Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Security 2018: případové studie, Tomáš Rosa a zahraniční řečníci

redakce 09.03.2018

Ve čtvrtek 1. března proběhl v Praze už 26. ročník konference Security 2018 pořádaný IT security společností AEC. Na konferenci se sešlo téměř 600 účastníků a 32 hlavních řečníků z celé Evropy.

Podle závěrečného hlasování samotných účastníků konference letos zvláště zaujaly příspěvky v technické části programu a jejich konkrétní praktické zaměření. V hodnocení jednotlivých vystupujících pak návštěvníci konference ocenili zejména vystoupení zahraničních řečníků, z nichž mnozí přijeli na podobnou akci do České republiky vůbec poprvé.

Největší konference o kyberbezpečnosti v České republice Security pořádaná společností AEC letos představila 32 hlavních příspěvků od řečníků z celé Evropy. Mezi jednotlivými vystupujícími sklidili největší ohlas Tomáš Rosa z Reiffeisenbank, Tobias Schrödl, nebo Jan Tomíšek z Rowan Legal. Své příspěvky přednesli i Ivan Bartoš předseda české pirátské strany nebo Miroslava Matoušová z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Tolik hodnocení návštěvníků ze sálu. A moje tipy? Protože jsem zasedal v technickém sále, a nejen kvůli moderátorovi Tomovi Přibylovi, od kterého mám ještě z dob, kdy jsem konferenci Virus – viz stručná historie na konci příspěvku – moderoval já, hodně důležitý ugro-finský slovník. Tento slovník pro mě hodně znamenal, protože jako řečníci se zde tehdy sešli v jednom bloku Maďar a Fin, kteří si vzájemně moc nerozuměli, a tak bylo třeba hledat vhodné výrazivo pro překlad.

2018-03-01-tom415 Moc se mi letos líbily příspěvky Michala Hebedy ze Sophosu na téma synchronizovaná bezpečnost a ochrana před ransomwarem a hned na ni navazující přednáška sympatického Martina Jirkala z ESETu na téma ransomware: z garážového projektu po miliardový byznys. Primové podané přednášky s velkou vypovídací hodnotou. Ne, že by ostatní přednášky byly podřadné, to vůbec ne, měl jsem dokonce smůlu, protože se mi kryly zrovna dvě přednášky v technickém a manažerském sále, které bych chtěl vidět, ale počkal jsem si na Toma Rosu (na obrázku). A nelitoval jsem. Jeho skvěle podaná zranitelnost mobilních sítí pro architekty byla pro mě vrcholem konference. Asi proto, že Toma Rosu oblibuji, v Domě mládeže jsem ho kdysi učil programovat, a přitom jsme shlédli několik dílů Hvězdných válek na VHS z bůhví kolikáté kopie. Pak nám Tomáš Rosa psal dlouho do Chipu vedle Vlastíka Klímy, super člověka a jednoho z nejlepších kryptologů u nás i ve světě vůbec. Tomáše mám rád už proto, že jeho texty byly vždy čtivé, dodané přesně na čas a s přesnou délkou. Takže jsem uvítal i možnost se s ním osobně setkat a pohovořit asi tři minuty mezi jeho naplánovanými schůzkami.

V návštěvnickém hodnocení tematických bloků pak vzbudily největší zájem technicky orientované části konference: Evoluce bezpečnostních hrozeb a Konkrétní případy napadení. Na přednáškách v těchto blocích účastníci konference nejvíce ocenili jejich odbornou hloubku a konkrétní zaměření. Z manažerské části programu pak zaznamenal pozitivní ohlas zejména blok 85 dní do GDPR.

Charakter příspěvků jako vždy prověřovala speciální programová komise, která dohlížela na jejich striktní nezávislost a odbornou úroveň. Na konferenci dorazilo přesně 568 zaregistrovaných návštěvníků.

2018-03-01-tom081 Výkonný ředitel společnosti AEC Tomáš Strýček (na obrázku) celou akci zhodnotil takto: „Jsme rádi, že konference i v letošním roce sklidila u návštěvníků úspěch. Pozitivní je pro nás zejména fakt, že účastníci zaznamenali stále se zlepšující úroveň zejména v obsahové části a daří se nám tak plnit, co jsme si před lety vytýčili. Vnímám však, že naše konference už delší dobu není pouze o odborných přednáškách. Stala se významným networkingovým místem, kde se setkávají profesionálové z oblasti IT security a vyměňují si zkušenosti ze své práce.“

Z historie konference

Již od roku 1992 se pravidelně všichni nepřátelé počítačových virů a příznivci zabezpečení dat setkávali na konferenci Virus. S rozmachem počítačových virů v devadesátých letech neutuchal zájem o konference zaměřené na ochranu počítačů před napadením a Virus se stal pravidelným místem sekávání „bojovníků první linie“ i těch z „týla“ antivirové obrany.

V následujících ročnících se postupně začala na program konference dostávat i další bezpečnostní témata. Jmenovitě to byl nastupující fenomén jménem internet, budování počítačových sítí a s tím související hrozby či třeba hackerství. S rozvojem informačních technologií začala narůstat potřeba chránit data a informace v elektronické podobě. Konference proto od roku 2000 změnila svůj název na přece jen poněkud výstižnější Security. 

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme