Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: ViewSonic ColorPro VP2786-4K – momentálně nejlepší monitor na fotografie

Michal Bareš 02.06.2024

ViewSonic VP2786-4K má doslova vynikající kvalitu obrazu. Navíc nás zaujal speciálními doplňky, které ocení hlavně fotografové a grafici.

Kapitoly článku

Součástí výbavy je totiž externí otočný ovladač s vestavěným snímačem barev pro přesné nastavení zobrazení i ochranná clona proti světlu. 27” panel je jasný, vysoce kontrastní a zobrazuje široký barevný gamut. Naprosto spokojeni jsme byli s bohatou portovou výbavou, ve které nechybí ani USB-C a KVM. Pár bodů ztratil monitor za vyšší spotřebu, ale ta je v tomto případě naprosto pochopitelná. ViewSonic ColorPro VP2786-4K je výbornou volbou pro uživatele, kteří se zabývají úpravu obrazu, ale kvalita se platí. V tomto případě je nutné si připravit téměř 32 000 Kč.

ViewSonic ColorPro VP2786-4K, specialista na fotografie

ViewSonic ColorPro VP2786-4K je monitor určený pro profesionální práci s fotografiemi a videem. Jako model z řady ColorPro je přizpůsoben hlavně potřebám fotografů a grafiků. Tomu odpovídá i ovládací kolečko ColorPro Wheel s integrovaným kolorimetrem, které se k monitoru připojuje pomocí USB kabelu. Otáčením nebo stisknutím otočného tlačítka na ovladači lze na jedné straně lze nastavovat jas, kontrast a barvné profily displeje, na druhé straně lze toto tlačítko použít i pro ovládání aplikací Adobe. Například ve Photoshopu tak lze pomocí něj zvětšovat nebo zmenšovat zobrazení, volit velikosti štětce a ovládat řadu dalších věcí.

Na spodní straně kolečka ColorPro Wheel je také kolorimetr. Ten umožňuje porovnávat barvy tisku a barvy displeje a přistupovat k paletě barev Pantone. Součástí dodávky je samozřejmě také odnímatelná ochranná clona proti světlu, která zabraňuje rušivým vlivům světla a zkreslení barevného podání obrazu.

ViewSonic ColorPro VP2786-4K
Ovládací kolečko monitoru ViewSonic ColorPro VP2786-4K se světelnou sondou
Zdroj: Chip
ViewSonic ColorPro VP2786-4K
Ovládací kolečko monitoru ViewSonic ColorPro VP2786-4K s kolorimetrem
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Zobrazovací panel monitoru ViewSonic ColorPro VP2786-4K má poměr stran 16:9 a produkuje doslova vynikající kvalitu obrazu. IPS panel s 27” úhlopříčkou pracuje s UHD rozlišením 3 840 x 2 160 pixelů, takže obraz dosahuje hustoty pixelů na úrovni 163 ppi.

V laboratoři jsme naměřili lokální maximální jas 392 cd/m² a celoplošný jas 359 cd/m². To je sice spodní hranice pro zobrazení HDR obsahu s vysokým dynamickým rozsahem a intenzivními barvami, ale i tak jsou to působivé hodnoty. Monitor podporuje standard HDR10.

Podle výrobce monitor plně pokrývá barevný prostor Adobe RGB, my jsme v laboratoři naměřili vynikajících 99,5 %. Barevný prostor DCI-P3 je podle výrobce zobrazen na 98 % a my jsme naměřili přesně 97,8 %. IPS displej má také výborný kontrast a velmi dobrý rozsah pozorovacích úhlů. Obnovovací frekvence je maximálně 60 hertzů, ale toto není monitor na hraní.

Bohatá nabídka konektorů a KVM přepínač

ViewSonic ColorPro VP2786-4K získal skvělé hodnocení také z hlediska ergonomie a výbavy. Kromě výše zmíněného příslušenství pro úpravu obrazu se na zadní straně monitoru nachází i praktické LED světlo, které dokáže osvětlovat pracovní plochu teplou, neutrální nebo studenou bílou barvou.

Mohlo by vás zajímat

ViewSonic ColorPro VP2786-4K
Portová nabídka monitoru ViewSonic ColorPro VP2786-4K
Zdroj: Michal Bareš, Chip
ViewSonic ColorPro VP2786-4K
Na zadní straně monitoru ViewSonic ColorPro VP2786-4K je i LED lampa s třemi úrovněmi barevné teploty
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Monitor lze samozřejmě výškově polohovat v rozsahu celých 12 cm, horizontálně jej lze otáčet o 120 stupňů a díky funkci pivot jej lze panel natočit na výšku. Samotný displej váží 8,3 kilogramu a v případě potřeby jej lze připevnit na standardní držák Vesa na stěnu. Se stojanem váží monitor celkem 13,2 kilogramu. Součástí příslušenství ViewSonic ColorPro VP2786-4K je kolečko ColorPro Wheel a ochranný štít proti světlu a také HDMI, USB-C a USB-A/B kabely.

Na zadní straně najdeme pod krytkou dva HDMI vstupy s podporou HDCP 2.2, DisplayPort 1.4 a USB-C zdířku s podporou DisplayPort a PowerDelivery. K dispozici jsou také USB-A konektory (USB 3.2 Gen 1, tedy 5 Gb/s).

V monitoru jsou integrovány dva reproduktory i 3,5mm audio jack pro připojení kabelových sluchátek. Vynikající zpráva je, že monitor lze použít i jako KVM přepínač pro ovládání více počítačů pomocí jediné sady klávesnice, myši a monitoru.

Jak jsme naznačili, ViewSonic ColorPro VP2786-4K není herní monitor, ale profesionální pracovní stroj, takže se nelze divit absenci synchronizační technologie pro podporu proměnlivé obnovovací frekvence. K dispozici není ani G-Sync, ani FreeSync, ani VESA Adaptive Sync. Samozřejmě si na něm hry zahrát můžete, ale existují levnější a lepší herní monitory.

ViewSonic ColorPro VP2786-4K
Monitor ViewSonic ColorPro VP2786-4K je díky vysoké barevné přesnosti ideální na úpravu fotografií
Zdroj: Michal Bareš, Chip
ViewSonic ColorPro VP2786-4K
Barevný profil monitoru ViewSonic ColorPro VP2786-4K
Zdroj: Chip

Vyšší, ale stále pohodová spotřeba energie

ViewSonic ColorPro VP2786-4K dosáhl v době testu maximálního hodnocení kvality obrazu i funkční výbavy, ale v oblasti energetické účinnosti dosahuje pouze průměrných výsledků. Při našem standardním měření zobrazení zcela bílé obrazovky vykázal spotřebu 32,5 W. To je poměrně blízko průměrné hodnoty testovaných monitorů, nejedná se tedy o žádného extrémního žrouta, ale nijak zvlášť úsporný také není.

Zobrazíme-li na displeji světelně náročný HDR obsah, vzroste spotřeba energie na 66,8 wattu. Naměřené hodnoty odpovídají údajům výrobce. V úsporném režimu nepřekročil měřák hodnotu 55 wattů. Vytknout nic nelze ani 0,3W spotřebě v pohotovostním režimu.

Technická data

ViewSonic ColorPro VP2786-4K


Displej / rozlišení 27" /3 840 × 2 160 bodů / matný / IPS / 60 Hz

Max. jas / šach. kontrast 392 cd/m2 / 200:1

Doba odezvy 5 ms

Barevné pokrytí sRGB / Adobe RGB 99,9 %/ 99,5 %

Úhly pohledu (hor. / vert.) 74°/ 71°

Výbava USB-C (PD, DP), 2x HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, 4x USB-A, 3,5mm audio

Spotřeba – běžný provoz/stand-by 32,5 W / 0,3 W

Cena 31 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud