Menu

WhatsApp končí s podporou: mnoho uživatelů starších smartphonů si brzy bude muset najít náhradu

28.10.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
WhatsApp končí s podporou: mnoho uživatelů starších smartphonů si brzy bude muset najít náhradu

WhatsApp končí s podporou: mnoho uživatelů starších smartphonů si brzy bude muset najít náhradu | foto: Dimitri Karastelev/Unsplash

Za několik dní skončí podpora aplikace WhatsApp na mnoha chytrých telefonech. Starší zařízení se systémem Android pak už nebudou moci messenger používat. Jak můžete svůj starý smartphone připravit na ukončení podpory WhatsAppu.

Už od 1. listopadu je reálné riziko, že někteří uživatelé nebudou nadále dostávat pro svá zařízení na Androidu podporu pro WhatsApp. Vývojáři skončí s poskytováním bug fixů a program se tak stane náchylnější k útokům hackerů. Uživatelé také už nebudou moci oblíbenou aplikaci používat ve známém rozsahu.

Provozovatel oznámil, že od listopadu už nebudou podporovány smartphony s Androidem 4.0.4 a starším. Tato změna se tedy týká opravdu letitých modelů. Podle informací společnosti Statista (de.statista.com/statistik/daten/studie/180113/) používá v současnosti verzi Androidu 4.0 pouze 0,04 % všech zařízení na této platformě.

Co se týče uživatelů iPhonů, WhatsApp oznámil už v květnu, že bude podporovat zařízení Apple s operačním systémem iOS 10 a novějšími verzemi.

WhatsApp: pozor na dezinformace, týkající se ukončení podpory

V současné době koluje na internetu seznam 43 modelů chytrých telefonů, na kterých od listopadu nebude fungovat aplikace WhatsApp. Je to například na stránce au.finance.yahoo.com v příspěvku s názvem "Date when WhatsApp will stop working for millions". Tento seznam je ale nesprávný. Je pravda, že uvedené modely byly dodávány se staršími operačními systémy. Pro mnoho z těchto telefonů je však k dispozici aktualizace systému na stále podporovanou verzi Androidu nebo iOS.

Například iPhone 6S, který je na seznamu uveden také, byl dodán s iOS 9. K dispozici je ale aktualizace na iOS 14. Kromě toho WhatsApp nechystá žádnou změnu systémových požadavků pro systém iOS. Aplikaci WhatsApp můžete také nadále používat se zařízením Samsung Galaxy S2, uvedeným v seznamu. Každopádně Android 4.1 je skutečně jeho nejvyšší dostupná verze. V případě další úpravy systémových požadavků v budoucnu bude proto tento mobilní telefon s největší pravděpodobností z podpory vyřazen.

WhatsApp: co se stane, pokud budu mít v mobilním telefonu starší verzi?

wanosupport

WhatsApp: od listopadu končí podpora několika starších zařízení s Androidem. | Zdroj: USA-Reiseblogger/Pixabay

Uživatelé se staršími verzemi operačních systémů Android nebo iOS na svých zařízeních si už nebudou moci vytvořit nový účet a nebude možné ani znovu ověřit stávající účet WhatsAppu. Navíc vzhledem k tomu, že provozovatelé aplikací je už pro tyto operační systémy aktivně nevyvíjejí, některé funkce nemusí být použitelné.

Samotný WhatsApp bude moci stále přijímat zprávy, ale v nejhorším případě se nezobrazí. Uživatelé, kterých se to týká, by si měli co nejdříve zkontrolovat, zda je k dispozici aktualizace pro jejich zařízení. Případně si pořídit nový mobil s nejnovějším operačním systémem.

Konec podpory WhatsAppu: co s tím uživatelé mohou dělat

Pokud je to ještě možné, uživatelé postižených zařízení by si měli, pokud chtějí nadále používat WhatsApp, instalovat aktuální, anebo alespoň nejvyšší podporovanou verzi operačního systému pro svůj smartphone. Pokud už jde o tak starý model, že ani jejich nejvyšší verze, kterou bylo možné instalovat, nebude WhatsAppem už podporována, nezbyde, než se poohlédnout po modernější verzi zařízení.

Důvodem pro to nemusí být jen konec podpory WhatsAppu. Zastaralé operační systémy představují bezpečnostní riziko i v jiných ohledech, protože už nejsou záplatované a lze je napadnout prostřednictvím mnoha známých zranitelností.

Nadále už nebudou WhatsAppem podporovány tyto verze operačních systémů:

  • Android verze 1.0 až do 4.0.4 včetně
  • iOS verze 1.0.x až do 9.3.6 včetně

Příslušný seznam najdete také na stránkách podpory WhatsAppu: faq.whatsapp.com, "Podporované operační systémy".

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení