Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Profesionální funkce zdarma: rychlý editor videa nabízí víc, než jen základní možnosti

Jiří Palyza 01.02.2022

Střih a následná úprava videí je nejen zábavná, ale také pomáhá zpracovat hodiny videomateriálu do kompaktních filmů. Shotcut v tom může hodně pomoci. Přestože jde o bezplatný software, nabízí profesionální funkce.

Teprve správný střih dokáže z hodin natočeného materiálu udělat skutečně poutavá videa. Editor videa Shotcut je příkladem nástroje, který dokazuje, že za kvalitní software není nutné platit horentní sumy. Pomocí tohoto bezplatného programu můžete stříhat videa a přidávat k nim různé efekty a filtry.

Verze 22.01.30 obsahuje několik zajímavých novinek, včetně tří nových ekvalizérů pro lepší nastavení zvuku. Kromě toho jsou k dispozici vizualizace, pomocí kterých můžete zobrazit zvukové stopy a jejich frekvence. Navíc aktualizace obsahuje opravy četných chyb.

Může se stát, že projekty vytvořené ve verzi 21.04 a novějších nebudou kompatibilní se staršími verzemi. Proto je dobré software vždy aktualizovat. Všechny změny o podrobnostech nejnovější verze najdete v informacích o změnách od vývojářů (https://shotcut.org/blog/new-release-220130/).

shotcut-logo

Shotcut 22.01.30

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný program Shotcut stříhá videa, vylepšuje klipy přidáním efektů nebo převádí nahrávky do vhodného formátu.

http://www.shotcutapp.com/download/

 

Shotcut zjednodušuje střih a následné zpracování videa

shotcut-1

Program nabízí vše, co je ke zpracování videa potřeba. | Zdroj: Shotcut

Nástroj je plný funkcí, které usnadní činnosti související se střihem videa. Díky vícestopé časové ose můžete v projektu snadno kombinovat rozlišení a snímkovou frekvenci. Program také umožňuje pohyb zpět úpravami a naopak návrat k aktuálnímu stavu bez omezení. Změny můžete sledovat v historii. Díky podpoře přetažení myší můžete soubory pro zpracování jednoduše přetáhnout z příslušných složek přímo do programu, a to bez mezikroku zdržujících dialogových oken pro import.

Do videí také můžete přidávat řadu efektů. Lze provádět barevné korekce a vyvážení bílé, podobně jako při úpravách obrázků. Pokud chcete svým videím dopřát zvláštní atmosféru, nástroj nabízí bezpočet filtrů, jakými jsou různé masky nebo měkké ostření, které aplikujete několika kliknutími.

Pokud byste se chtěli s programem seznámit blíž, na jeho stránkách https://www.shotcut.org/tutorials/ jsou také k dispozici praktické návody k různým postupům a praktické tipy.

bohatá podpora formátů

shotcut1

Program nabízí vše, co je ke zpracování videa potřeba. | Zdroj: Shotcut

Jednou ze silných stránek nástroje pro střih videa je podpora pro širokou škálu souborových typů. Shotcut si poradí například i se streamovacími formáty, jakými jsou HTTP, HLS, UDP nebo MMS, a podporuje běžné obrázkové formáty včetně GIF, JPEG a PNG. Kromě toho jde přímo v programu vytvářet zvukové nahrávky a záznamy z webové kamery, které je možné hned upravovat.

Jakmile máte video hotové, program jej převede do požadovaného formátu. Jednotlivé snímky lze také exportovat jako obrazové soubory. To se dá využít například v případě, kdy je chcete využít pro přípravu upoutávky na film.

Silný nástroj pro zpracování videí

Všem uživatelům, kteří hledají spolehlivý a rychlý nástroj pro zpracování videí, můžeme Shotcut doporučit. Díky široké podpoře souborů je open source program užitečný i v případech, kdy potřebujete pouhý převod souboru do jiného formátu. Díky pravidelným aktualizacím je program neustále vylepšován a zbavován chyb. Program se dá použít i k počítačové úpravě videí, pořízených smartphonem. Shotcut samozřejmě není klonem Premiere nebo Vegas, ani to není jeho ambice. Jde každopádně o dobrý editační program, který nabízí bohaté funkce pro práci s videi.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud