Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sony si ukouslo moc velké sousto: balení PlayStationu 5 obsahovalo zavádějící informaci

Jakub Fišer 07.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Konzole PlayStation 5 se prodávala od podzimu roku 2020 s jedním ne úplně šikovným sdělením na prodejním balení. Sony se rozhodlo pro celkem zásadní krok, a sice toto sdělení z krabice od konzole odstranit. Z pohledu zákazníků však jde o bizarní rozhodnutí, někteří dokonce volají po soudním řízení s japonským gigantem.

Kapitoly článku

PS5 (ne)umí 8K

Sony přišlo u PlayStationu 5 s masivním rozšířením nabídky rozlišení a snímkové frekvence. Zatímco PS4 umělo HD a Full HD při 30 FPS, PS4 Pro už nabízelo i 4K rozlišení. PlayStation 5 rozšířil nabídku výstupů na Full HD i 4K při 60 FPS, anebo rovnou i 8K při 30 FPS. V tomto posledním tvrzení se však výrobce trochu „seknul“.

Za celou dobu existence této konzole totiž vyšel pouze jeden jediný titul, který podporoval nativní 8K rozlišení na odpovídajícím televizoru či monitoru byla akční adventura The Touryst od studia Shin’en Multimedia, který dorazil na PS5 v září 2021.

Mohlo by vás zajímat

Bizarní na tom celém je i fakt, že tato hra byla vyvedena ve stylu pixel-art, tudíž 8K rozlišení zde nemá takový význam, jako u fotorealistických her přímo z produkce Sony, jako je Marvel’s Spider-Man či God of War: Ragnarök.

Zpět ale k The Touryst. Přestože hra byla interně renderovaná ve skutečném 8K rozlišení (7 680 × 4 320 pixelů), konzole v době vydání titulu obraz downscalovala do 4K. Sony slibovalo aktualizaci, která odemkne 8K, nicméně update nikdy nedorazil.

Sony raději odstranilo zmínku o 8K

Update evidentně už ani nikdy nedorazí, Sony se totiž rozhodlo se s 8K u PS5 rozloučit a sdělení o podpoře tohoto rozlišení odstranilo z krabice. Na síti X o tom informoval vývojář s přezdívkou @dark1x.

Zdroj: @dark1x / X

Kritika japonského výrobce se kvůli tomu rozhořela na maximum. Někteří kvůli tomu dokonce volají po soudním řízení proti Sony. To ale podle @dark1x nemá moc smysl. „Bylo by to plýtvání časem všech a pravděpodobně by se to nepodařilo. Sony i Microsoft použily 8K i na svých obalech. Alespoň máme jednu hru, která je skutečně, skutečně nativně 8K,“ napsal v reakci na jednoho rozhořčeného fanouška.

Velmi pravděpodobné je to, že Sony si tímto připravuje půdu pro uvedení subgenerace konzole PlayStation 5 Pro. Ta by měla dorazit na podzim tohoto roku a jednou z očekávaných funkcí je právě podpora 8K; tedy tentokrát už snad doopravdy.

Zdroj: @dark1x


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud