Menu
CHIP Speedtest

Lepší tuning, než výfuk Akrapovič: kam se hrabe CCleaner

14.09.2019 07:00 | Jiří Palyza
Lepší tuning, než výfuk Akrapovič: kam se hrabe CCleaner

Ladění Windows je stále populárním sportem a prostředkem k jeho realizaci většinou CCleaner. Existuje ale několik dobrých alternativ.

K nim patří jak kompletní tuningové sady, tak i speciální nástroje, které napodobují některé z funkcí CCleaneru. Podíváme se na jeho nejoblíbenější bezplatné alternativy.

Počítače ještě nebyly tak rychlé, jako jsou jejich nejmodernější modely. Věčnost trvající bootování a zpožděné otevírání složek v Průzkumníku jsou s nástupem SSD minulostí. Dočasné soubory a stále zaplněná složka pro download už také nejsou žádnou brzdou, jen zbytečně zaplňují paměť. Ladění Windows je přesto stále tématem. Zejména pokud jde o úložný prostor.

Samotné Windows nabízí k tomu účelu dva nástroje: klasický program Vyčištění disku a moderní optimalizaci paměti. Najdete ji pod položkou Systém/Úložiště (pravým tlačítkem klikněte na symbol Windows vlevo na Hlavním panelu a položku najdete v rozbaleném menu). Zobrazí se přehled využití úložiště v jednotlivých oblastech a možnost ručního promazání. Prostředek pro čištění paměťového a úložného prostoru je ale klasický prostředek z výbavy Windows a tak trochu fosilní pozůstatek. Vyberete myší, co má být odstraněno. Vše funguje, nicméně Microsoft ve vývoji klasického nástroje nijak nepokračuje.

Oba nástroje dělají, co je pro uvolnění paměťové kapacity potřeba. Pokud nejste s jejich službami spokojeni, lze využít jasné alternativy, mezi které patří např. Clean Space. Existuje ale mnoho dalších důvodů, proč sáhnout mimo CCleaner. Často totiž nepotřebujeme komplexní servis, ale jen některé konkrétní funkce. A pro ně je spousta dalších alternativ.

Clean Space 7.38 dobrý 
Program Clean Space je přehledný nástroj, který vám pomůže uvolnit místo na vašem pevném disku nebo SSD.  stáhněte si

Freeware: Glary Utilities s více než 20 tuningovými nástroji

tuningtools-glaryutilities

Glary Utilities: podobně jako CCleaner nabízí i Glary Utilities obrovskou nabídku funkcí.

Glary Utilities je alternativou CCleaneru pro všechny, kdo hledají komplexní tuningovou sadu. Disponuje velmi přehledným uživatelským rozhraním, ale omezenou nabídkou funkcí vzhledem k placené profesionální verzi. Přesto by byla chyba jí opovrhovat. Takzvaná údržba jedním kliknutím automaticky vyhledává problémy v registru s odkazy na soubory, a identifikuje spy a adware. K tomu je kontrolován pevný disk a Windows autostart včetně vymazání nepotřebných dočasných souborů.

Přímo z domovské obrazovky můžete také ručně upravit programy spouštěné při autostartu a deaktivovat zbytečný software, který prodlužuje dobu spouštění. Podobně jako v CCleaneru je k dispozici celá řada doplňkových nástrojů, od vyhledávače duplikátů, přes skartovač souborů, až po analýzu pevného disku, které můžete aplikovat na celý oddíl. S Glary Utilities, podobně jako u bezplatného CCleaneru, se nemusíte vzdát dlouhodobé údržby na pozadí.

Glary Utilities 5.127 dobrý
Sada nástrojů Glary Utilities vyčistí vaše PC od přetrvávajícího datového smetí.  stáhněte si

BleachBit: open source alternativa

tuningtools-bleachbit

Alternativa z kategorie open source BleachBit slouží především k uvolnění prostoru.

BleachBit není kolekcí nástrojů, ale výhradně se specializuje na čištění Windows a programů. Všechny kroky lze snadno pochopit. Pomocí levého postranního panelu vyberete programy nebo oblasti vašeho počítače, které chcete vyčistit. Např. v případě e-mailového klienta Thunderbird můžete komprimovat databázi nebo smazat cookie. Ještě předtím můžete použít preview pro zjištění, co přesně bude vymazáno, komprimováno nebo optimalizováno. To vám umožní optimalizovat počítač velmi cíleně.

V nabídce souborů najdete několik menších doplňků, např. skartovač nebo nevratné smazání souborů a složek. Také volná paměťová kapacita může být zvolenou funkcí cíleně přepsána.

Stáhněte si: BleachBit a Winapp2

BleachBit 2.2 dobrý
Pomocí freewarového nástroje BleachBit si uvolníte místo na pevném disku a nevratně smažete data.  stáhněte si
BleachBit Portable 2.2 dobrý
Praktické u verze Portable je, že není nutné ji instalovat. Jinak nabízí stejné funkce jako předchozí verze.  stáhněte si
Winapp2 v03/19 velmi dobrý
Pomocí malého souboru Winapp2.ini můžete kromě CCleaneru a BleachBitu rozšířit i mnoho dalších úklidových nástrojů o mazací funkce. stáhněte si

Odinstalační alternativa k CCleaneru

tuningtools-geekuninstaller

Geek Uninstaller odstraní podle přání více programů v jednom kroku.

CCleaner je mnohem víc, než jen nástroj pro čištění pevného disku. Může také odebrat instalované programy. K tomu ale slouží i spousta dalších programů, jako např. Geek Uninstaller. Je to nenáročný a rychlý program, a dobře poslouží zvlášť u jednoho specifického problému, který uživatelé mají s novými systémy. Odstranění předem instalovaného softwaru je často velmi náročné, když opravdu musíte jít program po programu. Geek Uninstaller se o to postará a odinstaluje několik aplikací v jednom kroku.

Geek Uninstaller velmi dobrý
Bezplatný nástroj vás zbaví zbytečného softwaru na vašem počítači.  stáhněte si

Připomínač updatů

tuningtools-sumo

SUMo vás informuje o dostupných updatech pro instalované programy.

CCleaner umí informovat uživatele o updatech pro ostatní instalované programy. Speciálním nástrojem pro sledování aktualizací softwaru je SUMo, Software Update Monitor. Je v základní verzi k dispozici zdarma a zobrazuje aktualizace programů instalovaných ve vašem systému. Co ovšem neumí, je automatické stažení a instalace updatu. To už musíte sami. Ale poukázat na to, které nástroje jsou v systému zastaralé, je šikovná věc.

SUMo 5.9.7.430 dobrý
Program udržuje přehled o updatech více než 90 000 různých programů. stáhněte si

Pročištění nabídky Spouštění při startu

tuningtools-autostart

Více detailů o programech spouštěných při startu Windows prostě nezískáte. Autoruns vám je poskytne kompletní.

CCleaner nabízí funkci pro kontrolu zaváděných programů při startu Windows pod položkou Tools/Nástroje. Samotné Windows 10 to mají zabudované ve Správci úloh na kartě Po spuštění. Pokud chcete mít opravdu detailní přehled o tom, co vše se spouští při startu vašich Windows, použijte detailní nástroj Autoruns. Ten informacemi o zaváděných komponentách opravdu nešetří. Nevýhodou je, že při tak velkém množství informací, které dostanete, může být pro některé uživatele komplikovanější najít ty potřebné. Chce to přeci jen trochu praxe.

Autoruns 13.96 velmi dobrý
Bezplatně poskytovaný nástroj Autoruns vám ukáže, které programy se spouští při startu Windows.  stáhněte si
Autoruns Portable 13.96 velmi dobrý
Verze programu spustitelná z USB disku.  stáhněte si

Analýza pevného disku

tuningtools-wiztree

WizTree vám rychle ukáže, kolik místa zbývá na vašem pevném disku.

CCleaner je často jen o mazání dat, což ne vždy vede k požadovanému výsledku. Může se stát, že i když jste vymazali dočasné soubory a složku pro download, prostoru je stále nedostatek. Pak přichází na řadu otázka, co vlastně na vašem HDD nebo SSD zabírá nejvíce místa? CCleaner se sice pokusí dotaz zodpovědět, rychleji to ale zvládnou speciální nástroje jako WizTree.

WizTree 3.29 dobrý 
Freewarová utilita WizTree zobrazí využité místo na pevném disku v přehledné stromové struktuře.  stáhněte si

Vyhledávání duplicit souborů

tuningtools-alldup

AllDup vyhledá ve vašem systém duplicitní soubory.

Většina takového datového odpadu vzniká při neúspěšných instalacích nebo zálohách. CCleaner k řešení těchto problému disponuje skrytou funkcí, ale existují speciální nástroje, vyhrazené přímo danému účelu. K nim patří AllDup, který nabízí mnohem více možností, rychlejší práci a jemnější detaily.

AllDup 4.4.6 dobrý
Freewarový nástroj pro vyhledání a odstranění duplicit na vašem disku.  stáhněte si

Spolehlivé vymazání dat

tuningtools-secureeraser

Secure Eraser maže nevratně soubory a složky. Používá různé úrovně zabezpečení.

Pokud jde o bezpečné mazání dat, Windows odvádí špatnou práci. CCleaner ve svých doplňcích nabízel nástroj, který přepisoval obsah, ale i volné místo dokázal přepsat. Program Secure Eraser na tuto činnost specializuje. Pro soukromé uživatele je k dispozici zdarma.

Bezpečně promazat můžete soubory a data, pevné disky, oddíly pevných disků, nebo jen uvolnit potřebné úložné místo. K tomu lze nastavit různé úrovně zabezpečení, např. sedminásobné přepsání nebo použít Gutmannovu metodu 35 průchodů.

Secure Eraser 5.102 dobrý
Použitím pěti obecně uznávaných a ověřených standardů freewarový nástroj Secure Eraser trvale odstraní vaše citlivé soubory.  stáhněte si

Nemusí to být vždy jen CCleaner

CCleaner je rozsáhlá kolekce nástrojů pro Windows, o které se zmiňujeme často a v oblasti péče o systém patří k základním prostředkům. Uživatelé po něm sahají nejčastěji v případech potřeby uvolnění místa na disku, odinstalace programů, kontroly aktualizací instalovaných programů nebo kontrol, která data a programy zabírají na disku nejvíce místa. Všichni kdo chtějí a používají takovou kombinaci jsou s nástroji jako CCleaner a Glary Utilities určitě na dobré adrese.

Další strategií je použít nástroje zabudované přímo ve Windows, což někdy nemusí vést k požadovanému cíli. Pro mnoho nástrojů však existují bezplatné specializované alternativy, které lze individuálně nasadit ke splnění požadovaného úkolu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání