Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: bezplatný nástroj s největší databází programů – navíc vhodně nahradí Start menu ve Windows

Jiří Palyza 10.07.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pokud máte ve svém počítači instalováno velké množství programů, snadno o nich ztratíte přehled. Případná aktualizace na nejnovější verze také zabere nějaký čas. S pomocí programu SyMenu to ale zvládnete velmi snadno. A jako bonus získáte nejrozsáhlejší seznam dostupných programů.

Kapitoly článku

SyMenu je přenosná alternativa nabídky Start, kterou znáte ze svých Windows. Umožňuje velmi snadnou správu instalovaných programů. Nástroj má navíc zabudovanou databázi dalších programů, ve které si můžete vybírat a v případě zájmu i instalovat aplikace, které by se vám mohly hodit nebo byste je chtěli vyzkoušet.

Přehled se vám zobrazí po spuštění aplikace SyMenu v části "Získat nové aplikace". Po bezplatné registraci získáte přístup k celé řadě freewarových aplikací, včetně rozsáhlé sady programů od vývojáře NirSoft.

V nejnovější verzi SyMenu 8.03 byla nabídka rozšířena na více než 1730 přenosných aplikací.

Zde je ale dobré být ve střehu. Důvodem je skutečnost, že odkazy nemusejí vždy pocházet od vývojáře. Pokud byste si nebyli jisti a raději nechtěli instalaci nalezeného nástroje riskovat, důvěryhodné jsou také portály jako například Portable Apps, odkud mnoho položek přenosných programů pochází.

SyMenu: kolekce programů a alternativní nabídka Start systému Windows

Rozvětvené menu programu SyMenu
Pomocí nástroje SyMenu můžete programy nejen instalovat, ale také přehledně spravovat. Plně konfigurované menu v rozšířeném režimu vypadá například takto.
Zdroj: SyMenu

Programy, které si prostřednictvím SyMenu instalujete, pak můžete i jednoduše vybrat a spustit. Tím si ušetříte hledání v nabídce Start systému Windows, které dobře znáte z případů, kdy chcete otevřít konkrétní program.

Pokud si prostřednictvím SyMenu instalujete vybrané programy, můžete si také určit, jak je budete chtít uspořádat. Například si můžete vybrat, zda chcete všechny instalovat do hlavního adresáře, nebo raději do složky s názvem programu.

Mohlo by vás zajímat

Pomocí SyMenu lze otevírat nejen programy instalované prostřednictvím nástroje, ale také programy a adresáře, které už jste na počítači měli dříve. To je výhodné například v případě, kdy byste otevírali soubory uložené na USB flash disku.

Obrovská kolekce programů s mnoha přenosnými nástroji

Vyhledávání v nástroji SyMenu
SyMenu nabízí také funkci pro textové vyhledávání prostřednictvím panelu "Search Items / Vyhledat položky". Funguje velmi podobně jako nabídka Start systému Windows.
Zdroj: SyMenu

Díky třem databázím programů nabízí SyMenu obrovský výběr bezplatných programů. Najdete zde zejména mnoho přenosných verzí, které můžete spustit z USB disku bez nutnosti instalace.

Pokud chcete mít programy přehledně uspořádané i po instalaci, je SyMenu dobrou volbou. Nástroj instaluje aplikace téměř sám, takže si můžete ušetřit spoustu nastavování.

Není ale dobré programu slepě důvěřovat. Před každým stažením se vyplatí zkontrolovat adresu URL. Pokud se vám stránka, na kterou odkaz vede, zdá podivná, je lepší nainstalovat aplikaci z jiného zdroje. To by se však mělo týkat jen malého množství aplikací.

Zdroj: UGMFree / SyMenu, Portable Apps
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme