Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pomocníci pro zdravý životní styl od Nokie

redakce 20.03.2017

  Když před několika lety přišly první telefony s možností záznamu pohybových aktivit, byla to zajímavá novinka, a tak dnes skoro všechny telefony dokážou spočítat, kolik jste za den ušli kroků a kolik jste při tom spálili kalorií.

Kapitoly článku

 

Hodinky Steel HR

Hodinky Steel HR dokážou měřit vaše aktivity pomocí analogového čísleníku dole a nahoře zobrazovat měřené údaje nebo informace z telefonu.

K tomu se časem přidaly i chytré hodinky, které dokážou nejen přenést některé údaje z telefonu na jejich ciferník, ale třeba stanovit i váš tep, zvládnou spočítat počet ušlých kroků a tento údaj převést na vzdálenost i na spálené kalorie.

Jistě znáte finskou společnost Nokia, ještě před nedávnem úspěšného výrobce telefonů, nyní se zaměřující především na oblast komunikací 4G a 5G. Její dceřinná společnost Withings nedávno zcela přepracovala svou nabídku z loňského roku a přichází s komplexní nabídkou přístrojů nejen pro organizování vašeho času, ale především pro podporu vašeho zdravého životního stylu. Tato sada je funkčně tak zajímavá, že dostala ocenění na veletrhu CES v Las Vegas v lednu tohoto roku a k tomu ještě v březnu přibylo ocenění iF Award za dokonalý a propracovaný design.

HOdinky Steel HR a jejich možnosti

Hodinky Steel HR a jejich možnosti

Withings loni uvedla na trh analogové hodinky, které sledují vaše denní aktivity a zobrazují je na číselníku za pomoci ručičky, umístěné v dolní části ciferníku, takže vždy jen pohledem můžete zjistit, jak na tom v určitém okamžiku jste. Existovaly ve třech řadách, od sportovního vzezření až po luxusní pánské hodinky se švýcarským strojkem, křemenným sklíčkem a elegantním tahem. Takže: vybral si každý. Sportovkyně s hmotností kolem čtyřiceti kilo i manažer, jehož důležitost hodinky dokázaly podtrhnout.

mwc-kv-en-f

Nová řada přístrojů Health od Withings (dcera Nokie).

Nově na kongresu MWC 2017 v Barceloně představené hodinky Steel HR obsahují ještě kruhový displej v horní části ciferníku, ve kterém si necháte zobrazit údaje, při jejichž získávání hodinky spolupracují s chytrým telefonem nebo si je zjišťují samy. A tak můžete vidět, kdo vás volá, že vám přišla nová textová zpráva, upozornit na nějakou událost zadanou před tím do kalendáře, spustit signál budíku, zobrazit srdeční tep a ušlé kroků a ty si nechat přepočítat na ušlou vzdálenost s tím, že je dále přepočtena na počet spálených kalorií.

Hodinky Steel HR komunikují bezdrátově s mobilní aplikací

Hodinky Steel HR komunikují bezdrátově s mobilní aplikací, která vyhodnocuje měřené údaje.

Hodinky existují ale už jen ve třech různých luxusních provedeních. Nejvyšší model obsahuje křemíkové sklo odolné proti poškrábání a je k dispozici ve dvou provedeních, s bílým či černým číselníkem. Všechny modely pak jsou vodě odolné na ponoření do hloubky až 50 metrů.

Součástí sady je pak aplikace pro chytré telefony, která dokáže vyhodnotit vaše pohybové a spánkové aktivity a zobrazit je v podrobných grafech a s vyhodnocením. Hodinky vydrží na jedno nabití 25 hodin.

Kompletní chytrá nabídka

Rodina přístrojů Health od Withings (dcera Nokie)

Rodina přístrojů Health od Withings (dcera Nokie)

To ale není všechno. Společnost Withings doplnila do sestavy ještě další přístroje, které si se zmíněnou aplikací rozumějí. Tak třeba budík Withings Aura, který spolupracuje s hodinkami na hlídání vašeho spánkového cyklu a probudí vás přesně v okamžiku, kdy to je nejvhodnější různobarevnými světelnými efekty a zvukomalebnými zvukovými programy, aby vám nezkazily hned po ránu celý den.

Dále jsou tu dvě provedení vah Body Cardio, bílé nebo černé, které mohou měřit nejen vaši hmotnost, ale i obsah tuku a vody ve vašem těle. To vše je bezdrátově přeneseno do smartphonu a vyhodnoceno zmíněnou aplikací, jež existuje pro operační systém iOS Applu i pro Android – zdarma ji můžete získat z obchodů Applu nebo Androidu. Aplikace vás upozorní na nečekaný vývoj zjištěných hodnot. Srdeční tep dokážou sice rozpoznávat chytré hodinky, ale pro měření tlaku je tu ještě pásová manžeta s měřičem tlaku.

Monitoring zdraví na dálku

tensio-1415-v2-crop

Osobní lékaž může získávat informace (pokud ten s tím souhlasí) o pacientovi na dálku. To je to, v čem se nyní angažuje velmi silně finská Nokia.

Nokia a Withings se angažují i v oblasti zdraví na dálku. Získané údaje je totiž možné nechat přeposílat (s vaším svolením nebo jen na přání) vašemu osobnímu lékaři, který na základě naměřených hodnot může rozhodnout o dalším postupu, kdy vás může pozvat na prohlídku nebo použít nějakou speciální léčebnou metodu. Dlouhodobé výkyvy měřených hodnot ho pak mohou upozornit na rozvíjející se nemoc ve vašem těle.

O podobné péči si u nás můžeme zatím nechat jen zdát. Počet praktických lékařů u nás dlouhodobě klesá a průměrný věk skupiny těchto lékařů už dávno přesáhl šedesátku. Ve vší úctě se v mnoha případech setkáváme s ručním vypisováním předpisů na léky, a s tím, že údaje o návštěvách jsou mnohdy ještě zanášeny do karet pacientů ručně. Představa, že by se tito lékaři, kteří jsou díky jejich nedostatku neustále přetíženi, chtěli učit něco nového, něco, co by i jim přineslo užitek, je tedy v tuto chvíli zřejmě absurdní.

Ale zpět ke zdravotní sadě od Nokie.

Co zbývá

Dalším členem zdravotní rodiny je měřič aktivit, který nahrazuje hodinky. Můžete jej připevnit ke klíčům nebo k opasku. Stejně tak je v nabídce i chytrý náramek, který si nasunete na ruku a on vám sdělí podobné údaje, jako hodinky, Tedy tep, počet aktivních kroků, uběhnutou nebo ušlou vzdálenost a samozřejmě tomu odpovídající počet spálených kalorií.

bg-home-bebe-jour

Kamera s lampičkou a měřičem kvality ovzduší.

Dále je tu kamera, která snímá dění ve vašem bytě třeba ve vaší nepřítomnosti a pomocí jmenované aplikace zobrazí situaci před kamerou. A to – díky cloudovému zpracování údajů – odkudkoli a kdekoli. Samozřejmě se tato kamera dá využít i jako chůvička k hlídání kojenců, přičemž, jakmile se miminko pohne, spustí se video záznam a na časové ose v mobilní aplikaci se to pak projeví označením aktivních minut a vy si pak zpětně můžete prohlédnout, co se v označený okamžik dělo – a tak o nic ze života kojence nepřijdete. Kamera má v sobě ve spodní části i lampičku, u které můžete nastavit libovolnou barvu i intenzitu osvětlení v pokoji juniora a jakmile zabere, světlo se dá zhasnout a rozsvítit jej v okamžiku, kdy se začne vrtět. Součástí tohoto produktu je i měřič ovzduší, který vás dokáže včas varovat na zvýšenou přítomnost CO2, takže můžete v dětském pokoji na pokyn čidla vyvětrat.

Poslední součástí sady je bezkontaktní teploměr, který stanoví během okamžiku teplotu dítěte či dospělého. Děje se tak pouhým přiblížením k čelu měřené osoby a stiskem tlačítka, přičemž po zlomku sekundy se ozve tón, signalizující, že měření proběhlo. Údaj si pak můžete přečíst na velké displeji a tento se uloží i s časem a datem měření do vestavěné paměti teploměru.

screen-day

Chytrá aplikace monitoruje vaše aktivity ve dne...

screen-night

... i v noci...

Takových podobných sad jsme už viděli více, ale u Withings se poprvé všechny jednotlivé prvky spojily v jeden celek. Ovládání všeho usnadňuje dodávaná aplikace, která se chová jako váš osobní trenér a průvodce zdravým životním stylem zároveň.

Doufáme jen, že se popsané prvky brzy objeví i nás, i když už teď jsou k dostání na e-shopu Withings, který vznikl právě za účelem dodávky těchto zařízení kamkoli do světa.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud