Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Sony XR-65X95L – špičkový obraz a zvuk za vysokou cenu

Michal Bareš 03.10.2023

65” televizor Sony XR-65X95L poskytuje vynikající obraz s vysokým kontrastem a intenzivními barvami. Šest reproduktorů s oddělenými basy vytváří mohutný zvuk, který stačí na jakoukoliv místnost. Přáli bychom si ale širší pozorovací úhly a podporu HDR10+.

Kapitoly článku

Sony XR-65X95L:  výborná kvalita obrazu

Sony XR-65X95L je působivý televizor s 4K rozlišením a solidní 65” úhlopříčkou a jen 6 cm štíhlým panelem. Televizor má mini-LED podsvícení, které produkuje velmi jasný obraz s ohromnou svítivostí 1 709 cd/m2. Kromě vysokého maximálního jasu se nám líbí také homogenní jednota černého obraz. Ve srovnání s většinou jiných LCD televizorů na obrazovce není patrný žádný zákal. Velmi vysoký výsledek 197:1 jsme zaznamenali i při měření šachovnicového kontrastu, které je na LCD televizor nezvykle vysoké.

Výsledkem je ostrý kontrast a téměř nulové prolínání světlých ploch do tmavých. Rovněž jsme téměř nezaznamenali žádné pohybové artefakty, pouze u malých pohybujících se objektů před nestabilním pozadím pozorujeme mírné rušivé blikání.

Velmi vysoké je i rozlišení detailů ve světlých oblastech, v tmavých scénách je jen minimálně slabší. Bohužel jsme ale také zaznamenali oproti předchůdci výrazně omezené úhly pohledu při optimálním kontrastu (33° horizontálně a 33° vertikálně). To je však patrné pouze tehdy, když sedíte zhruba na délku paže od obrazovky a díváte se do rohů. Sedíte-li ve správné vzdálenosti, omezených úhlů pohledu si ani nevšimnete.

Sony XR-65X95L
Pohled na tenké rámečky a tělo televizoru Sony XR-65X95L
Zdroj: Sony

Prodleva displeje na úrovni 18 milisekund není extra rychlá, ale pro většinu hráčů bude stačit. Celkově hodnotíme kvalitu obrazu jako výbornou. Pokud jde o barvy, pokrývá Sony XR-65X95L celkem 95,1 % barevného prostoru DCI-P3, což zajišťuje intenzivní zážitek z HDR - nejlépe s obsahem ve formátu Dolby Vision, protože televizory Sony nepodporují HDR10+.

Čistý a hlasitý zvuk

Z hlediska kvality zvuku je Sony XR-65X95L naprosto vynikající. Celkem šest 10W reproduktorů produkuje mohutný, ale čistý zvuk. Celkem jsou v televizoru instalovány dva výškové reproduktory, dva přední středotónové reproduktory a dva subwoofery. Maximální hlasitost dalece přesahuje potřeby běžných místností.

Až do 96 % maximální úrovně hlasitosti nedochází ke zkreslení, takže zvuk je věrný a příjemný na poslech i při vyšší hlasitosti. Samozřejmě lze televizor prostřednictvím HDMI-eARC připojit i k externímu zvukovému systému. Na rozdíl od předchozího modelu však již nelze XR-65X95L integrovat do externího zvukového systému jako centrální reproduktor.

 

Sony XR-65X95L
Portová výbava televizoru Sony XR-65X95L
Zdroj: Sony

Výbava na jedničku

Bohatá výbava Sony XR-65X95L neponechává téměř nic náhodě. Pro příjem televizního vysílání jsou k dispozici tři zdvojené tunery pro kabelové (DVB-C), satelitní (DVB-S2) a anténní (DVB-T2) vysílání. Televizor tak umožňuje záznam obrazu pomocí jedné ze dvou USB-A zásuvek. Ze čtyř HDMI portů nabízí dva plnou podporu HDMI 2.1, včetně přenosu 4K při 120 Hz a rozšířeného zpětného zvukového kanálu (eARC), stejně jako proměnné obnovovací frekvence (VRR) a automatického režimu s nízkou latencí (ALLM).

Sony XR-65X95L podporuje téměř všechny populární streamovací služby a knihovny médií, ke kterým lze přistupovat jak drátově, tak pomocí Wi-Fi. Díky systému Android TV nabízí také přístup k široké škále aplikací.

Obsah ze smartphonu se do televizoru přenáší přes Miracast nebo Apple AirPlay. Součástí dodávky je klasický dálkový ovladač s množstvím tlačítek i moderní, zeštíhlený dálkový ovladač, který lze použít k přístupu k nejdůležitějším streamovacím službám. Zařízení lze také ovládat pomocí hlasového asistenta Google.

Z hlediska spotřeby energie je Sony XR-65X95L poměrně úsporný. Při sledování standardního obsahu jsme naměřili spotřebu přibližně 120 W, v HDR režimu pak 168 W a v pohotovostním režimu pouze 0,4 W.

Sony XR-65X95L
Sony XR-65X95L je pouhých šest centimetrů tenký televizor
Zdroj: Sony

Technická data

Sony XR-65X95L


Obrazovka 65" / 3 840 x 2 160 bodů / VA / Mini LED

Rozhraní 2x HDMI 2.1, 2x HDMI 2.0, 2x USB, LAN, Wi-Fi, Miracast, AirPlay, BT, 2x DVB-T2/S2/C, 6x 10W repro

Max. jas / šach. kontrast 1 709 cd/m2 / 197:1

Úhly pohledu (50 % max. kontrastu) 33 °/ 33 °

Pokrytí DCI-P3 (HDR 95,1 %

Spotřeba (spánek / SD / HDR) 0,4 W / 120 W / 168 W

Cena 67 500 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud