Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Umělá inteligence prolomí hesla během sekundy: jak by dopadlo to vaše?

Jiří Palyza 12.04.2023

Bezpečnostní experti zjistili, že pomocí umělé inteligence lze velmi rychle prolomit hesla. Existují ale způsoby, jak se můžete chránit.

Kapitoly článku

Nezávislý testovací portál Home Security Heroes varuje, že prolamování hesel bude díky umělé inteligenci rychlejší a snazší. Zločinci by nové technologie mohli zneužít a získat tak snadněji přístup k citlivým údajům.

Navzdory mnoha doporučením se velké množství uživatelů neustále spoléhá na velmi jednoduchá hesla. Patří mezi ně řady čísel, opakující se číslice, písmena abecedy nebo i znaky, které jsou vedle sebe na klávesnici. Prolomení takových hesel není obtížné ani bez nasazení umělé inteligence.

Testeři ze serveru Home Security Heroes nyní testovali software s názvem PassGAN. Použili přes patnáct milionů běžných hesel. Program dokázal 51 % z nich prolomit za méně než minutu a 65 % v čase do jedné hodiny. 71 % z celkového počtu se programu řízenému umělou inteligencí podařilo prolomit do 24 hodin a na počet 81 % se software dostal do jednoho měsíce.

Bezpečná hesla: čím delší heslo je, tím složitější je jeho prolomení

loginform

Prolamování hesel je s pomocí umělé inteligence mnohem rychlejší. | Zdroj: Donate PayPal Me/Pixabay

Podle bezpečnostních expertů dokáže PassGAN prolomit heslo, které má sedm znaků, během šesti minut. A to ať už je jakkoliv složité. Z toho důvodu doporučují používat dlouhá hesla. Hovoří o délce minimálně 18 znaků, které jsou v současnosti před prolamovači s prvky umělé inteligence v bezpečí.

Pro uhádnutí hesla složeného z 18 čísel by program potřeboval nejméně 10 měsíců. Pokud by navíc bylo heslo tvořené kombinací symbolů, čísel, malých a velkých písmen, tak by na jeho prolomení software v jeho současné vývojové fázi potřebovat šest trilionů let. A tolik času nemají ani kyberzločinci.

Dá se ale předpokládat, že spolu s dalším vývojem v oblasti umělé inteligence se budou zlepšovat i schopnosti nástrojů na prolamování hesel. Je dobré na to myslet a hesla si nastavovat dostatečně odolná.

Zdroj: Home Security Heroes


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud