Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tipy: nejlepší doplňky pro mobilní Firefox – rozšíření webového prohlížeče

redakce 02.09.2022

Zatímco funkce prohlížeče Chrome je možné rozšířit o různé doplňky jen ve verzi pro počítače, Firefox zvládá rozšíření i ve své mobilní verzi. A jaké funkce můžete do mobilního prohlížeče doplnit?

Kapitoly článku

uBlock Origin – odstranění reklamy

ublock

| Zdroj: uBlocks Origin

Mnoho uživatelů asi sáhne po doplňku uBlock Origin jako po prvním rozšíření funkcí mobilního, ale i desktopového Firefoxu (doplněk je dostupný i pro desktopový Chrome). Důvod je prostý – internetová reklama je stále agresivnější a to, co ještě sneseme v počítači, může být na menším displeji mobilního telefonu už neúnosné.

Doplněk uBlock Origin pracuje s různými sadami filtrů webové reklamy a ze stránek odstraní reklamní bannery, zablokuje vyskakovací okna i další aktivní, zpravidla hodně obtěžující prvky. Pro běžné uživatele se jedná o doplněk typu „instalovat a už se nestarat“, ale těm hloubavějším nabízí rozsáhlé možnosti dalších nastavení, stejně jako možnost výběru z různých sad filtrů, stejně jako konfigurace vlastních. Užitečné je, že doplněk uBlock Origin není nijak náročný na operační paměť ani výkon zařízení, ve kterém je používán.

Platforma iOS, Android
Cena zdarma
CHIP Výborný (1,0)

Dark Reader – weby v tmavém

darkreader-fit

| Zdroj: Dark Reader

Dalším velmi známým rozšířením pro Firefox (opět existuje i pro desktopový Firefox a Chrome) je Dark Reader. Úkolem tohoto rozšíření je převedení webových stránek do tmavého režimu, tedy s tmavým pozadím a kontrastním textem. Obsah stránek pak bude šetrnější k našim očím – především při surfování po webu v noci, bez dalšího osvětlení.

V nastavení doplňku Dark Reader lze regulovat jas i kontrast zobrazení webových stránek, stejně jako si zvolit použité barevné schéma. Dále si můžete vytvořit i seznam webových stránek, na kterých se tmavý režim aktivovat nebude. Doplněk Dark Reader je open source a je dostupný zcela zdarma.

Platforma iOS, Android
Cena zdarma
CHIP Výborný (1,4)

Ghostery – ochrana soukromí

ghostery-fit

| Zdroj: Ghostery

Také doplněk Ghostery je možná velmi dobře známý uživatelům desktopových verzí Chromu a Firefoxu. Ghostery má hned několik šikovných funkcí, v čele s blokováním reklamy na webových stránkách a posílení ochrany soukromí uživatele při surfování na internetu. Doplněk Ghostery toho dosahuje díky blokování sledovacích prvků na webových stránkách.

Ghostery blokuje například sledovací cookies, analytické prvky webových stránek, komponenty sociálních sítí a další součásti stránek, které nejen že sledují pohyb a každé kliknutí uživatelů webů, ale také zpomalují jejich načítání.
Dalším přínosem používání doplňku Ghostery je tedy i zrychlení načítání obsahu webových stránek a snížení objemu přenášených dat – a to se v mobilních zařízeních jistě vyplatí. Rozšíření Ghostery vede o svých aktivitách pečlivou statistiku, takže můžete snadno zjistit, jak velkého množství reklamy a kolika sledovacích prvků vás ušetřil.

Platforma iOS, Android
Cena zdarma
CHIP Výborný (1,0)


HTTPS Everywhere – bezpečně na webu

https-everywhere-fit

| Zdroj: HTTPS Everywhere

Rozšíření HTTPS Everywhere pochází z dílny Electronic Frontier Foundation (EFF) a jedná se o jeden z nejpopulárnějších doplňků pro Firefox v Androidu. Úkolem doplňku HTTPS Everywhere je chránit vás při surfování po internetu, když vyžaduje připojení k webovým stránkám prostřednictvím HTTPS šifrování.

V nastavení doplňku HTTPS Everywhere lze určit pravidla pro konkrétní webové stránky – a, pokud je to nezbytné, případně povolit i méně bezpečné připojení přes HTTP. Tento minimalistický doplněk není nutné nijak konfigurovat, stačí mu jen přidělit požadovaná oprávnění.

Platforma iOS, Android
Cena zdarma
CHIP Výborný (1,2)

Bitwarden – trezor na hesla

bitwarden-fit

| Zdroj: Bitwarden

Přihlašovací údaje a hesla umí spravovat i samotný Firefox, ale větší jistotu ochrany vašich citlivých dat získáte jen s osvědčeným správcem hesel. Ze známých aplikací na správu hesel v šifrované databázi poskytuje rozšíření pro mobilní Firefox pouze Bitwarden.

Tento nástroj na správu přihlašovacích údajů můžete s určitými omezeními využívat i zcela zdarma a přitom se můžete spolehnout na důkladné šifrování a spolehlivou ochranu hesel. Bitwarden je open source a ke správě uživatelských dat přistupuje dle principu zero-knowledge, který znamená, že dešifrovací klíč nemá k dispozici ani výrobce aplikace, který by tak neměl být za žádných okolností schopen tato data získat nebo někomu předat.

Současně to ale znemožňuje jakoukoli obnovu hlavního hesla k vaší databázi. Takže pokud jej zapomenete, musíte se rozloučit i s veškerým jejím obsahem.

Platforma iOS, Android
Cena zdarma
CHIP Výborný (1,2)

NoScript Security Suite – očista webu

noscript-fit

| Zdroj: No Script Security Suite

Opravdu těžkou vahou mezi doplňky internetových prohlížečů Chrome a Firefox, která je k dispozici i pro mobilní verzi druhého ze jmenovaných, je NoScript Security Suite. Tento doplněk posiluje bezpečnost na webu a ochranu před sledováním aktivit uživatele tím, že kompletně zablokuje skriptovaný obsah internetových stránek.

To znamená, že jsou ze hry vyřazeny všechny sledovací prvky, komponenty sociálních sítí i potenciálně nebezpečný obsah v Java Scriptu. Jen pozor, takto „očesaný“ web pak nemusí plnit svoje funkce, například co se týče různých interaktivních prvků. Proto lze v nastavení doplňku NoScript Security Suite určit i výjimky.

Platforma iOS, Android
Cena zdarma
CHIP Výborný (1,1)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud