Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

První odolná zrcadlovka bez zrcátka, se kterou se můžete i potápět

redakce 19.09.2013

Společnost Nikon oznámila uvedení prvního vodotěsného/nárazuvzdorného fotoaparátu s výměnnými objektivy – systémového kompaktního fotoaparátu Nikon 1 AW1. Je vodotěsný až do hloubky 15 m, nárazuvzdorný při pádu z výšky až 2 m a zvládne i teploty do -10 °C.

Tento systémový fotoaparát, který přichází na trh společně se dvěma stejně vodotěsnými/nárazuvzdornými/mrazuvzdornými objektivy 1 NIKKOR AW, zachytí snímky prakticky v libovolném prostředí. Je dostatečně malý na to, aby jej bylo možné snadno přenášet, dostatečně rychlý na to, aby zachytil každou akci.

Obrazový snímač CMOS formátu CX s rozlišením 14,2 milionu pixelů nabízí rozsah citlivostí ISO až do hodnoty 6 400 pro získání detailů i za nízké hladiny osvětlení. Zvládne frekvencí sériového snímání až 60 sn./s (15 sn./s při použití automatického zaostřování). Výklopný blesk je vodotěsný do stejné hloubky jako fotoaparát. Tělo fotoaparátu je dostupné v černém, bílém a stříbrném provedení.

Spolu s fotoaparátem jsou uvedeny rovněž speciální objektivy, které jsou stejně barevné a robustní jako fotoaparát – zoomový objektiv 1 NIKKOR AW 11–27,5 mm f/3,5–5,6 a širokoúhlý objektiv 1 NIKKOR AW 10 mm f/2,8. Objektivy jsou vodotěsné, nárazuvzdorné a mrazuvzdorné. Díky nim můžete pořizovat vynikající snímky a videosekvence na souši i pod vodou – doslova kdekoli.

Gumová těsnění na kritických místech fotoaparátu – a O kroužek na upevňovacím bajonetu – zaručují, že se do vnitřních částí fotoaparátu nedostane voda. Zdvojená aretace krytky prostoru pro baterii a krytky konektorů USB/HDMI snižuje pravděpodobnost jejich náhodného otevření. Protiskluzový grip zaručuje pevné držení i v náročných podmínkách, jako je surfování ve vlnobití, silný vítr nebo i jen fotografování mokrýma rukama.

Podpora systémů GPS a GLONASS umožňuje ukládat přesné informace o poloze do obrazových dat snímků (EXIF). Kombinovaná indikace nadmořské výšky/hloubky sleduje aktuální nadmořskou výšku nebo hloubku pod vodou a zaznamenává získaná data v krocích po 1 m; elektronický kompas kontroluje orientaci fotoaparátu a umožňuje zaznamenávat azimut fotoaparátu v okamžiku pořízení snímku. Aby se zaručilo trvalé správné vyrovnání fotoaparátu s horizontem a zamezilo šikmým liniím, je fotoaparát vybaven funkcí virtuálního horizontu pro kontrolu polohy přístroje vůči horizontu.

Akční ovládání zjednodušuje ovládání fotoaparátu – i v případě použití rukavic. Stačí stisknout tlačítko akčního ovládání a naklonit fotoaparát směrem doleva nebo doprava pro výběr provozního režimu, úpravu nastavení, kontrolu snímků a videosekvencí nebo zapnutí či vypnutí režimu venkovního zobrazení. Pokud je tento režim aktivní, jsou menu fotoaparátu zřetelnější a snáze čitelná.

Nikon 1 AW1 umožňuje pořizovat videosekvence ve formátu Full HD 1 080p pod vodou, při teplotách pod bodem mrazu a uprostřed probíhající akce. Automatické zaostřování s fázovou detekcí a plynulé a tiché přechody automatického zaostřování pěkný vzhled videosekvencí a kvalitní zvuk.

 

Zpomalené zobrazení pořídí až 20 snímků a současně je zpomaleně zobrazuje na monitoru LCD, takže můžete vybrat přesný okamžik, který chcete uchovat. Inteligentní výběr snímku pořídí až 20 snímků ve vysokém rozlišení, ze kterých doporučí až pět nejlepších.

 

Kreativní režim vám umožní aplikovat různé filtry a efekty na snímky ještě před zahájením fotografování nebo přistupovat k expozičním režimům P/S/A/M pro plnou kontrolu nad parametry snímků. Volitelné možnosti zahrnují nastavení pro fotografování pod vodou, které pomáhá reprodukovat barvy pod hladinou moře, jezera nebo bazénu.

Cena fotoaparátu AW1 s výměnným objektivem je 19390 Kč a AW1 s 2 výměnnými objektivy stojí 24490 Kč. Samostateně si můžete tento odolný fotoapatát pořídit za 7790 Kč.

Vodotěsné příslušenství

S pomocí vodovzdorného popruhu pro fotoaparát AN-N3000 nebo poutka AH-N6000 budete mít fotoaparát Nikon 1 AW1 bezpečně v dosahu. A při použití vodovzdorného měkkého pouzdra CF-N7000 můžete přenášet tělo fotoaparátu včetně jednoho z objektivů 1 NIKKOR AW. Grip GR-N6000 nabízí spolehlivé držení i při fotografování v extrémních prostředích. Pokud chcete, aby fotoaparát stále vypadal jako nový, můžete jej opatřit ochranným silikonovým obalem CF-N6000 chránícím rohy přístroje před poškrábáním.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme