Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rusko zase zakázalo výrobky Apple: papaláši přitom používají výhradně iPhony a Apple Watch

Jakub Fišer 17.07.2023

Rusko opět dokázalo svou posedlost anti-americkým chováním. Z obav o špionáž a sledování zakazuje svým občanům pracujícím ve státní správě používat produkty společnosti Apple, hlavně pak iPhony. Ty se tam přitom dováží v rámci šedého dovozu, Apple totiž v Rusku oficiálně nepůsobí.

Kapitoly článku

Rusko zakazuje iPhony

Ministerstvo obchodu Ruské federace oznámilo, že v pondělí 17. července dojde k plošnému zákazu používání produktů a služeb společnosti Apple pro pracovní záležitosti, pokud člověk pracuje ve státní správě, na ministerstvu či na jiném úřadě.

Některé úřady, kupříkladu ruské ministerstvo digitálního rozvoje, komunikací a hromadných sdělovacích prostředků, zavedlo toto preventivní opatření již v minulosti. Důvodem jsou obavy ze špionáže a sledování stran americké firmy Apple.

Federální bezpečnostní služba (FSB) již v červnu uvedla, že odhalila „špionážní operaci amerických zpravodajských služeb“, jenž měla být vedena právě přes zařízení společnosti Apple. FSB tvrdí, že tisíce iPhonů, včetně těch, které používají diplomaté zemí NATO, byly „infikovány“ monitorovacím softwarem.

Navrch FSB osočila Apple, že spolupracoval s americkou rozvědkou a poskytl agentům „širokou škálu kontrolních nástrojů“. Přitom je to právě Apple, který se tak tvrdě brání vyzrazení uživatelských dat, třebaže v případě, že si je vyžádá sama vláda USA.

V kalifornském městečku San Bernandino došlo v prosinci 2015 k teroristickému útoku, při kterém zemřelo 16 lidí a 24 jich bylo zraněno. USA a tajná služba FBI požadovaly po Applu odemčení iPhonu, který dříve vlastnili teroristé. Apple však odmítl.

Apple? Nejlepší prodejce v Rusku

Zákaz Apple produktů v Rusku zatím platí pouze na státní správu a úředníky. Není však vyloučeno, že se postupně rozšíří i na běžné občany. To by byla pro Rusy katastrofa, Apple je tam totiž suverénně nejsilnějším prodejcem za poslední rok (od června 2022 do června 2023).

S podílem 28,2 % strčil do kapsy i Xiaomi (23,99 %), Samsung (19,37 %) a Huawei (7 %). Nehledě faktu, že Apple používá celá řada vrcholných politiků, jako například místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv. Přitom ani Apple, ani Samsung v Rusku aktuálně oficiálně nepůsobí.

Zdroj: Financial Times, Statcounter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud