeho hlavní předností je rychlost. Vyspělý MOS snímač s rozlišením 14,1 megapixelu dosahuje historicky nejrychlejších hodnot dávkového snímání. V plném rozlišení zaznamená 11 snímků za sekundu a při sníženém, ale stále kvalitním rozlišení 3,5 megapixelu dokonce 60 snímků za sekundu! Díky mechanické závěrce nedochází k distorzi obrazu ani při fotografování rychle se pohybujících objektů. Nechybí ani možnost vysokorychlostního záznamu videa při frekvenci 220 snímků za sekundu v rozlišení QVGA, což ocení hlavně uživatelé, kteří potřebují zaznamenat pohyb při rychlosti, již nedokáže zachytit ani lidské oko. Důležitou novinkou je i patice pro uchycení externího blesku, stereofonního mikrofonu nebo dálkově ovládané samospouště.

Lumix FZ100 je osazen 14,1megapixelovým MOS snímačem, který umožňuje natáčet vysoce kvalitní videozáznam v plném HD rozlišení 1920 x 1080 bodů. Tento typ snímače se obvykle používá u vyšších tříd fotoaparátu a vyniká absolutní čistotou záznamu i při vysokých hodnotách citlivosti. Výsledkem jsou fotografie a videozáznamy s minimálním výskytem digitálního šumu.

Lumix FZ100 není jen mimořádně rychlý fotoaparát, ale také plnohodnotná Full HD kamera se stereozvukem, která uspokojí nadšené videoamatéry v každém ohledu. Rodinnou dovolenou, dětské oslavy nebo důležité společenské události tak hravě zaznamenáte jedním přístrojem přesně tak, jak se to zrovna hodí. Kromě klasické spouště má FZ100 i druhou samostatnou spoušť pro videozáznam, takže přechod do videorežimu je otázkou okamžiku. Záznam v plném HD rozlišení se ukládá ve formátu AVCHD (MPEG-4/H.264), který neproblematicky přehrajete na HD televizorech a Blu-ray přehrávačích.

Při záznamu videa využívá FZ100 inteligentní automatiku iA včetně optické stabilizace obrazu, možnosti automatického rozpoznávání tváře a inteligentního automatického výběru motivového programu. Během videozáznamu je možné kdykoliv stisknout spoušť fotoaparátu a zaznamenat statický snímek v kvalitě identické s kvalitou videozáznamu.

Nová konstrukce objektivu LEICA DC VARIO-ELMART umožnila zvětšit rozsah optického zoomu až na 24x hodnotu (odpovídá rozsahu 25 mm – 600 mm u kinofilmu). Nejkratší ohnisko je ultraširokých 25 mm, takže ve srovnání s běžným 35mm fotoaparátem má FZ100 téměř dvojnásobnou šířku záběru! Tato výjimečná charakteristika se nejvíce projeví při fotografování architektury a přírodních scenérií nebo u skupinových fotek v interiéru, kde fotograf nemá kam couvat, aby se mu do záběru vešli všichni. Objektiv se skládá ze 14 členů v 10 skupinách a obsahuje 3 ED čočky a dva asférické optické členy.

O zpracování obrazu se stará inovovaný obrazový procesor Venus Engine FHD s technologií Inteligentního rozlišení, která umožňuje zvýšit 24x optický zoom na 32x digitální, a to při zachování stejné kvality jako u optického zoomu. Díky novému obrazovému procesoru, rychlému startu fotoaparátu a superrychlému autofokusu Sonic Speed AF dosahuje FZ100 ve své kategorii nejvyšší rychlosti a nejkratší odezvy.

 

Panasonic Lumix FZ45

Panasonic Lumix FZ45 s 24x optickým zoomem je všestranně vyspělý přístroj, který se ochotně přizpůsobí schopnostem a preferencím svého majitele. Méně zkušeným fotografům, kteří chtějí jen bezstrarostně mačkat spoušť, nabídne spolehlivou inteligentní automatiku. Kreativním fotografům, kteří se nebojí experimentů, rozsáhlé možnosti manuálního nastavení. Uživatelům, kteří kromě fotografování chtějí i natáčet, možnost nahrávat v HD rozlišení. A všem dohromady – prvotřídní kvalitu objektivu Leica a špičkové technologie zpracování obrazu.

Nová konstrukce objektivu LEICA DC VARIO-ELMART umožnila zvětšit rozsah optického zoomu až na 24x hodnotu (odpovídá rozsahu 25 mm – 600 mm u kinofilmu). Nejkratší ohnisko je pouhých 25 mm, takže ve srovnání s běžným 35mm fotoaparátem má FZ45 téměř dvojnásobnou šířku záběru! Tato výjimečná charakteristika se nejvíce projeví při fotografování architektury a přírodních scenérií nebo u skupinových fotek v interiéru, kde fotograf nemá kam couvat, aby se mu do záběru vešli všichni. Objektiv se skládá ze 14 členů v 10 skupinách a obsahuje 3 ED čočky a dva asférické optické členy. Při fotografování s rozlišením 5 megapixelů lze využít funkce Extra Optical Zoom, která může prodloužit optický zoom na hodnotu 40,5x a v 3megapixelové kvalitě dokonce až na 50,6x.

V manuálním režimu uživatele potěší snadno přístupné otočné kolečko „Jog-dial“, které usnadňuje ovládání a urychluje změny v nastavení.

S fotoaparátem DMC-FZ45 může natočit velmi kvalitní videozáznam i úplný začátečník. Také ve videorežimu totiž funguje oblíbený a osvědčený systém inteligentní automatiky iA. Přístroj se o vše postará, takže se uživatel může plně soustředit na výběr kompozice a zachycení těch nejúchvatnějších momentů. Při natáčení s delší ohniskovou vzdáleností lze předejít roztřesení obrazu pomocí optického stabilizátoru (POWER O.I.S.). Systém rozpoznávání tváře automaticky detekuje obličej v záběru a přizpůsobí tomu zaostření, expoziční hodnoty, nastavení kontrastu i barev, které přístroj optimalizuje pro ideální zobrazení pleti. Systém inteligentního měření expozice průběžně kontroluje aktuální světelné podmínky a podle toho nastavuje expoziční hodnoty, aby zabránil přepalům či utopení kresby ve stínech. Funkce pro inteligentní výběr motivového programu automaticky přepíná mezi programy pro portrét, krajinu, detail či šero, aby byl obraz maximálně kvalitní v jakékoli situaci. FZ45 je vybaven samostatným tlačítkem pro spuštění a ukončení videozáznamu.

Záznam lze ukládat ve formátu Motion JPEG nebo v HD rozlišení 1280 x720 bodů ve formátu AVCHD Lite. Tento formát umožňuje při stejné kvalitě ukládat až dvakrát delší záznam a k jeho výhodám patří i vysoká kompatibilita s HD televizory a Blu-ray přehrávači.

 

 

Panasonic Lumix FT10

Nový fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FT10 je určen především příznivcům outdooru a extrémních sportů. Vysoce odolný fotoaparát pro focení v náročných terénních podmínkách je vodotěsný až do hloubky 3 metrů, přežije pád z 1,5metrové výšky, snese mrazy až do -10°C     a neublíží mu ani prach a písek. Uvnitř tenkého, odolného těla se skrývá CCD snímač s rozlišením 14,1 megapixelu a objektiv s 4x optickým zoomem. Fotoaparát nahradí i videokameru a kvalitně pořídí videozáznam v HD rozlišení 1280 x 720 bodů. Nechybí ani oblíbený režim iA (Inteligentní automatika), který maximálně usnadní jak fotografování, tak natáčení videozáznamu. S optickým stabilizátorem MEGA O.I.S. lze nafotit ostré snímky i v horších světelných podmínkách a na kvalitu fotografií nebude mít vliv ani chvějící se ruka na spoušti. Díky odolnosti a širokému výběru funkcí je DMC-FT10 ideálním fotoaparátem pro všechny outdoorové nadšence, kteří aktivně tráví volný čas.

Model FT10 je osazen kvalitním objektivem LUMIX DC s 4x optickým zoomem (odpovídá rozsahu 35 – 140 mm u kinofilmu). Objektiv se skládá z 11 prvků a hranolu v 10 skupinách, obsahuje 1 ED čočku a 4 asférické optické členy se 7 asférickými plochami. Při fotografování s rozlišením 3 megapixely lze využít funkce Extra Optical Zoom, která prodlouží optický zoom na hodnotu 8,4x.

 Tenké tělo fotoaparátu s futuristickým profilem je vodotěsné až do hloubky 3 metrů a odolné proti prachu (odpovídá armádním standardům IPX8 a IP6X). Gumové vypodložení a zesílené skleněné a uhlíkové pryskyřice uvnitř fotoaparátu zajišťují odolnost při ponoření do vody a účinně brání vniknutí prachu i písku.

V režimu Inteligentní automatiky se fotograf nemusí starat o správnost nastavení   a může se plně zaměřit na fotografování. Spolehlivý systém stabilizace obrazu MEGA O.I.S. účinně komenzuje chvění ruky fotografa a Inteligentní ovládání citlivosti optimalizuje rychlost závěrky a nastavení ISO při fotografování rychle se pohybujících objektů. Funkce Rozpoznání tváří (Face Detection) si dokáže zapamatovat registrované tváře a na ně pak zaostřit. Lumix FT10 má rovněž funkci Inteligentní výběr scény, která podle situace automaticky vybere jeden ze šesti scénických režimů – Makro, Portrét, Krajina, Noční portrét, Noční krajina nebo Západ slunce Systém QuickAF průběžně zaostřuje na konkrétní objekt, aniž by bylo potřeba namáčknout spoušť do poloviny. Všechny tyto funkce se aktivují v režimu iA pouhým stisknutím jediného tlačítka na těle fotoaparátu.

FT10 umí pořizovat nádherná videa i pod vodou ve vysokém HD rozlišení 1280 x 720p s frekvencí 30 snímků za sekundu. Video se ukládá ve formátu Motion JPEG. Samozřejmostí je    i podpora videa v nižším rozlišení WVGA (poměr stran 16:9, rozlišení 848 x 480, frekvence 30 snímků za sekundu) a VGA (poměr stran 4:3, rozlišení 640 x 480, frekvence 30 snímků za sekundu). Videozáznam lze upravit a například odeslat na YouTube za pomoci přibaleného programu PHOTOfunSTUDIO 5.0.

Procesor Venus Engine IV přináší souběžné zpracování obrazových signálů (multitasking) a superrychlou odezvu. Prodleva mezi stisknutím spouště a exponováním snímku je přibližně 0,006 sekundy, takže není problém zachytit ani bezprostřední momentky. Venus Engine IV také podporuje režim vysoké citlivosti a umožňuje nastavit hodnotu ISO až na 6 400. Procesor má vynikající energetickou účinnost a na jedno nabití akumulátoru lze pořídit až 300 snímků.

Bohatá nabídka scénických režimů reflektuje různorodost fotografických situací a umožňuje zvolit vždy optimální nastavení. Režim Pláž & Surf je ideální pro sportovní aktivity u moře – automatické vyvážení bílé je vhodné jak pro fotografování na pláži, tak v mělkých vodách do hloubky 3 metrů. V režimech Dítě, Zvíře a Sport je aktivní Inteligentní nastavení citlivosti ISO, takže nafotíte ostré snímky, i když se fotografovaný objekt nečekaně pohne. Do paměti fotoaparátu lze rovněž uložit jména a data narození dětí (či zvířat) – fotografie pak může obsahovat jména a přesný věk vašich dětí.

Nejčastěji používané funkce, jako například optická stabilizace obrazu, sekvenční snímání, nastavení vyvážení bílé, hodnota citlivosti, rozlišení fotografie jsou snadno přístupné v režimu Rychlé nastavení, takže není potřeba tyto parametry měnit v menu.

Kromě běžných paměťových karet SD/SDHC podporuje DMC-FT10 i SD formát nové generace se zvětšenou kapacitou s označením SDXC (SD eXtended Capacity).


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme