Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Prohlížeč Chrome pro Android bude brzy umět přečíst webovou stránku nahlas

Pavel Trousil 21.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Google přidá do svého prohlížeče Chrome pro Android užitečnou funkci hlasitého čtení. Tato nová funkce je určena zejména lidem se zrakovým postižením nebo těm, kteří se při čtení dlouhých textů rychle unaví, nebo kteří chtějí při čtení něco dělat. Nejnovější aktualizace promění Chrome ve čtečku.

Podle technologického portálu 9to5Google bude v nové verzi prohlížeče Google Chrome pro Android zavedena funkce "Poslechněte si tuto stránku" . Tato funkce umožňuje uživatelům nechat si nahlas předčítat texty z webových stránek. Nová funkce bude postupně zavedena pro všechny uživatele prohlížeče Chrome s operačním systémem Android.

Chcete-li použít funkci hlasitého čtení, musíte načíst webovou stránku a poté v nabídce pod ikonou tří teček v prohlížeči Chrome pro Android vybrat možnost "Poslechněte si tuto stránku" (Listen to this page). Ta se nachází mezi možnostmi "Přeložit" (Translate) a "Přidat na plochu" (Add to Home screen). Kliknutím na ni se spustí funkce hlasitého čtení a ve spodní části stránky se zobrazí minipřehrávač. Ten zobrazuje průběh hlasového výstupu a nabízí tlačítka pro pozastavení nebo ukončení a také název nahlas předčítané stránky.

Čtení
Nová funkce prohlížeče Chrome - nechte si obsah stránky přečíst.
Zdroj: 9to5google

Klepnutím na minipřehrávač se otevřou další možnosti ovládání. Uživatelé pak mohou přetáčet o deset sekund dopředu nebo dozadu, upravit rychlost čtení a vybrat si z různých hlasů. U anglického hlasového výstupu jsou k dispozici dokonce různé přízvuky (americký, britský, indický, australský) a různé barvy hlasu.

Mohlo by vás zajímat

Edge
Prohlížeč Edge od Microsoftu už podobnou funkci nazvanou "Číst nahlas" má už dlouho.
Zdroj: Screenshot Edge, redakce
Web
Naše články si můžete nechat přečíst v jakémkoli prohlížeči.
Zdroj: Screenshot webu Chip, redakce

Minipřehrávač zůstává viditelný i při přepínání mezi kartami nebo zamykání zařízení, dokud je Chrome spuštěn v popředí. Přehrávání však skončí, jakmile je prohlížeč zavřen. Další praktickou funkcí je možnost "Zvýraznit text a automaticky posouvat".

Zdroj: 9to5Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme