Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Epson CO-FH02 – levný projektor s vysokým jasem a bohatými barvami

Michal Bareš 06.06.2024

Kompaktní LCD projektor, který za zajímavou cenu kombinuje vše důležité s pouze nezbytnou výbavou. Nejdůležitější ale je, že má opravdu vysokou svítivost a lze jej používat bez zatemnění i přes den.

Kapitoly článku

Projekční technologie 3LCD zajistí krásné a bohaté barvy, instalovanou lampu nebude muset většina uživatelů nikdy měnit a přitom nabízí projektor jasný obraz i za denního světla, v této cenové kategorii je světelný výkon na úrovni 3 000 ANSI lm raritou. Nechybí bezdrátové připojení k síti, Android TV s dobře zásobeným aplikačním obchodem ani reproduktor. Provoz projektoru je příjemně tichý a při běžném výkonu se okamžitá spotřeba pohybuje okolo 180 W.

Pouze základní výbava

Výbava je zaměřena hlavně na dosažení co nejnižší ceny, ale na zásadních věcech se nešetřilo. 4K rozlišení je pro většinu uživatelů stejně zbytečné, takže nám vůbec nevadilo, že projektor zvládá jen Full HD při 60 Hz. Nešetřilo se ale na projekční technologii 3LCD, která nabízí o mnoho lepší barvy než levnější DLP, sháníte-li tedy cenově dostupný projektor na filmy, tohle je trefa do černého.

Epson CO-FH02
Android TV dongle
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Epson CO-FH02
Portová výbava projektoru Epson CO-FH02 je omezená, jeden HDMI navíc by se hodil. USB je pouze napájecí, nelze z něj přehrávat filmy z USB disku
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Android TV stick zabere jediný HDMI

O chytré funkce se stará Android TV stick, připojený k jedinému HDMI a USB konektoru, který je umístěn pod snadno přístupnými dvířky na boku projektoru. Ovládací rozhraní Android TV je prakticky stejné jako na Chromecastu nebo na většině chytrých televizorů se systémem Google TV a nabízí instalaci všech streamovacích služeb, k dispozici jsou v projektoru 2 GB volného místa.

Jakmile ale máte v projektoru připojen modul s Android TV, nejsou už k dispozici žádné volné porty, samozřejmě bychom druhý HDMI vstup ocenili, ale žít se bez něj dá. Na projektor lze z notebooku nebo chytrého telefonu posílat obsah bezdrátově, ale klasický DVD nebo BD přehrávač nebo konzoli připojíte přes HDMI pouze pokud Android TV stick fyzicky odpojíte. Ale ani potom přes uvolněný USB port nebudete moci přehrávat filmy z USB flash disku, USB je zde pouze pro napájení. 
 

Epson CO-FH02
Projektor s jedním z dálkových ovladačů
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Co ještě chybí

Chybí také 3,5mm konektor pro připojení externích reproduktorů, ty je nutné spárovat přes Bluetooth. Interní reproduktorek ozvučí klidnou místnost, ale jakmile by se v ní nacházelo více hovořících lidí, bez externího výkonnějšího zvuku se neobejdeme. Škoda také, že výrobce nepřidal do balení projektoru alespoň základní krytku objektivu.

Většina uživatelů si asi s přiloženým Android TV stickem vystačí, zvlášť když projektor dokáže spolupracovat snad se všemi streamovacími aplikacemi a podporuje i Chromecast, ale majitelé filmových sbírek na externím pevném disku musí zvolit jiný model. Běžní hráči, kterým nebude vadit vypínat projektor pro změnu HDMI zdroje budou spokojeni, ale rychlejší než 60Hz obnovovací frekvenci nedostanou.

Epson CO-FH02
Oba dálkové ovladače projektoru Epson CO-FH02
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Mohlo by vás zajímat

Dvě dálková ovládání, potřebujete obě

K projektoru se dodávají dvě dálková ovládání, jedno funguje přes Bluetooth a slouží k ovládání Android TV sticku a druhé je infračervené a lze s ním ovládat menu samotného projektoru. Vzhledem k tomu, že se na těle projektoru nachází pouze vypínač, všechny funkce včetně úpravy lichoběžníkového zkreslení, volby obrazového profilu nebo výkonu lampy se provádí prostřednictvím dálkového ovladače.

To nejdůležitější je krásný a jasný obraz

Nízká cena projektoru se projevila také na absenci optického přiblížení, velikost úhlopříčky tak lze korigovat jen fyzickou vzdáleností projektoru od promítací plochy, obraz lze lehce manuálně doostřit, ale pozice projektoru je při volbě úhlopříčky zásadní. Minimální vzdálenost projektoru od plátna nebo zdi je 2,63 metru při úhlopříčce 100 palců. Díky bohaté svítivosti lze za tmy používat projektor i v maximální vzdálenosti a za 15 990 Kč tak můžete dostat obří 391” obraz. V obývacím pokoji za denního světla lze projektor v pohodě provozovat s úhlopříčkou okolo 140 palců.

Epson CO-FH02
Nastavení projektoru Epson CO-FH02
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Epson CO-FH02
Nastavení obrazu projektoru Epson CO-FH02
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Projektor má automatické vyrovnání lichoběžníkové zkreslení, ale to lze doladit (a občas je to nutné) manuálně. Kde je ale úspora na špatném místě, je absence krytky objektivu. Ten je zkrátka úplně obnažený a na sklo bude vesele sedat prach.

Dlouhá výdrž lampy

Přes nízkou cenu ale Epson nešetřil na lampě, která má v běžném provozu životnost 6 000 hodin a v úsporném režimu, který většinou po večerech stačí, dokonce 12 000 hodin provozu. Lampu tedy v úsporném režimu při dvouhodinovém sledování denně (kdo z nás projektor tak často pouští?) budete muset vyměnit až za nějakých 16 až 17 let, při běžném výkonu pak za něco více než 8 let. Klobouk dolů.

V provozu jsme projektoru naměřili spotřebu okolo 235 W v normálním režimu lampy a 180 W v Eko módu s prodlouženou výdrží lampy na 12 000 hodin. V tomto režimu je projektor příjemně tichý a doma jsme jej používali častěji než plný běžný režim, ve kterém už je ventilátor projektoru celkem slyšet. Kvalita obrazu je za denního světla lze výborná i v Eko módu.

Epson CO-FH02
V Eko režimu dosahuje spotřeba projektoru Epson CO-FH02 180 wattů
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Shrnutí

Projektor Epson CO-FH02 je unikátní poměrem mezi nízkou cenou a vysokým výkonem a výdrží zobrazovací lampy. Má řadu omezení, druhý HDMI port a možnost přehrávat obsah z USB disku postrádáme vcelku dost, ale k “pouze” Full HD rozlišení výhrady nemáme. Obraz je výborný a rozhraní Android TV sticku umožňuje instalaci všech potřebných streamovacích služeb. Za necelých 16 000 Kč je Epson CO-FH02 výbornou volbou pro milovníky domácí filmové zábavy.

Technická data

Epson CO-FH02


Projekční technologie 3LCD

Rozlišení / úhlopříčka Full HD 1 920 x 1 080 bodů / 26-391 palců

Max. svítivost lampy 3 000 lm

Výkon / životnost lampy 188 W / 6 000 hodin (12 000 hodin eko)

Připojení Wi-Fi, HDMI, USB

Rozměry / hmotnost 320 x 221 x 82 mm / 2,6 kg

Spotřeba (normal / eko) 235 W / 180 W

Cena 15 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud