Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Smartphony bude do roku 2020 používat 70% populace

redakce 08.06.2015

Počet smartphonů se do roku 2020 zdvojnásobí, přičemž dosáhne 6,1 miliardy. Téměř 80% z nich se bude nacházet v asijsko-tichomořském regionu, na Středním východě a v Africe.

Podle nejnovějšího vydání analýzy Ericsson Mobility Report budou pokročilé mobilní technologie běžné již v roce 2020. Do té doby by se měl více než zdvojnásobit počet smartphonů, Ericsson odhaduje, že do pěti let jich bude ve světě 6,1 miliardy. To znamená, že smartphony bude používat až 70% světové populace, přičemž 90% z ní bude pokrytých širokopásmovými mobilními sítěmi. Ericsson Mobility Report je komplexní aktualizací mobilních trendů a spotřebitelského chování, která využívá analýzy velkých objemů dat v existujících mobilních sítích. Ericsson ji vydává dvakrát ročně. 

Zpráva ukazuje, že růst na vyspělých trzích pochází ze zvyšujícího se počtu zařízení „na hlavu", v rozvíjejících se regionech se tento nárůst připisuje nárůstu nových uživatelů, protože smartphony jsou stále více dostupné. Téměř 80% nových smartphonů do roku 2020 přibude zejména v regionech Asie-Pacifik, Střední východ a Afrika. S pokračujícím nárůstem počtu smartphonů přichází i zvýšený růst ve spotřebě dat. Podle odhadů se objem dat spotřebovaných smartphony zvýší do roku 2020 desetinásobně, přičemž 80 % datového provozu bude pocházet ze smartphonů. Průměrná měsíční spotřeba na smartphone v Severní Americe do roku 2020 naroste z dnešních 2,4 GB na 14 GB. 

Stále rostoucí nabídka aplikací a obchodních modelů spolu s padajícími cenami modemů jsou klíčovými faktory, které způsobují nárůst počtu připojených zařízení. Kromě toho vznikají zcela nové způsoby využití aplikací, což také vede k strmějšího růstu počtu připojených zařízení. Ericsson ve své nejnovější studii předpovídá, že v roce 2020 dosáhne počet připojených zařízení 26 miliard, což potvrzuje, že jsme na dobré cestě naplnit vizi Ericssonu o dosažení 50 miliard připojených zařízení.

Každý rok, až do roku 2020, naroste mobilní video provoz o úctyhodných 55 procent a do pěti let bude činit kolem 60 % celkové mobilní datové provozu. Nárůst je z větší části způsoben posunem spotřebitelských preferencí směrem ke službám jako je video streaming, jakož i stále se zvyšujícím podílem online videa, včetně zpráv, reklamy a sociálních médií.

Pokud se podíváme na datovou spotřebu na rozvinutých trzích, spatříme, že výrazná část provozu je generována poměrně malým počtem uživatelů. Tito spotřebitelé představují 10 % všech spotřebitelů, generují však až 55 % celkové datového provozu. Mezi nimi dominuje video, přičemž běžně sledují až jednu hodinu videoobsahu denně, což je dvacetinásobně víc než průměrný uživatel.

Ericsson provádí pravidelné měření mobilního provozu na více než stovce živých sítí ve všech významných regionech světa. Detailní měření jsou prováděny na vybraných komerčních WCDMA / HSPA a LTE sítích s cílem odhalit různý provozní modely.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme