Starší řada levných tabletů Memopad byla trhákem loňských Vánoc, pro letošní sezonu Asus připravil novou sérii s označením Zenpad. Hlavní zajímavostí nových Zenpadů je zadní konektor, umožňující připojit přídavné kryty v podobě ochranného obalu, přídavné baterie nebo stojánku s reproduktorem. Spolu se Zenpadem 8 i jeho menším sourozencem Zenpadem 7 jsme měli možnost vyzkoušet všechny prozatím dostupné obaly (bateriový, stojánek s reproduktorem a několik různobarevných obalů), a líbil se nám hlavně ten v podobě přídavné baterie. Jeho připojení k Zenpadu 8 je snadné, při odpojení jsme si ale málem ulomili nehty. Bateriový kryt zvýší hmotnost Zenpadu 8 z 355 gramů na 456 gramů a zvětší jeho tloušťku z 8,5 na 13,5 mm, ale zato více než dvojnásobně prodlouží jeho výdrž na baterii. Zatímco samotný Zenpad 8 vydržel v PCMarku for Android pracovat na baterii 5 hodin a 34 minut, po připojení battery coveru vydržel stejný tablet 12 hodin a 50 minut, což je absolutně špičková výdrž, která za těch 100 gramů a 500 korun navíc určitě stojí. Při běžné práci vydrží tablet podle typu provozovaných aplikací klidně až osmnáct hodin.
Nejlevnější 8" verze nové generace Zenpadů je postavena na čtyřjádrovém „embedded“ SoC procesoru Intel Atom x3-C3200, kterému sice sekunduje 2GB RAM, ale reakce tabletu jsou poměrně pomalé. Procesor má sice teoreticky maximální frekvenci na úrovni 1,1–1,2 GHz (zde se specifikace výrobce liší), ale v tabletu Z380C pracuje (snad kvůli prodloužení výdrže) s frekvenčním rozsahem pouze 416–900 MHz. Výsledkem jsou bohužel znatelně pomalé reakce systému, které nezachrání ani jednoduché rozhraní ZenUI systému Android 5.0.2. Procesor je při práci tak pomalý, že na otevření náročnějších aplikací musíte čekat dlouhé sekundy, někdy i deset sekund. Čip obsahuje integrovanou grafiku Mali 450, která je také pomalejší, než by bylo příjemné. Přehrávání filmů v rozlišení displeje zvládá, základní hry taktéž, ale ani na středně náročné „3D“ hry nestačí. Zkrátka řečeno, jestli chcete svižný tablet s okamžitými reakcemi, tento model nebude pro vás.
Použitý IPS displej s rozlišením 1 280 x 800 bodů je ale příjemný. Nabízí široké pozorovací úhly a dobrý jas i kontrast. Ergonomie přístroje je, hlavně s připojeným bateriovým krytem, příjemná, díky tlustšímu tělu se dobře drží v ruce, i když pohodlí práce s tablety řady Lenovo Yoga tento Asus nedosahuje. Přesto se ale v ruce drží lépe než typické placaté tablety.
Pod snímatelným zadním krytem se nachází slot pro microSD kartu, který podporuje karty s kapacitou do 64 GB. Bez vložené paměťové karty 16GB tablet nabízí 11,18 GB využitelného datového prostoru, což v kombinaci s Androidem pro základní práci stačí. Kvalita integrovaných kamer je samozřejmě nízká, takže zadní snímač poslouží pro nouzové dokumentační fotografie, přední pak pouze pro videokonferenční hovory přes internet.
Uživatelská nadstavba ZenUI systému Android 5.0.2 je příjemná a vyznačuje se nízkou hardwarovou náročností, jednoduchostí a slušnými možnostmi vlastních uživatelských úprav. Instalované aplikace jsou v továrním nastavení sdruženy do tematických složek, ale dají se přepnout do klasického dlouhého seznamu. Tablet lze přepnout do zjednodušeného režimu pro důchodce, začátečníky nebo pro uživatele s horším zrakem.
Technická data
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 8" / IPS / 1 280 × 800 bodů
Procesor / RAM 4x 900 MHz / 2 GB
Výbava Wi-Fi 802.11n, BT, microUSB, microSD, 2 kamery (5 Mpx a 2 Mpx)
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 16 GB (XX GB) / microSD / XX
Operační systém Android 5.0.2
Antutu 5.5 / 3DMark ICS 22 213 / 5 695
PCMark 2 514 bodů / 5:34 / 12:50 h:m
Rozměry 244 × 146 × 8,5–13,5 (s krytem) mm
Hmotnost bez krytu / s krytem 355 g / 456 g
Cena 4 490 Kč, 4 990 Kč s bat. krytem
CHIP velmi dobrý (1,7)

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.