Menu

Uživatelé Windows zpozorněte: tento Linux je skvělý pro ty, kdo uvažují o změně

02.06.2020 13:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé Windows zpozorněte: tento Linux je skvělý pro ty, kdo uvažují o změně

Uživatelé Windows zpozorněte: tento Linux je skvělý pro ty, kdo uvažují o změně | foto: CHIP

Windows 7 jsou od poloviny ledna bez podpory. Přesto je stále mnoho uživatelů, kteří tento zastaralý systém používají. Logickým nástupcem jsou Windows 10, ke kterým uživatelé mohou jednoduše přejít.

Existují ale zajímavé distribuce Linuxu, které se jako nástupci Windows 7 také hodí. Jedna z dobrých voleb je Linux Lite. Konec podpory Windows 7 nastal už před několika měsíci, a přesto stále běží na zhruba čtvrtině počítačů. Většina fanoušků Windows 7 nakonec sáhne po Windows 10, ale také mohou zcela změnit své zaměření. Pokud chcete i nadále používat starší hardware, můžete použít systém jako například Linux Lite. Je postaven na Ubuntu LTS (Long Term Support), z hlediska nároků na zdroje je velmi skromný a snaží se o to, aby byl přechod pro uživatele Windows obzvlášť snadný.

V aktuální verzi jsou přidané některé pěkné doplňky. Byla například integrována podpora UEFI, uživatelům se ale doporučuje deaktivovat Secure Boot, pokud je to možné. Novinkou je kontrola integrity souborového systému při spuštění, kterou lze přeskočit kombinací kláves [Ctrl]+[C]. Nová verze Linux Lite také integruje nový firewall, který uživatelé ale musí aktivovat explicitně. Nové oznamovací pole informuje uživatele o dostupných updatech. To je důležité, protože standardní nastavení poskytuje pouze informace o dostupných aktualizacích, ale neprovádí automaticky jejich import. Uživatelům Windows 7 by se to mohlo líbit.

Stáhněte si: Linux Lite

linuxlite-logo

Linux Lite (64 bit) 5.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Linux Lite je předkonfigurovaný a velmi základní Linux založený na Ubuntu.

Stáhněte si

 

Výhody
mnoho předem instalovaných programů
snadné nastavení
Nevýhody
správa softwaru by mohla být snazší

Linux pro uživatele, kteří by chtěli přejít ze světa Windows

linuxlite1

Tenký, nenápadný a snadno použitelný systém Linux Lite má ucelený koncept.

Pěkná věc na operačním systému Linux Lite je, že stejně jako Ubuntu si jej můžete snadno vyzkoušet v živém režimu. Pokud si vypálíte soubor ISO na DVD, nebo jej zapíšete na USB flash disk, což je mimochodem například pomocí nástroje balenaEtcher velmi snadné, můžete Linux Lite otestovat bez nutnosti jeho instalace na svůj vlastní hardware bez zásahu do stávající instalace Windows. Pokud se rozhodnete přejít na nový systém, jednoduchý instalační soubor, známý z Ubuntu, vám v tom pomůže. Ihned po instalaci se objeví praktická obrazovka nápovědy, která vám pomůže s nastavením: získáním aktualizací, instalací ovladačů nebo vytvořením bodu zabezpečení systému.

Stáhněte si: balenaEtcher

balenaetcher-logo

balenaEtcher - Image na USB a SD kartu 1.5.95

CHIP hodnotí Dobrý

S freewarem balenerEtcher (dříve známý jako Etcher) můžete snadno přenášet image soubory Windows, Linuxu, Macu a dalších operačních systémů na USB flash disky a paměťové karty.

Stáhněte si

 

Výhody
přehledné ovládání
dobrá podpora formátů
automatické prověření image
Nevýhody
poměrně velký objem stahované instalace

Tenký a dobře vybavený

linuxlite2

Softwarová výbava je dobrá a uživatelé si mohou snadno doinstalovat své oblíbené nástroje.

Přibalený desktop Xfce je uživatelsky vstřícný pro začátečníky ve světě Linuxu a uživatelům Windows 7 by jeho ovládání nemělo činit sebemenší problémy. Tenký Linux Lite má jak jsme u distribucí Linuxu zvyklí dobrou softwarovou výbavu: od internetového prohlížeče, přes editor obrázků GIMP a kancelářskou sadu LibreOffice, až po přehrávač médií VLC je na palubě k dispozici vynikající základní vybavení, které nezapomíná na nic, co by bylo potřeba.

Také podpora ovladačů je vynikající a systém uživatelům pomáhá v jednotlivých krocích nastavení konkrétních funkcí. Jedinou nevýhodou je, že podobně jako Ubuntu má Linux Lite k dispozici ke stažení pouze 64bitový image.

Minimální hardwarové požadavky:

CPU 1 GHz
RAM 768 MB
Volné místo na disku 8 GB
Rozlišení 1024 x 768 

Doporučené hardwarové požadavky:

CPU 1,5 GHz
RAM 1 GB
Volné místo na disku 20 GB
Rozlišení 1366 x 768

Ideální pro provoz na starším hardwaru

Skromný systém, jakým je Linux Lite, je ideální pro provoz staršího hardwaru. I když byste mohli přejít z Windows 7 na Windows 10 a dopřát si třeba nový notebook, můžete jednoduše dále používat stávající starší systém s Linux Lite. A možná díky němu přijdete Linuxu na chuť.

mohlo by vás také zajímat: den po uvolnění květnové aktualizace Microsoft zveřejnil seznam chyb – doporučujeme s aktualizací prozatím počkat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Nejde nainstalovat

  Tak som to skusil a stale sa mi to sekne v rovnakom mieste. Tesne pred vyberom kam sa ma instalovat. Akoby sistem nevidel ssd. Skusal som fat32 aj ine moznosti. Ked bootujem z usb tak mi ssd ukaze ale nedokaze ho ani otvorit. Nema niekto radu ako s tym pohnut? Fakt by som tomu linuxu chcel dat sancu

  Reagovat na komentář

  Reakce na Jiří Pajer: Zruba 98% (můj odhad) tu češtinu v nějaké formě dostupnou od základu má, takže předpokládám, že by měla být dostupná i zde.

  Reagovat na komentář

  Informace

  Je uváděna řada informací o tom,jak je distribuce vhodná pro starší
  počítače,ale ne ta nejdůležitější­.Starší počítače mají obvykle starší
  uživatelé,pro ně je rozhodující je-li program česky,čistě anglický
  je jim k ničemu.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení