Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Vasco Translator V4 – 108 jazyků v kapse

Promotion 28.11.2023

Kapesní tlumočník a překladač s excelentními výsledky, praktickým hardwarem a bezplatným připojením v 200 zemích světa

Kapitoly článku

Překládat a tlumočit umí docela dobře i současné smartphony, ale na cestách v zahraničí musíte mít aktivovaný mobilní datový roaming, což může v exotické cizině vyjít hodně draho. Používat smartphone pro tlumočení a překlady navíc není úplně jednoduché a spousta lidí to neumí. Vasco Translator V4 překládá brilantně a dokáže jej ovládat každý.

Instalace: stačí zapnout a používat

Zprovoznění překladače je jednoduché a rychlé, nemusíte se přihlašovat k žádnému účtu a obejdete se i bez Wi-Fi. Na první pohled to z hlediska uživatele vypadá, že veškeré jazykové podklady jsou uloženy přímo v zařízení, protože nemusíte nastavovat žádný způsob komunikace zařízení s okolím. Je to ale jinak, uvnitř krabičky je aktivovaná SIM karta s celosvětovým pokrytím a automatickým přihlašováním k operátorům, která se stará o přesun dat mezi uživatelem a serverem výrobce. Vše funguje samo, nemusíte nic nastavovat.

AD Vasco Translator V4
Základní menu překladače Vasco Translator V4
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Překladač Vasco Translator 4 se automaticky k mobilní síti připojí v 200 zemích světa, není potřeba nic aktivovat ani platit. Momentálně existuje jen pár výjimek, kde zařízení nefunguje, například Angola, Rovníková Guinea, Súdán, Somálsko, Západní Sahara, Sýrie, Turkmenistán, Severní Korea  a Falklandské ostrovy.

Vasco Translator V4 vypadá na první pohled trochu jako smartphone Sony Xperia 10, má úzké a protáhlé tělo s 5” displejem a šířkou 5,5 cm, díky čemuž se dobře drží v ruce. S hmotností 134 gramů je lehčí než většina telefonů, snadno se vejde do kapsy nebo jej můžeme pověsit na krk. Škoda, že na trhu nejsou podobně kompaktní smartphony.

Na rozdíl od smartphonů je ale zařízení určeno pouze pro to, aby se jeho majitel dorozuměl na zahraničních cestách po celém světě. Celkem dokáže pracovat se 108 jazyky, z nichž 76 zvládá i pomocí hlasového vstupu nebo výstupu.

AD Vasco Translator V4
Vasco Translator V4 zvládá desítky jazyků
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Přehledné uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní je ukázkově jednoduché a zvládnou se v něm orientovat i lidé, pro které by byl chytrý telefon příliš složitý. Je zde několik základních nabídek, od možnosti vést rozhovor v jiném jazyce až po překlad psaného textu.

Existuje tu také možnost spojení několika překladačů do režimu skupinového rozhovoru. Užitečná je položka Výuka, ve které si můžete trénovat cizí slovíčka. Nic víc vlastně není potřeba.

Popovídejte si ve 108 jazycích světa

Nabídka Rozhovor slouží pro tlumočení mezi dvěma uživateli, kteří hovoří každý jiným jazykem. Postup je jednoduchý, ve spodní části displeje vyberete dva jazyky, ve kterých chcete komunikovat. Nad nimi jsou tlačítka s ikonou mikrofonu. Nyní už stačí stisknout ikonu nad daným jazykem, v našem případě třeba češtinou, a namluvit jednu nebo dvě věty a překladač přečte vaše věty v druhém zvoleném jazyce. Potom stiskne druhá osoba tlačítko mikrofonu nad cizím jazykem a zařízení přeloží odpověď do češtiny.

AD Vasco Translator V4
Okno tlumočníka rozhovorů. Přepínat mezi jazyky lze i během konverzace
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Podle našich zkušeností musí být sdělení rozděleno na přibližně dvouvětné části, když jsme mluvili déle, zařízení už spustilo překlad do jiného jazyka. Krabička dokáže slušně odfiltrovat okolní hovor, dokázala ignorovat i nahlas puštěný televizor, i když občas nějaké slůvko z okolí převzala.

V případě, že potřebujete jen přeložit nějaký nápis, jídelní lístek nebo článek z novin, lze použít integrovanou kameru. Tou text vyfotíte a nad zachyceném textu v obrázku se objeví vrstva s překladem.

Třetí možností je jednosměrný překlad delšího textu do cizího jazyka. Text můžete zadat pomocí virtuální klávesnice, ale jednodušší je namluvit jej do překladače hlasem. V položce Text můžete překládat texty delší než v menu Rozhovor, výsledkem je jak textový překlad, tak většinou i hlasový výstup.

Vasco Translator V4 podporuje 108 jazyků pro překlad základních nápisů na snímcích z fotoaparátu, 90 jazyků pro delší překlady a hlasem umí komunikovat v 76 jazycích. Až na tři (Bulharština, Hebrejština, Chorvatština) jsou všechny instalovány do zařízení a jsou v ceně zařízení. Za každý ze tří dokoupitelných hlasových plug-inů pro Bulharštinu, Hebrejštinu nebo Chorvatštinu zaplatíte 250 Kč, resp. 15 eur.

AD Vasco Translator V4
Překlad textu pomocí fotoaparátu
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Kvalita překladu a výslovnost

Po snadném nastavení a zprovoznění přístroje nás čekalo další milé překvapení, konkrétně perfektní kvalita překladů i výslovnosti. V době překladačů Google nebo DeepL jsme zvyklí na vcelku vysokou kvalitu robotických překladů, ovšem výsledky Vasco Translator V4 nás svou vysokou úrovní nadchly.

Zařízení perfektně zvládá aktuální členění větné, problém mu nedělá najít správný význam slova podle kontextu věty a hlavně perfektně rozumí mluvené předloze. Překladač má velmi bohatou slovní zásobu, rozpozná i málo užívaná slova a kupodivu se nevyhýbá ani slovíčkům z obecné češtiny, případně výrazům, které “slušné” překladače raději neznají. Velmi spokojeni jsme byli i s kvalitou výslovnosti cizích jazyků.

Jak to Vasco Translator V4 dělá, nevíme. Výrobce z polského Krakova na svých stránkách uvádí, že překlady jsou výsledkem použití deseti překládacích enginů a umělé inteligence. Překladač prý volí z výsledků zmíněných enginů ten nejvhodnější pro daný případ. Překlady navíc probíhají bez mezipřekladu do angličtiny, což dále zlepšuje jejich přesnost. Výsledky jsou každopádně perfektní, a to nejen v angličtině.

AD Vasco Translator V4
Obsah balení překladače Vasco Translator V4
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž a výbava

Překladač je dostupný v několika barevných verzích a dodává se spolu s krycím pouzdrem a poutkem. Kromě dotykového displeje lze překlad spouštět i pomocí bočních tlačítek. Na levém boku je dále regulátor hlasitosti, reproduktor je příjemně hlasitý, takže překlad je srozumitelný i na rušné ulici. Dobíjení interního 2 400mAh akumulátoru probíhá přes USB-C konektor a během dvoutýdenního testu jsme krabičku dobíjeli jen jednou. Pokud nebudete mít aktivovaný Bluetooth nebo Wi-Fi, zařízení se prakticky samo nevybíjí.

Technická data

Vasco Translator V4


Displej 5” / 1 440 x 576 bodů

Připojení LTE, Wi-Fi 2,4 GHz, Bluetooth

Rozměry / hmotnost 149 x 55 x 10 mm / 134 g

Podporované jazyky 108 pro fotografie, 90 pro text, 76 pro hlasový překlad, 28 pro výuku

Cena 9 989 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud