Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

T-Mobile je rekordní: začne nabízet dosud nejrychlejší internet za 4000 Kč měsíčně

Jakub Fišer 04.10.2023
Zdroj: se svolením T-Mobilu

Tuzemský operátor T-Mobile brzy zařadí do své nabídky služeb optické infrastruktury také rekordní internet s rychlostí až 8 Gb/s. Tuto hypermoderní technologii operátor zatím testuje v Olomouci, v plánu je ji komerčně zavést do několika let, aby následně sloužila další desítky let.

Kapitoly článku

T-Mobile má 8Gb/s internet

V průběhu měsíce srpna T-Mobile dokončil převedení své přístupové sítě na standard XGS-PON. Díky tomu bylo možné zahájit testování datových přenosů rychlostí až 8 Gb/s. Operátor plánuje s touto technologií již brzy zavést odpovídající tarif pro komerční využití u zákazníků.

Pilotní provoz nejrychlejšího připojení operátora je spuštěn ve vybraných lokalitách Olomouce, kde T-Mobile nabídne svým koncovým zákazníkům možnost symetrického internetového připojení s rychlostí až 8 Gb/s. Nikde jindy zatím takto rychlý internet dostupný nebude.

Optické připojení s přenosovou rychlostí 8 Gb/s je aktuálně nejvyšší možné na základě standardu XGS-PON. Výhodou systému je, že umožňuje symetrické připojení až při teoretické rychlosti 10 Gb/s. To znamená, že klienti mohou mít k dispozici stahování (download) i nahrávání (upload) při stejné rychlosti. Cena tarifu s 8Gb/s internetem je 3999 Kč měsíčně.

Mohlo by vás zajímat

K čemu je symetrické připojení 8 Gb/s?

A co vlastně 8Gb/s internet umí? Lze očekávat, že technologie najde využití zejména v byznys odvětví, T-Mobile se však nechce bránit nabízet své nejlepší služby také běžným koncovým zákazníkům. Několik příkladů, k čemu lze 8Gb/s internet využít:

  • Stáhnout si dvouhodinový film v rozlišení 8K (76 GB) za 1 minutu a 16 sekund (na lince s rychlostí 100 Mb/s za bezmála 2 hodiny)
  • Nahrát na YouTube hodinové video ve Full HD rozlišení (1,4 GB) za 1 sekundu (na lince s rychlostí 100 Mb/s za necelé 2 minuty)
  • Zazálohovat kompletní obsah počítače s 2TB pevným diskem do cloudu za 33 minut a 20 sekund (na lince s rychlostí 100 Mb/s za více než 44 hodin)
  • Stáhnout hru Call Of Duty: Modern Warfare o velikosti 235 GB za 3 minuty a 55 sekund (na lince s rychlostí 100 Mb/s za více než 5 hodin)

Výhoda pro stávající klienty T Fiber

T-Mobile rovnou přilepší také stávajícím zákazníkům mimo Olomouc, kteří využívají rychlý internet v rámci tarifů T Fiber. Symetrické připojení nabídne totiž nově i u tarifu s 1 Gb/s (1000 Mb/s). Dosud měli zákazníci možnost symetrického připojení pouze u tarifů 250 Mb/s a 500 Mb/s.

Zdroj: T-Mobile tisková zpráva, T-Mobile


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud