Menu

Kritika Microsoftu z řad Google: i ten nejrychlejší počítač s Windows 10 je stále příliš pomalý

09.09.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Kritika Microsoftu z řad Google: i ten nejrychlejší počítač s Windows 10 je stále příliš pomalý

Kritika Microsoftu z řad Google: i ten nejrychlejší počítač s Windows 10 je stále příliš pomalý | foto: Janitors/Foter.com

Windows 10 jsou velmi rozšířeným systémem, ale průběžně se na nich pracuje. Jeden ze zaměstnanců Google si nyní stěžoval, že některé prvky v systému pokulhávají i na špičkových počítačích.

Windows 10 jsou samy o sobě dost komplexní systém, ale pokud by jej Microsoft chtěl posunout blíž k dokonalosti, musí ještě provést řadu úprav. Jeden ze zaměstnanců Google se nyní obrátil na Microsoft: Bruce Dawson, který je zapojen do vývoje Google Chrome, odeslal hlášení o chybě.

V reportu si stěžuje na pomalé otevírání kontextových nabídek, které se otevírají po kliknutí pravým tlačítkem na ikonu programu na Hlavním panelu, Ploše nebo v nabídce Start. Redundance v kódu mají za následek zpoždění přibližně 500 milisekund, a to i na výkonných počítačích. Podle Bruce Dawsona by tak jednoduchá akce měla proběhnout zhruba desetkrát rychleji.

Microsoft nenechal toto malé pošťouchnutí být a ujistil, že na tomto problému pracoval už od loňského roku a nyní se jím opět bude důrazně zabývat. Do té doby ale musí být uživatelé trpěliví a sami přiložit ruku k dílu. Podíváme se na nejlepší bezplatné nástroje pro ladění Windows 10, pomocí kterých můžete svůj systém citelně zrychlit.

CCleaner a další: úplný základ

bleachbit1

BleachBit je zajímavý čistič s jednoduchým uživatelským rozhraním. | Zdroj: BleachBit screenshot

Čištění systému pomocí dodatečných nástrojů bude postupně pozbývat na významu, protože Microsoft buduje vlastní systém optimalizace paměti. Zcela opustit bychom ale čištění disku a optimalizaci paměti například pomocí CCleaneru přeci jen neměli. Kdo by chtěl rozšířit funkce na více programů, může použít CCEnhancer. A ti kdo preferují programy s otevřeným zdrojovým kódem, by si neměli nechat ujít BleachBit, který boduje jednoduchým uživatelským rozhraním.

Čištění PC

ccleaner-logo

CCleaner 5.70 Slim

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný čistící program od Piriformu je vhodný pro systémovou optimalizaci. Varianta Slim je navíc bez obtěžující reklamy.

Stáhněte si
bleachbit-logo

Bleach Bit 4.0.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Freeware BleachBit umožňuje získat zpět volné místo na disku a nenávratně mazat data.

Stáhněte si

Optimalizační software: pootočte seřizovacími prvky

tweakpower

Rozsáhlý nástroj: TweakPower má ve své nabídce spoustu možností ladění. | Zdroj: TweakPower screenshot

Jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro ladění Windows je v tuto chvíli TweakPower. Na první pohled je vidět, že freeware dokáže hodně. V přehledu funkcí je celá řada možností čištění, ladění a zabezpečení. Ti, kdo chtějí vyladit Windows ve specifických oblastech, najdou co potřebují buď v části Nástrojů nebo Optimalizace. Zde uživatelé mohou cíleně zlepšit ovládání Windows, přizpůsobit nastavení systému nebo spravovat součásti Windows.

Stáhněte si: TweakPower

tweakpower-logo

TweakPower 1.154

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí freewarového nástroje TweakPower můžete optimalizovat a ladit svůj systém několika málo kliknutími.

Stáhněte si

Bezpečnost: vylepšení zabezpečení Windows

windowshardener

Vyztužení systému: SysHardener Windows lépe zabezpečí. | Zdroj: SysHardener

Rychlejší systém v ničem nepomůže, pokud jsou Windows 10 zranitelná, nebo posílají do Microsoftu příliš mnoho osobních údajů. Ochotu systému poskytovat informace zkrotíte pomocí O&O ShutUp10. Chcete-li jít ještě o krok dále, můžete Windows více vyztužit pomocí programu SysHardener.

Stáhněte si: nástroje pro ladění bezpečnosti

ooshutup-logo

O&O ShutUp10 1.8.1413

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný nástroj proti špehování ve Windows 10.

Stáhněte si
syshardener-logo

SysHardener 1.5

CHIP hodnotí Dobrý

Po nové instalaci Windows je dobré systém kompletně zabezpečit. Freewarový SysHardener je k tomu dobrou zbraní.

Stáhněte si

Windows 10: ladění detailů

regseeker

Lepší než Regedit: RegSeeker usnadňuje práci s registrem. | Zdroj: RegSeeker

Kromě ladění systému a bezpečnosti existuje řada dalších podrobností, se kterými si můžete ve Window 10 takříkajíc pohrát. Vzhled můžete vylepšit svými vlastními motivy. Aby to fungovalo, stačí použít nástroj UxStyle. Pomocí RegSeekeru můžete mnohem pohodlněji pracovat s Registrem. V jeho případě nejde ani tolik o ladění, spíš nám program pomůže k různým úpravám v Registru v mnohem uživatelsky příjemnějším prostředí. Pokud si chcete podrobněji přizpůsobit Hlavní panel, dobře při tom asistuje nástroj 7+ Taskbar Tweaker.

Stáhněte si: nástroje pro ladění detailů

uxstyle-logo

UxStyle pro Windows 10 v0.2.4.2

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pokud byste si chtěli ve Windows 10 nastavit svá vlastní témata, lze to pomocí speciálního nástroje UxStyle.

Stáhněte si
regseeker-logo

RegSeeker 4.7

CHIP hodnotí Dobrý

Freewarový program RegSeeker pomůže vyčistit pevný disk od nežádoucího datového smetí.

Stáhněte si
taskbartweaker-logo

7+ Taskbar Tweaker 5.9.1

CHIP hodnotí Dostatečný

Pomocí nástroje 7+ Taskbar Tweaker si můžete nastavit Hlavní panel v systémech Windows 7, 8.x a 10 podle vlastních představ.

Stáhněte si

Cílená optimalizace Windows

Méně je někdy více: toto léty prověřené pořekadlo platí i pro ladění Windows. Je dobré se zaměřit na oblast, která vás v systému nejvíce trápí, a pak ji některým ze vhodných nástrojů zkusit vylepšit. Není dobré Windows ladit s velkým rozmachem, raději se soustředit na konkrétní problém a řešit jej cíleně. Zaručeně tak získáte lepší Windows.

mohlo by vás také zajímat: zatímco windows 10 mají problémy, google pracuje na super operačním systému

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Shutup 10 vypadá sice dobře, ale NEUMÍM tu šílenou angličtinu nebo co to je.. škoda.

  Reagovat na komentář

  A řekl nekto tem saskum že HDD už odzvonilo a že se dneska normálně používá flah paměť? Ne? No to je pak těžký. Sám Win 10 používám a přijdou mi rychle dost. Žádné optimalizaci nástroj není potřeba. Stačí se kouknout co win spouští a trochu si s tím vyhrát.

  Reagovat na komentář

  Vyserte se na to

  Komentář byl smazán, protože obsahoval vulgarity. V redakci Chipu si myslíme, že některé programy, postupy nebo názory mohou u konkrétního uživatele vyvolat nevoli či dokonce vztek, ale určitě nestojí za to, aby kvůli nim vznikaly vulgární poznámky. Děkujeme, že zachováváte pravidla slušné diskuze.

  Reagovat na komentář

  Že to píše zrovna vývojář chrome..

  Reagovat na komentář

  10 !

  Opravdu to není tak jednoduché,myslel jsem že je slabý internet, použil jsem CCleaner,dělal jsem co se dalo, ale vždy mi to vycházelo na Windows 10 , protože ze ,,starým,, problémy nebyly !

  Reagovat na komentář

  Reakce na efjefjefjejfen: Rada dobrá, ale mnozí na výběr nemají.

  Až naleznete elektronový mikroskop s uživatelským rozhraním běžícím na linuxovém jádře, přestanu se podobným radám smát.

  Reagovat na komentář

  kill wintel

  Riešenie je jednoduché. Zrušiť windows a prejsť na linux.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení