Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Telefon spadl do vody: jak zachránit utopený mobil?

Jakub Fišer 20.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

V jednom z minulých článků jsme si ukázali, jak vyřešit (nebo alespoň udělat základní minimum) počítač či laptop politý tekutinou. Vlastní neopatrností si můžete polít i mobilní telefon, mnohem pravděpodobnější však je, že telefon do vody upustíte. Co dělat v takovém případě?

Kapitoly článku

Určitě se vám to už někdy přihodilo: neopatrným zacházením s telefonem poblíž vody se vám podařilo zařízení utopit. Mohl vám spadnout do bazénu při letní koupačce, do vany, do dřezu při mytí nádobí, anebo v tom nejhorším případě do záchodu. Jak nastalou situaci nejlépe vyřešit?

Je váš telefon odolný?

Mobil pochopitelně z vody co nejrychleji vytáhněte. Nyní je správný čas rozmyslet se, zdali je váš mobil vůči ponoření do vody odolný. Pokud ano, splňuje jednu z certifikací, například IPx7, IPx8 nebo IPx9. Všechny tyto stupně krytí ochraňují zařízení před vniknutím vody do útrob na cca 30 minut po ponoření do 1–1,5 metru.

Vypněte a vysušte

Pakliže váš mobil splňuje jednu z uvedených certifikací, je pravděpodobné, že se mu nic nestane. Tak či onak, doporučujeme telefon okamžitě vypnout. Vypnutím totiž zabráníte poškození vnitřních částí telefonu zkratem.

Mohlo by vás zajímat

Nyní je čas telefon osušit. Pokud je to možné, vyjměte z něj SIM kartu, paměťovou kartu, stylus, případně baterii a odpojte veškeré periferie (například sluchátka), pokud jste tak ještě neudělali instinktivně.

Nyní telefon osušte suchým hadříkem z mikrovlákna, popřípadě papírovým ubrouskem. Podobně jako v případě notebooku jej umístěte na suché a světlé místo. Určitě ne na topení, ke krbu a podobně. Rozhodně se telefon nepokoušejte vysušit fénem či jiným teplým vzduchem.

Zapomeňte na rýži

I dnes se můžete na internetu setkat s různými radami typu „ponořte utopený telefon přes noc do rýže“. Pověra tvrdí, že rýže nasaje vlhkost z útrob telefonu a pomůže tak kompletně vysušit přístroj z vnitřku.

Jakkoliv se vám to zdá racionální, je to hloupost. Rýže nic takového nedělá, naopak vám může přitížit. Jednotlivá zrníčka rýže se vám totiž mohou zaseknout v mikrofonu nebo v nabíjecím konektoru a telefon budete muset tak jako tak odnést do servisu.

Zdroj: Autorský text, Asurion, Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud