Menu

Sledování bez hranic: jak fungují státní trojské koně v EU

20.01.2023 09:30 | Redakce Chip + Přidat komentář
Sledování bez hranic: jak fungují státní trojské koně v EU

Sledování bez hranic: jak fungují státní trojské koně v EU | foto: Kevin Horvat/Unsplash

V Evropě přibývá odhalení o státních trojských koních. Protože byly původně určeny k vymáhání práva, některé vlády je používají i ke sledování politických oponentů.

Státní trojské koně umožňují zpravodajským službám špehovat chytré telefony nebo počítače po celém světě. Umožňují číst chaty a e-maily, shromažďovat údaje o poloze nebo prohlížet osobní fotografie a dokumenty. Po nahlédnutí do kalendáře mohou dokonce prostřednictvím mikrofonu špehovat naplánovanou schůzku. V praxi mají státní trojské koně pomáhat v boji proti terorismu a zločinu. Skutečnost je však často jiná.

Pod záminkou národní bezpečnosti se státní trojské koně staly mocenským nástrojem mnoha autoritářských vlád. Pro mnoho lidí to má závažné důsledky: Po opakovaných špionážních útocích byl zavražděn mexický novinář Cecilio Pineda Birto. Saúdskoarabská aktivistka za práva žen Loujain al-Hathloul se stala terčem útoku trojana, krátce nato byla zatčena a poté odsouzena ke třem letům vězení. Oba tyto případy jsou odstrašujícím příkladem pro novináře, lidskoprávní aktivisty a opoziční aktivisty po celém světě, kteří se musí kvůli státním trojským koním obávat o svou existenci.

Vše kvůli bezpečnosti?

pegasus

Rozhraní malwaru Pegasus: takto vypadá rozhraní systému Pegasus, který používá izraelská policie. Snímek demonstruje mnohostranné schopnosti státního trojského koně. | Zdroj: NSO-Group

Státní trojské koně však mohou být nebezpečné i pro ostatní. Jak vysvětluje odborník na státní trojské koně Andre Meister, vývojáři a uživatelé státních trojských koní chtějí zabránit uzavření bezpečnostních děr. Většina trojských koní se při pronikání do cílových zařízení spoléhá právě na otevřené bezpečnostní díry. Zpravodajské služby a úřady je proto záměrně nehlásí výrobcům, aby pro ně zůstaly k dispozici. „Ostatní státy a zločinci tak mohou těchto zranitelností využít k nabourání společností, politiků a ekonomiky,“ říká Meister.

To vše se až doposud zdálo nevýznamné. Západní demokracie působily dojmem, že státní trojské koně používají jen velmi zřídka. Zdání však klame: jak ukazují nová odhalení, řada evropských zemí využívá státní trojské koně pravidelně. Zřejmě také za účelem špehování politických oponentů, jako jsou členové opozice nebo novináři.

Za tímto účelem se státy spoléhají na nabídky společností zabývajících se sledováním, jako je Cytrox nebo NSO Group. Tyto firmy prodávají výkonné aplikační balíčky pro sledování, které lze nasadit krátce po zakoupení. Jen izraelská skupina NSO Group tvrdí, že ročně hackne 12 000 až 13 000 cílů, což znamená, že jejich trojský kůň s názvem Pegasus je použit každých 40 minut.

Evropa v čele

piepegasus

Kdo nakupuje Pegasus: podle zprávy NSO Group tvoří tajné služby dobrých 50 % zákazníků. | Zdroj: NSO-Group

„Konečně evropský stát“ – tak popsal bývalý zaměstnanec NSO Group atmosféru ve firmě, když licenci na Pegasus získalo v roce 2015 Španělsko. Tento prodej byl důležitý. Do té doby se totiž Pegasus prodával především autoritářským státům. Zdálo se, že to poškozuje image společnosti. Díky tomu se společnosti NSO Group podařilo přesvědčit ještě více evropských vlád o podpoře programu

Pegasus. Dnes už víme, že trojského koně Pegasus nakoupilo Německo, Polsko, Maďarsko, Belgie, Španělsko a Nizozemsko. To však neznamená, že už známe všechny evropské zákazníky NSO. Jak zjistil vyšetřovací výbor Evropského parlamentu, 14 z 27 evropských států si trojského koně Pegasus pořídilo. To znamená, že osm zákazníků společnosti NSO Group zůstává neznámých.

Navíc nasazení systému Pegasus je pouze špičkou ledovce. Je známo, že jiného trojského koně jménem Predator používají například v Řecku a Srbsku. Kromě toho Itálie údajně používá nového trojského koně Hermit vlastní výroby.

Boj proti zločincům

europe

Nasazení proti politickým oponentům: Pegasus, Predator nebo Hermit se používají v těchto evropských státech – a v osmi dalších, které zatím nejsou známy. | Zdroj: Andre Kosters/DPA

Mnoho vlád ospravedlňuje používání státních trojských koní bojem proti terorismu a prosazováním práva. Praxe však často vypadá jinak. Sama NSO Group uvádí, že o Pegasus mají zájem především zpravodajské služby. Vypadá to ale, že se stále více podílejí na sledování politických oponentů.

V Maďarsku se již v roce 2018 ukázalo, že domácí zpravodajská služba tajně špehovala novináře. Vláda se za to ani neomluvila. Operace byly nezbytné pro ochranu národní bezpečnosti. Maďarský úřad pro ochranu osobních údajů v tom také neviděl problém. Nezůstalo jen u Maďarska. Řecká tajná služba se s pomocí programu Predator pokoušela sledovat také poslance Evropského parlamentu a předsedu Sociálnědemokratické strany Nikose Androulakise. Ve Španělsku byl Pegasus použit na sledování chytrých telefonech katalánských politiků.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení