Menu

Nenechte se nachytat: proč není dobré používat bezplatné služby VPN

23.02.2022 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nenechte se nachytat: proč není dobré používat bezplatné služby VPN

Nenechte se nachytat: proč není dobré používat bezplatné služby VPN | foto: Petter Lagson/Unsplash

Pokud chcete surfovat anonymně nebo přistupovat ke streamovanému obsahu v jiných zemích, jistě používáte služby VPN. Mnohé z nich jsou k dispozici zdarma, ale není dobré je používat. Využívání placených služeb je bezpečnější.

Chcete-li surfovat po internetu beze stop, jistě k tomu využíváte kombinaci mnoha nástrojů. Jedním z nich je tunel VPN. Tato služba přesměruje vaše internetové požadavky prostřednictvím serveru třetí strany, takže cílový server už nedokáže rozpoznat, odkud požadavek skutečně přichází.

Mnoho služeb VPN je ale placených, a často nejde o nízké částky. Je proto lákavé jednoduše použít některou z bezplatných alternativ, které jsou na internetu dostupné. To ale může přinést několik úskalí a dokonce zcela potlačit bezpečnostní výhody VPN.

1. Rychlost a funkce: zpravidla chybí

nordvpn-app

Placená služba VPN by měla nabízet různá umístění. Co se týče funkcí a provozu, je dobrou volbou NordVPN. | Zdroj: NordVPN

VPN tunel zpomaluje rychlost internetového surfování, protože dochází k odklánění datových paketů. Proto je dobré sáhnout po rychlé službě VPN. U mnoha bezplatných VPN je ale rychlost omezena, nebo pomalá z důvodu velkého počtu uživatelů, kteří na server přistupují.

Kromě toho bezplatné VPN často nabízejí jen málo funkcí pro možná nastavení. Placené služby obvykle umožňují ruční konfiguraci země a umístění serveru, u bezplatných služeb je tato možnost obvykle omezená. Například v síti VPN Opera, která je zdarma instalovaná ve stejnojmenném prohlížeči, si můžete vybrat pouze mezi Asií, Evropou a Amerikou.

Podobná situace je i u podporovaných streamovacích služeb. Mnoho uživatelů sahá po VPN z důvodu využívání streamovací služby z jiných zemí. To většina bezplatných VPN neumožňuje. Placené VPN služby naopak k tomuto účelu nabízejí vyhrazené servery a díky aplikacím a rozšířením prohlížečů je lze používat na všech platformách.

2. Zanesení malwarem a reklamou

200appsdelete

Platforma Play je plná neseriózních aplikací pro VPN. | Zdroj: Rami Al-zayat/Unsplash

Expertní analýza, provedená v roce 2016, ukázala, že 38 % zkoumaných VPN služeb pro Android obsahovalo nějakou hrozbu. Výsledky shrnuje server dl.acm.org ve svém příspěvku "An Analysis of the Privacy and Security Risks of Android VPN Permission-enabled Apps". Pohled na nabídku bezplatných aplikací v Google Play tento problém potvrzuje. Výběr bezplatných aplikací pro VPN je veliký, ale mnohé z nich se zdají být seriózní pouze na první pohled. Pokud se zaměříte na hodnocení, rychle zjistíte, že uživatelé těchto aplikací bojují s malwarem a spamem.

Podobný problém platí i pro reklamu. Pokud poskytovatelé nemají zajištěné financování z příjmu od zákazníků, je zobrazování reklamy druhou možností. To často vede k reklamám, které nejde zavřít, a ke spamu.

3. Jak se nakládá s mými daty?

avira

Téma VPN objevuje stále více vývojářů antivirových skenerů. Avira nabízí možnost připojit do VPN neomezený počet zařízení uživatele. | Zdroj: Avira Phantom VPN

Z hlediska zabezpečení je mnoho poskytovatelů placených služeb jednoduše lepších, než jejich bezplatní konkurenti. Výzkumný tým společnosti Comparitech v roce 2020 zjistil, že navzdory tvrzení, že uživatelé jsou anonymní, celkem sedm poskytovatelů bezplatných služeb uchovávalo miliony souborů protokolů, obsahujících uživatelská data. Informace byly volně přístupné na internetu, a to včetně hesel a přihlašovacích údajů.

Oproti tomu placené služby, které se ve srovnávacích testech zpravidla umísťují na předních místech, jsou "no-log". Nezaznamenávají žádná uživatelská data. Kromě toho jsou IP adresy, DNS servery a funkce WebRTC spolehlivě šifrovány. Většina oblíbených poskytovatelů dokonce podporuje různé protokoly, což je další důvod, proč se vyplatí používat placenou službu.

VPN pro všechny: jak ušetřit při nákupu

Většina VPN služeb je k dispozici v rámci předplatného za vcelku únosné poplatky. Pokud VPN tunelování používáte často, je také možnost pořídit si víceleté předplatné, a to v některém z cenově výhodných balíčků. Pokud si naopak službu chcete jen vyzkoušet, jde to formou zkušební doby bez placení, nebo si vybranou službu pro otestování předplatit třeba jen na měsíc.

Zdroje: ACM Digital LibraryComparitech

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení