Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Poznámkový blok ve Windows bude mít karty

Pavel Trousil 01.02.2023

Jednoduchý, ale často využívaný program pro psaní textových poznámek dostane novou funkci. Uživatelé si budou moct v jednom programu odevřít více textových dokumentů.

Program Poznámkový blok provází operační systém Windows 11 od počátků a příliš změn za ta léta nedoznal. Jde o jednoduchý textový editor pro vytváření a úpravu dokumentů ve formátu prostého textu. První verze vznikla už v roce 1983 za účelem komercializace počítačové myši v systému MS-DOS, je od té doby součástí každé verze Windows.

notepad311-nahled

Poznámkový blok pro Windows 3.11. Od té doby se moc nezměnil. | Screenshot Microsoft Notepad.

Microsoft nedávno ohlásil aktualizaci tohoto programu, ve které zavádí podporu více karet, tedy záložek. Podle něj šlo o nejžádanější funkci od komunity. Uživatelé tak budou moct moci vytvářet, spravovat a organizovat více souborů v jediném okně aplikace Poznámkový blok.

Mohou také pokračovat v práci se soubory ve více oknech přetažením karty do vlastního okna a nové nastavení aplikace umožňuje přizpůsobit, zda se soubory budou ve výchozím nastavení otevírat na nových kartách nebo v novém okně.

notepad-nahled

Poznámkový blok bude mít nově karty. Můžete si v něm otevřít více dokumentů. | Zdroj: Screenshot Notepadu.


K dispozici jsou také nové klávesové zkratky pro podporu správy karet a některá vylepšení správy neuložených souborů, jako je automatické generování názvu souboru/záložky na základě obsahu a indikátor obnovených neuložených změn.

Aktualizaci už mají k dispozici účastníci programu Windows Insider. Běžní uživatelé se k ní dostanou později, ale pouze uživatelé Windows 11.

Zdroj: Microsoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme