Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Sony Xperia 1 IV – profesionální fotograf i hráč

Michal Bareš 14.02.2023

Sony Xperia 1 IV nabízí špičkový výkon, výborný displej a vynikající výbavu. Fotoaparát se může pochlubit optickým zoomem a aplikací nabízející stejné rozhraní, jaké známe z profesionálních aparátů Sony Alpha.

Kapitoly článku

Sony zůstalo věrné svému designu a opět přichází s typickým formátem displeje 21:9, díky kterému se telefon nejen pohodlně a bezpečně drží v ruce, ale také na něm lze bez ořezu sledovat video v hollywoodském formátu.

6,5" OLED displej prokázal v naší testovací laboratoři výborný maximální jas 929 cd/m2 a výhrady nemáme ani k šachovnicovému kontrastu 177:1, displej je perfektně čitelný i na přímém slunci. Malou chybou v našem chvalozpěvu na displej je o trochu nižší pokrytí barevného prostoru. Ačkoliv Xperia 1 IV zvládá pokrýt 133 % standardního barevného prostoru RGB, zvládá pouze 96 % prostoru DCI-P3, což je důležité zejména při reprodukci HDR obsahu.

Abychom ale byli spravedliví, čtyřprocentní odchylka není lidským okem postřehnutelná. Za cenu kolem 35 000 Kč však očekáváme dokonalost. Reprodukce bílé barvy je na druhou stranu nádherně neutrální bílá.

4K rozlišení 3 840 x 1 644 pixelů je pozoruhodné, stejně jako hustota pixelů na úrovni 643 ppi. Tak ostré detaily v současnosti nenabízí žádný jiný smartphone. Samozřejmostí je také 120Hz obnovovací frekvence.

Sony Xperia 1 IV: Fotoaparát

Stejně jako u předchozího modelu spoléhá Xperia 1 IV na čtyři objektivy. Hlavní má 12 Mpx a clonu f/1,7, další 12Mpx má běžnou clonu f/2,2 a třetí objektiv přináší optický zoom s ohniskovou vzdáleností 85 až 128 mm, doplňuje je snímač hloubky ostrosti.

Technicky zajímavý je hlavně přibližovací objektiv. Zatímco objektiv předchozího modelu dokázal pracovat pouze se dvěma ohniskovými vzdálenostmi, objektiv Xperie 1 IV se pohybuje v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti 85 mm až 128 mm, což umožňuje plynulé zoomování, ale nemá viditelný vliv na kvalitu fotografií. Výhody nového objektivu s optickým zoomem jsou patrné při natáčení videa. Pokud během nahrávání přiblížíte obraz, probíhá to plynule a bez tvrdého střihu, jako je tomu u jiných smartphonů.

xperia-1-iv-colorlineup-16-9-1-1

Zadní fotoaparát Sony Xperia 1 IV, foto: Sony

V naší laboratoři prokázal fotoaparát Sony Xperia 1 IV výborné výsledky, ovšem konkurence od Samsungu pořizuje díky technologii pixel binning o něco detailnější snímky. Na druhou stranu se v případě Xperie 1 IV kvalita snímků za špatných světelných podmínek téměř nesnižuje a výsledek nás zaujal zejména při fotografování z ruky. Přední selfie fotoaparát pořizuje velmi dobré snímky, ovšem pracuje bez automatického ostření.

Na tomto místě je třeba zmínit, že Sony sleduje zásadně odlišnou filozofii fotografování než konkurence. Zatímco ta se soustředí intenzivní softwarové ladění snímků, Sony dává fotografům v rozhodování o úspěchu snímku volnou ruku. To je možné díky fantastické foto aplikaci, ve které se odborníci okamžitě zorientují a najdou v ní nabídky a možnosti známé ze zrcadlovek Sony. K dispozici jsou i vysoce kvalitní filtry, ručně stavitelné expoziční časy, definovatelné limity zaostřovacích bodů a další možnosti manuálního nastavení.

Filmaři ocení aplikaci Cinema Pro, která nabízí stejně podrobné možnosti manuálního nastavení jako fotoaplikace, umožňuje například natáčení při 24 snímcích za sekundu. Hlavní fotoaparát je vybaven elektronickou i optickou stabilizací. Kromě již zmíněných 24 snímků za sekundu je při UHD rozlišení možné dosáhnout až 60 fps, případně pořizovat zpomalené záběry rychlostí 120 snímků za sekundu. Oceňujeme velmi rychlé a spolehlivé automatické zaostřování, které se v případě potřeby upravuje až 60krát za sekundu.

Výkon, baterie, výbava

Sony Xperia 1 IV pohání nejnovější Snapdragon 8 Gen.1 s grafikou Adreno 730 a 12 GB RAM, což mu dává špičkový výkon, takže Sony neodolalo pokušení a do Xperie 1 IV zabudovalo také některé funkce herních smartphonů. Kromě optimalizace zvuku a hlasového chatu je použita také ochrana proti přehřívání. Pokud je Xperia 1 IV během hraní připojena k nabíjecímu kabelu, přemostí baterii a pracuje s přímým napájením, takže telefon zůstává chladnější i při delším hraní.

Když už je řeč o baterii, ta je o něco větší než u předchůdce a má nyní kapacitu 5 000 mAh. Bohužel ale nenabízí lepší výdrž a telefon dokáže v testu pohánět 10 hodin a 13 minut, pak potřebuje Xperia 1 IV přibližně dvouhodinovou přestávku na cca 20W dobíjení. Po 30 minutách napájení se baterie zaplní na 43 procent, nechybí možnost bezdrátového dobíjení.

Z hlediska funkční výbavy Xperia 1 IV překonává veškerou konkurenci. Kromě slotu pro paměťovou kartu nabízí i 3,5mm audiokonektor pro kabelová sluchátka. Něco takového už je málokdy vidět, ovšem u Sony nás to nepřekvapuje, protože klade důraz i na kvalitu zvuku a možnost připojení špičkových sluchátek. Bezdrátová výbava je moderní (Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, NFC i 5G), tělo telefonu je odolné vůči vodě, prachu a dalším nečistotám podle IP68. Balení telefonu je strohé, nenajdeme v něm ani sluchátka, ani napájecí adaptér nebo kabel, Xperia 1 IV je zabalena pouze v kartonové krabici a na zařízení nejsou nalepené žádné plastové fólie.

Technická data

Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení)  6,5" / 3 840 x 1 644 / OLED / 120 Hz
CPU / GPU / RAM Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (1+3+4x 0,3–3,0 GHz) / Adreno 730 / 12 GB
Výbava 2x nanoSIM (hybridní s SD), 5G, Wi-Fi 6, USB-C 3.1, BT 5.2, NFC, 12+12+12+ToF / 12 Mpx, 5 000 mAh, indukční dobíjení, IP68, snímač otisků prstů ve vypínači
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (218,7 GB) / ano / ano
PCMark 3.0 10 542 bodů / 13:22 h:m
3DMark WL / Geekbench 5 9 407 / 3 175 bodů
Operační systém Android 11
Rozměry a hmotnost 165 x 71 x 9,7 mm, 187 g
Cena 29 990 Kč
CHIP výborný (1,4)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud