Tip: vyzkoušejte si Chat s umělou inteligencí na Bingu
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Test antivirových skenerů pro Windows 11: jaká ochrana funguje v nových oknech | foto: Tima Miroshnichenko/Pexels
Systém Windows 11 už bude brzy uvolněn a stejně jako Windows 10 bude obsahovat integrovanou antivirovou ochranu Windows Defender. Pro všechny, kdo plánují přechod na nový systém a používají antivirový skener třetí strany, je však otázkou, zda bude fungovat i pod Windows 11. Odborníci ze společnosti AV-Comparatives to ověřili.
Windows 11 budou uvolněny už za pár dnů, 5. října, a obsahují předinstalovanou antivirovou ochranu. Defender ve Windows 11 v podstatě pokračuje v pozitivním vývoji integrované antivirové ochrany, jak už ji známe z Windows 10.
Ve zkratce: Windows Defender rozhodně není špatná volba, takže pokud přejdete na Windows 11, váš systém bude chráněn dobře. Přestože je Windows Defender rozšířeným a ve Windows integrovaným antivirovým skenerem, stále existuje mnoho uživatelů, kteří se obracejí na antivirové skenery třetích stran. Jsou jimi řešení například od společností Avira, Avast, Kaspersky nebo Norton.
Zatím o nich v souvislosti s Windows 11 bylo slyšet jen velmi málo. Specifikace většiny poskytovatelů ještě nebyly upraveny a oficiální specifikace pro Windows 10 skončily. Bezpečnostní experti ze společnosti AV-Comparatives chtěli vědět více a otestovali, které antivirové skenery fungují se systémem Windows 11. Výsledky svého zkoumání zveřejnili na webu av-comparatives.org v příspěvku s názvem "AV-Comparatives releases list of working consumer AV programs for Windows 11".
Skenery se musí připojit k modulu "Zabezpečení Windows". | Zdroj: Windows 10
Vzhledem k tomu, že systém Windows 11 bude uveden na trh až 5. října a výsledky měly být připraveny k jeho uvedení, musel být test virového skeneru proveden s verzí Insider. AV-Comparatives použil sestavu 22454.1000, která je distribuována v kanálu Dev. Pro finální verzi ale Microsoft spoléhá na jinou vývojářskou větev; kandidátem na vydání je v současné době sestava 22000.194.
Z hlediska bezpečnosti by to však nemělo mít zásadní význam. AV-Comparatives popisuje spíš funkční problémy testované sestavy při každodenních činnostech, například se zobrazením nabídky Start po stisku tlačítka Start, kdy se vyskytovaly drobné závady a zpoždění. Při testu antivirového skeneru byl nainstalován systém Windows 11, poté antivirová ochrana a testující povolili jedno kolo aktualizací ochranného softwaru.
Poté se kontrolovalo, zda se programy připojily k modulu Zabezpečení Windows jako antivirová ochrana. Ruční vypnutí ochrany v reálném čase by mělo na obrazovce zobrazit jasné varování a způsob, jak celou věc opravit.
Při testu antivirové ochrany byl nejprve proveden pokus o zkopírování škodlivého softwaru na plochu systému Windows 11 prostřednictvím sdílené síťové složky. Škodlivý software, který nebyl automaticky rozpoznán, byl testery spuštěn. Stejný postup se znovu opakoval s viry z USB flash disku. Proveden byl také sken vzorků malwaru, uložených na připojeném USB. Nakonec byly virové skenery odinstalovány a zjišťovalo se, zda v systému zůstaly stopy.
Oblíbený Avast Free Antivirus běží také v prostředí Windows 11. | Zdroj: Avast
Testem AV-Comparatives úspěšně prošly následující antivirové skenery:
– Avast Free Antivirus 21.7.2481
– AVG Free Antivirus 21.8.3202
– Avira Antivirus Pro 1.1.54.22911
– Bitdefender Internet Security 25.0.26.89
– ESET Internet Security 14.2.24.0
– G Data Total Security 25.5.11.316
– K7 Total Security 16.0.0556
– Kaspersky Internet Security 21.3.10.391
– Microsoft Defender Antivirus, Build 22454.1000
– Malwarebytes Premium 4.4.6
– McAfee Total Protection 16.0
– Norton LifeLock Norton 360 22.21.8.62
– Panda Free Antivirus 21.00.00
– Total AV Total Security 5.15.69
– Total Defense Essential Antivirus 13.0.0.545
– Trend Micro Internet Security 17.0.1181
– VIPRE Advanced Security 11.0.6.22
V době publikování příspěvku žádný z uvedených poskytovatelů výslovně neuváděl oficiální podporu Windows 11 u svých produktů. Předpokládáme ale, že v okamžiku uvolnění Windows 11 pro veřejnost se to rychle změní.
Pokud chcete přejít na Windows 11 ihned po jejich uvolnění, můžete bez obav zůstat u integrovaného programu Windows Defender. Váš systém bude chránit dobře. Stejně dobře ale fungují i antivirové skenery třetích stran – přinejmenším seznam nástrojů, testovaný AV-Comparatives, je rozsáhlý. Ať už se jedná o Avast, Aviru, Bitdefender, Kaspersky nebo jiné antivirové skenery, výběr pro Windows 11 je už od začátku jejich uvolnění velký.
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Téměř každá domácnost má minimálně jeden televizor. V milionech obývacích pokojů je ale…
Majitelé některých externích SSD disků nedávno přišli z ničeho nic o data. Vlastníte-li…
Znaky jako symbol srdce nebo smajlík jsou oblíbené zejména v chatovacích aplikacích. Poradíme…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…
Jihokorejská úspěšná společnost se pochlubila novou technologií pro displeje chytrých…
EU připravuje možnost okamžitých zahraničních plateb. Pokud navrhovaná změna projde i v…