Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Podvodník vylákal z Češky 1,5 milionu korun kvůli pirátům: stát se to může i vám

Jakub Fišer 29.03.2023

Podvodníci bohužel nikdy nespí. Ukazuje se, že také oběti jsou stále velmi důvěřivé, i přes masivní mediální pokrytý všemožných podvodů a praktik internetových šmejdů. Policejní ředitelství Ústeckého kraje informovalo o případu seniorky, která naletěla falešnému námořníkovi.

Kapitoly článku

Na policii se obrací i oběti podvodů na internetu. V poslední zprávě policie z Ústecka mapuje případ seniorky, kterou podvedli šmejdi „v přestrojení“ za architekta ze Švédska a námořníka z Itálie prchajícího před piráty.

Podvod za 1,2 milionu

Na sociální síti se koncem září loňského roku nejmenovaná seniorka seznámila s mužem, který se jí představil jako architekt ze Švédska. Komunikace mezi seniorkou a mužem pokračovala přes platformu WhatsApp. Ženu si podvodník obratnou konverzací brzy získal na svou stranu – napsal jí dokonce, že vyhrál tendr na stavbu podmořského hotelu na Kubě.

Požádal ji, zda by si na její adresu mohl nechat zaslat balíček, který si u ní potřebuje uschovat. Vyzvednout si jej měl, až za ženou přicestuje. Na e-mail jí byla odeslána zpráva s pokyny k zaplacení částky 3550 eur (77 500 Kč) na bankovní účet, za doručení balíčku. Poblázněná žena z Děčínská účet zaplatila, co víc, od září 2022 do února 2023 zaslala ještě víc jak 1,2 milionu korun.

Další peníze „kvůli pirátům“

Jenomže na Děčínsku evidentně podobné podvůdky kvetou. Policie totiž informuje o tom, že výše zmíněná seniorka naletěla ještě podvodníkovi vydávajícímu se za námořníka pracujícího v Itálii. Dost možná šlo o stejný gang podvodníků, jen s jinou identitou.

Přes WhatsApp tento „námořník“ vylákal z ženy 300 tisíc korun. Tyto peníze mu důvěřivá seniorka poslala kvůli tomu tomu, že se mu prý porouchal motor při plavbě do Austrálie a aby měl na zaplacení pirátů, kdyby byla loď přepadena.

Sečteno, podtrženo, důvěřivou seniorku tito podvodníci se svými smyšlenými legendami připravili o více než 1,5 milionu korun. Policie se již případem zabývá, neznámým pachatelům hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až 8 let.

Na závěr policie varuje, ať si lidé dávají na podobné báchorky internetových podvodníků pozor: „Žena samozřejmě není první obětí podvodníků, kteří mají různé legendy a praktiky, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Vystupují pod různými identitami. Může jít o americké vojáky, právníky, lékaře, umělce, obchodníky či námořníky. Buďte proto obezřetní  a dobře si rozmyslete komu a za co své peníze posíláte.“

Zdroj: Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud