Menu
CHIP Speedtest

Dejte si pozor na VPN služby pro Android: jen málo z nich je skutečně bezpečných

28.09.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Dejte si pozor na VPN služby pro Android: jen málo z nich je skutečně bezpečných

Zabezpečení by mělo být nejvyšší prioritou VPN, a to jak na PC, tak i na smartphonu. Mnoho služeb VPN nabízených v obchodě Google Play je ale velmi pochybných a rozhodně ne bezpečných. Kromě toho se objevuje stále více napodobenin známých VPN.

Na rozdíl od Apple Store není Google Play tak přísně hlídaný. To má za následek skutečnost, že v jeho nabídce skončí mnoho pochybných aplikací. Nedávný průzkum společností Hackernoon a VPN Selector ukazuje, že byste v Obchodě Play rozhodně neměli aplikacím VPN příliš důvěřovat.

Přestože mají aplikace jako Wang VPN nebo Snap VPN dobré recenze a spoustu stažení, poněkud nedůvěryhodná jména vývojářů nebo prohlášení o ochraně dat naznačují, že byste jim svoje internetové aktivity zrovna neměli svěřovat. U mnoha ze zkoumaných padesáti aplikací vývojáři pochází z Číny nebo nemají žádné webové stránky. Zásady ochrany osobních údajů také v mnoha aplikacích vyvolávají obavy. V mnoha případech najdete dokument s popisem pouze v čínštině, jiné služby VPN uvádí, že prodávají data třetím stranám. A to už jsou příznaky pro jednoznačné rozhodnutí kategorie "nebrat". VPN se primárně nasazuje v případech, kdy potřebujeme zabezpečené připojení pro ochranu našich dat a měly by se tedy primárně zaměřovat na bezpečnost uživatele.

Průzkum ale také ukazuje, že aplikace známých výrobců jako např. NordVPN a CyberGhost VPN lze bez váhání používat. Testované aplikace poskytují bezpečné šifrování a nesdílejí data se třetími stranami. Zde jsou nejlepší VPN pro Android.

NordVPN – Android App dobrý
Prostřednictvím NordVPN můžete anonymně surfovat po síti na zařízení s Androidem a používat služby, které nejsou dostupné ve vaší zemi.  stáhněte si
Browser Opera Beta – Android App 51.0 dobrý
Beta verze prohlížeče Opera pro Android přichází se skutečným vrcholem: je rozšířena o VPN. stáhněte si
1.1.1.1: Faster & Safer Internet (Cloudflare) – Android App 3.0.0.0 dobrý
S bezplatnou aplikací 1.1.1.1: Faster & Safer Internet od Cloudflare můžete surfovat po internetu rychleji a bezpečněji. stáhněte si

Vítěz testu: NordVPN

nordvpn

NordVPN skóruje různými možnostmi konfigurace.

Nejlépe se ve velkém testu VPN umístil NordVPN. Je k dispozici ke stažení pro platformy Android a iOS. Tato aplikace nabízí mnoho možností nastavení a velké množství serverů, ze kterých si můžete vybrat. Neexistuje datový limit pro bezplatný provoz, pouze sedmidenní zkušební verze. Pokud chcete v používání služby pokračovat, nejlevnější předplatné je za 179,99 Kč.

Z hlediska zabezpečení je NordVPN bezvadný. Služba používá open source protokol OpenVPN a 256bitové šifrování. Kromě toho se nezaznamenávají žádné aktivity, což se u různých poskytovatelů liší.

NordVPN – Android App dobrý
Prostřednictvím NordVPN můžete anonymně surfovat po síti na zařízení s Androidem a používat služby, které nejsou dostupné ve vaší zemi.  stáhněte si

Opera: VPN zabudovaná přímo v prohlížeči

opera

Prohlížeč Opera pro Android nemá zabudovanou plnohodnotnou VPN, ale spíše proxy.

Pokud patříte k uživatelům, kteří pracují na Androidu s browserem Opera, nemusíte VPN vůbec řešit. Opera jako jediný prohlížeč doposud přináší vlastní VPN v mobilní i PC verzi. Velkou výhodou je, že zabudovaná VPN je bezplatná a neomezená. Nemusíte tedy za službu platit. Aktivujete ji tlačítkem v prohlížeči. Zabezpečení je také vyřešeno. VPN je vybavena 256bitovým šifrováním a neukládá žádná data.

VPN v Opeře však není plnohodnotnou VPN, ale spíše proxy. Na rozdíl od samostatné VPN chrání služba datový provoz pouze prohlížeče Opera. Veškerý datový tok z jiných aplikací zůstává nezašifrován. To je vhodné pro uživatele, kteří potřebují VPN jen občas nebo více surfují přes prohlížeč.

Opera-Browser – Android App 53.1 dobrý
S bezplatným borwserem Opera nestojí prohlížení internetu na Androidu nic v cestě.  stáhněte si

Ultrarychlá VPN: Cloudflare 1.1.1.1 Warp

warp

Pokud preferujete u VPN služeb rychlost, jste u Cloudflare na správné adrese. Bezplatná je pouze do omezeného limitu přenesených dat.

Cloudflare 1.1.1.1 je ve skutečnosti služba DNS, ale dnes má aplikace už zabudovanou síť VPN. Služba se spoléhá na Wireguard jako základní technologii a proto je podle výrobce mnohem rychlejší, než její konkurenti. Velký problémem u VPN tunelování bývá malá rychlost při surfování, to ale není případ Cloudflare.

Bezplatně můžete aplikaci používat do objemu přenesených dat 100 MB za měsíc. Za neomezené používání zaplatíte 109 Kč měsíčně. Cloudflare VPN je doposud dostupná pouze pro smartphony. Pokud byste ji chtěli používat na PC, což je možné např. u NordVPN, musíte si ještě počkat.

1.1.1.1: Faster & Safer Internet (Cloudflare) – Android App 3.0.0.0 dobrý
S bezplatnou aplikací 1.1.1.1: Faster & Safer Internet od Cloudflare můžete surfovat po internetu rychleji a bezpečněji.  stáhněte si

Může být VPN levná?

Dobrá VPN má cenu zlata, podobně si za ni také většina poskytovatelů nechá zaplatit. Kdo nechce surfovat přes VPN pravidelně, je pro něj nejlepší používat službu, která poskytuje omezený objem dat zdarma. Pokud chcete jen surfovat anonymně, sáhněte po prohlížeči Tor. O anonymitu se stará poctivě a navíc je zdarma.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení