Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tuhle funkci nenávidí občas skoro každý: update Excelu konečně nabízí vypínač

Josef Mika 25.10.2023
Zdroj: Freepik/rawpixel.com

Někdy zmizí nula, někdy je rozpoznáno datum tam, kde není – Excel tím léta přiváděl uživatele k šílenství. V nové aktualizaci lze nyní tyto funkce deaktivovat.

Kapitoly článku

Funkce, která byla ve skutečnosti míněná dobře, způsobila v mnoha kancelářích, a dokonce i ve vědeckých aplikacích, frustraci. Jde o automatické formátování buněk v Excelu. V nové verzi ji lze konečně vypnout.

Nejnenáviděnější funkci Excelu lze konečně deaktivovat

Formátování buňky - Excel
Díky novým možnostem je možné zabránit tomu, aby Excel smazal nulu na začátku buňky.
Zdroj: Excel/Microsoft 365

Jak Microsoft oznamuje v příspěvku na svém blogu, nová aktualizace Excelu přináší možnost vypnout nezávislý převod buněk. V případě potřeby lze nyní nejotravnější automatické formátování vypnout prostřednictvím nastavení, např:

  • automatické odstranění znaku "0" na začátku nebo převod kombinací čísel a písmen na data (např. 24OKT23 na 24. 10. 23).
  • Pokud deaktivujete automatické formátování, budou číselné hodnoty v tabulce uloženy jako text. Dosud to bylo možné nastavit pouze pro každou buňku zvlášť těžkopádným způsobem. Po deaktivaci této možnosti se pravidlo automaticky použije na celý dokument. 

Mohlo by vás zajímat

Kvůli zacházení obsahu buněk jako s textem však již nemusí fungovat některé matematické výpočty, proto tuto možnost nedoporučujeme všem uživatelům. Na tuto skutečnost upozorňuje malý výstražný symbol v buňkách.

Deaktivace automatického formátování v aplikaci Excel

Automatické fomrátování - Excel
Automatický převod dat lze nyní v Možnostech snadno deaktivovat.
Zdroj: Excel/Microsoft 365

Uživatelé Windows najdou nové možnosti nastavení v nabídce Soubor > Možnosti > Data > Automatický převod dat. V systému macOS se k možnostem dostanete přes panel nabídek: Excel > Nastavení > Zpracovat > Automatický převod dat (BETA).

Aktualizace se automaticky rozšířila mezi uživatele služby Microsoft 365 a je k dispozici od verze Excelu 2309 (verze 16.77 v systému macOS).

Zdroj: Microsoft blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud