Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Špehování na WhatsAppu se šíří jako lavina: jak se proti tomu chránit?

Jiří Palyza 05.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Navzdory mnoha bezpečnostním opatřením mohou zločinci nepozorovaně získat přístup k účtům WhatsApp. Je to nebezpečné i pro nás a co proti tomu můžeme dělat?

Jiné komunikační aplikaci se nepodařilo to, co WhatsAppu. Stal se každodenním nástrojem online konverzace pro obrovské množství uživatelů na celém světě. A právě to může být důvod, proč jsou jeho uživatelé stále častějším cílem podvodníků a hackerů.

Zločinci se snaží získat přístup k uživatelským účtům pomocí různých triků a manipulací, a to nejlépe tak, aniž by si to oběti vůbec uvědomily. Jedna věc ale neoprávněné sledování prozradí.

Alarmující je počet metod, které lze pro špehování konverzací na WhatsAppu zneužít: od bezpečnostních chyb v aplikacích až po krádeže ověřovacích kódů. Rizik je celá řada, jsou různorodá a stačí jen chvilka nepozornosti a jste v přímém kontaktu s útočníky.

Ve Velké Británii dokonce neoprávněný přístup k WhatsApp účtům prostřednictvím SMS kódů vyvolal všeobecné obavy. Stále tedy platí, že i přes metodu šifrování mezi koncovými body je dobré stále udržovat ostražitost a seznámit se s nejrozšířenějšími způsoby podvodů.

WhatsApp: jak poznáte, že vaše konverzace čtou cizí lidé

Obrazovka propojených zařízení v aplikaci WhatsApp
Příznakem "napíchnutí" WhatsAppu mohou být propojená zařízení. Raději si to zkontrolujte.
Zdroj: WhatsApp/Nastavení

To, že k vašemu účtu WhatsApp přistupuje neoprávněný uživatel, prozradí samotné prostředí komunikátoru. Jde zejména o případy, kdy mohl být váš účet hacknut prostřednictvím QR kódu. Možnosti tohoto vektoru útoku otevírá funkce používání komunikátoru na více zařízeních.

Chcete-li identifikovat externí zařízení, připojená k aplikaci, otevřete WhatsApp, zvolte nabídnu symbolu tří teček a jděte na "Propojená zařízení". Pokud si všimnete neznámých prohlížečů nebo zařízení, můžete tato připojení vymazat.

Také existuje několik doporučených nastavení komunikátoru, díky kterým můžete riziko špehování minimalizovat. Najdete je v Nastavení aplikace v části Soukromí. Zde si můžete určit, jaké informace o vás budou viditelné ostatním uživatelům.

Mohlo by vás zajímat

Rozhodněte se, kdo může vidět vaši profilovou fotku a informaci, zobrazení kdy jste byli naposledy online, ale také zda chcete v konverzacích sdílet svou aktuální polohu. Pro nové konverzace si také můžete nastavit časový interval, po kterém automaticky zmizí.

Také si promyslete, zda je pro vás žádoucí mít nastavené Oznámení o přečtení, tedy aby ostatní uživatelé věděli, že jste si jejich zprávy přečetli. Pokud to vypnete, nebude to fungovat ale ani pro vás – tedy se nedozvíte, zda si ostatní přečetli vaše zprávy. Pro skupinové konverzace to vypnout nelze a oznámení o přečtení se odesílají vždy.

Mohlo by vás zajímat

WhatsAppu můžete také zakázat přístup k různým funkcím smartphonu. Otevřete nastavení telefonu a v seznamu instalovaných aplikací odeberte oprávnění, například přístup k fotoaparátu nebo datovým službám. Tím ale omezíte funkce aplikace.  

Doporučujeme také prostřednictvím aplikace WhatsApp neposílat citlivé údaje, ignorovat žádosti o kontakt od cizích osob, nepřeposílat řetězové dopisy a obecně si svůj smartphone chránit. Případně můžete přejít na jiné komunikační aplikace.

Zdroj: Nottinghamshire Police, Bezpečné používání WhatsApp

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud