Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak udržet při životě i starší mobily? Rada je snadná – pravidelně dobíjet

Jiří Palyza 28.02.2024
Zdroj: Steve Johnson/Unsplash

Máte v šuplíku starší nepoužívaný mobil, ale stále si jej necháváte pro každý případ jako záložní? Pokud zařízení nechcete nadobro odepsat, je dobré pravidelně dobíjet. Předejdete tak problémům s baterií a prodloužíte její životnost. Doporučuje se dobít každý třetí až šestý měsíc.

Kapitoly článku

Představa, že bychom se obešli bez smartphonů, je pro mnoho z nás už pravděpodobně velmi těžká. Při jejich každodenním používání se často uchýlíme k rutinním zvyklostem, a tak se může stát, že některé zdánlivě jednoduché věci pro nás mohou být nové. Je jsme se dříve neviděli nebo neznali. Platí to i o nabíjení akumulátoru.

Nabíjení baterie mobilního telefonu se nemusí vždy týkat jen vašeho hlavního zařízení, které používáte nejvíc. Jedna z praktik, na kterou mnoho uživatelů ani nepomyslí, se týká starších mobilních telefonů. V žádném případě byste na ně neměli zcela zapomínat. Podle odborníků je nutné pravidelně dobíjet i ta zařízení, která jsou odložená a používáte je jen zřídka. Alespoň tedy pokud chcete zaručit, aby dobře fungovaly i do budoucna.

Pravidelně dobíjejte také odložený nebo náhradní mobil

Starší mobilní telefony
Aby nedošlo k poškození baterie, je dobré pravidelně dobíjet i náhradní mobilní telefon, kterého jste se doposud nezbavili a stále jej udržujete jako záložní.
Zdroj: Eirik Solheim/Unsplash

Důvod je jednoduchý. Pravidelným dobíjením udržíte napětí baterie mobilního telefonu v rozmezí, které ji zaručí dlouhodobou použitelnost. Můžete se tak vyhnout celé řadě problémů, kdybyste potřebovali svůj starší mobil oživit a opět začít intenzivněji používat.

Pokud jsou baterie dlouhodobě vybité, mohou ztratit schopnost uchovávat elektrickou energii a jejich kapacita se kriticky snižuje. Pokud jejich napětí z jakéhokoliv důvodu klesne pod kritickou hranici, může dojít k trvalému poškození baterie a v hraničních případech i ke vznícení. Příčinou mohou být probíhající chemické reakce.

Jak často? Každé tři měsíce až jednou za půl roku

Nintendo Switch v rukou hráče
Co se týče udržování akumulátorů v co nejlepší kondici pro dlouhodobější skladování, doporučuje se u odložených zařízení udržovat jejich kapacitu na 50 % hodnoty. Neplatí to jen pro mobilní telefony, ale i další digitální zařízení, třeba herní konzole.
Zdroj: Alvaro Reyes/Unsplash

Pro nabíjení starší baterie v odloženém mobilním telefonu je doporučeno dobíjení každý třetí až šestý měsíc. Samozřejmě to závisí na typu zařízení a akumulátoru. Mělo by stačit, aby se kapacita baterie nabíjením dostala přibližně na úroveň 50 %. Je zbytečné nabíjet až na 100 %. Podobně jako i jiné chyby při nabíjení mobilních telefonů může plné nabití akumulátoru ovlivnit jeho kapacitu.

Podobné doporučení platí i pro ostatní zařízení, která jste sice už odložili, ale stále je máte a z nějakého důvodu se jich prozatím nechcete zbavit. Mohou to být například herní konzole, mobilní fotoaparáty nebo jiná digitální zařízení, která mají zabudovaný akumulátor.

Zdroj: LifeHacker, Kotaku

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud