Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tip pro Android a iOS: jak stáhnout mapy do paměti telefonu a ušetřit za data

redakce 08.11.2022

Telefonický a datový roaming po Evropské unii je skvělá věc, díky které se už několik let nemusíme bát vytáhnout na dovolené mobil z kapsy. Pro země mimo EU to ale samozřejmě neplatí a data jsou zde stále extrémně drahá.

Příklad z naší nedávné zkušenosti je takový, že T-Mobile si ve Spojených státech účtuje neskutečných 75 Kč za jediný MB dat – a ostatní operátoři jsou na tom stejně. I pro cesty mimo EU mají ale Mapy Google řešení.

Aplikace Mapy Google si totiž umí stáhnout libovolný výřez mapy do paměti smartphonu, abyste mohli následně takovou mapu používat i bez připojení k internetu, které by vás v zahraničí mohlo přijít velmi draho. Stažení map je velmi snadné. V aplikaci Mapy Google klepněte na svůj profilový obrázek vpravo nahoře a v hlavní nabídce pokračujte volbou „Offline Mapy“.

Zde zjistíte, že si Mapy Google automaticky stahují mapu okolí vašeho domova – čistě proto, aby zde vyhledávání a navigace fungovala co nejrychleji – bez ohledu na aktuální rychlost připojení k internetu. Nás ale nyní zajímá volba „Vyberte svou vlastní mapu“. Když ji použijete, zobrazí se mapa světa, na které si můžete zvolit oblast, která se stáhne do paměti vašeho telefonu.

mapsdwnld

Mapy bez dat: zcela zásadní výhodou Map Google při cestování do zahraničí je možnost stáhnout si výřez mapy do paměti telefonu. | Zdroj: Android

Současně se vypočítá, kolik dat v paměti mapa zabere (jde řádově o desítky až stovky MB). Klepnutím na „Stáhnout“ se spustí stahování mapy. Stejným způsobem si můžete stáhnout libovolné množství výsečí map. Nepotřebné mapy lze následně smazat.

Vraťme se ale ještě do nabídky „Offline mapy“. Po klepnutí na tlačítko s ozubeným kolem vpravo nahoře můžete ještě (de)aktivovat automatickou aktualizaci stažených map, stahování doporučených map (jde hlavně o zmíněnou mapu okolí vašeho domova), a také omezit stahování map pouze na připojení přes Wi-Fi.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud