Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sleva na operátora se mění: možná i vy přijdete o příspěvek 200 korun na volání!

Jakub Fišer 29.05.2023

Stát šetří a součástí toho je i přísnější dohled nad tím, kdo využívá 200korunový příspěvek na mobilního operátora. Ten byl původně zamýšlen pouze pro hendikepované, nicméně později byly zahrnuty i osoby s nízkými příjmy. Dohled nad slevou se však do budoucna trochu změní.

Kapitoly článku

S nápadem na slevu pro chudé občany přišli zákonodárci již v polovině roku 2022. Novela zákona o elektronických komunikacích pak začala platit od 1. ledna 2023 a umožňovala nízkopříjmovým občanům zažádat o slevu 200 Kč měsíčně na služby operátora (ať už jde o volání, SMS i mobilní data).

Sleva na operátora se mění

ČTK upozorňuje na to, že zákon o elektronických komunikacích se bude měnit, aby nedocházelo k možnému zneužití. Aktuálně totiž stačí, aby vaše příjmy nepřekročovaly 2,15násobek životního minima (zhruba 4860 Kč). To stačí „doložit“ čestným prohlášením a sleva je de facto vaše.

Podle nového scénáře se však bude posuzovat finanční situace žadatelů mnohem komplexněji. ČTK například uvádí, že nárok na slevu nebudou mít lidé, kteří již pobírají příspěvek na živobytí. Kompletní seznam změn v novele však zatím nebyl zveřejněn.

Již v únoru letošního roku poslanecká sněmovna projednávala změnu novely zákona o elektronických komunikacích. Například poslanec Patrik Nacher (ANO), jeden z předkladatelů původní novelizace, požadoval zvýšení příspěvku z aktuálních 200 Kč na 300 Kč měsíčně. Nicméně tento návrh nebyl přijat.

Od zatím neoficiálně ohlášených změn si vláda pětikoalice slibuje ušetření zhruba 240 milionů korun. Faktem zůstává, že slevu by měli využívat především lidé, kteří příspěvek opravdu potřebují a nemohou bez něj ufinancovat základní možnost zavolat či napsat svým blízkým.

Zdroj: ČTK, Novinky, CZ.nic


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud