Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podvodníci na WhatsAppu se neštítí ničeho: vydávají se za vaše děti a žebrají o peníze

Jakub Fišer 04.08.2022

Vynalézavost některých šmejdů na internetu je neskutečná. Poslední nebezpečí, které zmapoval britský server The Sun, útočí zejména na starší uživatele a využívá pro to i takové zbraně, jako je přestrojení za syna nebo vnuka.

Podvodníci na WhatsAppu vynalezli další zlomyslný trik. Cílí na starší uživatele, které osloví z cizího účtu se slovy, že se hlásí jejich syn nebo dcera, vnuk nebo vnučka a potřebují pomoc. Jako výmluvu řeknou, že píšou z telefonu kamaráda, anebo z nového telefonního čísla. Pokud mají podvodníci štěstí, dokázali se již v minulosti zmocnit účtu onoho potomka a tím je podvrh mnohem jednodušší.

Zákeřný podvod na WhatsAppu

Jak ale akce pokračuje? Údajný potomek poprosí rodiče nebo prarodiče o materiální pomoc se splacením urgentního dluhu. Protože rodiče nechtějí nechat své domnělé dítě na holičkách, pomohou a dluh zaplatí ze svého. Jak ale nejspíš tušíte, o žádný dluh nejde, podvodníci jen naroubovali na příběh pomoci bližnímu svému vlastní bankovní konto, na které když přijdou peníze, komunikaci přeruší.

The Sun cituje policejní agenturu Action Fraud, která uvádí, že od února byl tento podvod nahlášen více než tisíckrát. Podle všeho tím dokázali podvodníci vymámit z obětí na 1,5 milionu liber (skoro 44 milionů korun). Ve Velké Británii dokonce k této praktice kyberzločinců vydala své vyjádření i policie, která prosí občany, aby si vždy ověřovali o co jde, své ratolesti případně zavolali a ověřili, že skutečně potřebuje půjčit peníze.

Přímo v aplikaci WhatsApp je dokonce možné zprávu nahlásit jako podvod nebo nevhodnou a dále s ní podle toho zacházet. Zřizovatel aplikace, společnost Meta, pak vydá příkaz k prověření kontaktu. Můžete tím přispět k dopadení podvodníků, kteří se svými pokusy otravují nejen vás, ale i stovky a tisíce dalších.

Zdroj: The Sun, Action Fraud


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud