Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Úniky o nové generaci GeForce 5090: údajně má být bezmála dvakrát rychlejší než 4090

Jiří Palyza 28.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Informační únik odhalil novinky o nadcházející generaci grafických karet Nvidia. Tipař zveřejnil podrobnosti o GeForce RTX 5090, včetně chystaných technologických inovací.

Kapitoly článku

Fanoušky rychlé grafiky jistě potěší čerstvé úniky, které se objevily v souvislosti s GeForce 5090. Zveřejnil je známý tipař, který si říká Panzerlied. A není to poprvé. Předchozí úniky o chystané nové generaci GeForce má také na svědomí. Jeho tipy potvrdil uznávaný insider Kopite7kimi, který je přímo ze společnosti Nvidia. Ten rovněž prozradil, že řada RTX 50 bude používat označení GB2XX.

Nejnovější informace od Kopite7kimi se týkají řady "Blackwell", což je kódový název pro nadcházející GPU od Nvidia. Vše nasvědčuje tomu, že nová řada bude určena jak pro herní aplikace, tak i pro datová centra. Identifikátor GB1XX výrobce používá pro vysoce výkonné počítače, zatímco GB2XX pro herní grafické karty.

Očekávaná jsou následující vylepšení

GeForce RTX
Rodina grafických karet Nvidia očekává výkonný přírůstek.
Zdroj: Christian Wiediger/Unsplash

Panzerlied prozradil, co mohou uživatelé od nových grafických karet Nvidia očekávat. Namísto konkrétních specifikací vyjmenoval percentuální zlepšení pro různé verze karet Blackwell. Údajně bude ve srovnání s řadou GeForce 4090 dosaženo následujících zlepšení:

  • o 50 % vyšší "scale", čímž se pravděpodobně rozumí počet jader,
  • o 52 % vyšší rychlost paměti,
  • o 78 % větší kapacita L2 cache,
  • o 15 % vyšší frekvence,
  • 1,7x vyšší rychlost.

Mohlo by vás zajímat

Panzerlied dodávává, že uvedené údaje se vztahují ke specifikacím RTX 4090. Zejména nárůst o 52,4 % u parametru šířky pásma paměti naznačuje, že by Nvidia mohla použít technologii GDDR 7.

Objevují se také zvěsti, že by nástupce čipu AD102 mohl mít 512bitovou paměťovou sběrnici. Zda je ale tato funkce plánována výhradně pro RTX 5090 se teprve uvidí.

Příspěvek také tvrdí, že frekvence nové karty se zvýší o 15 procent což naznačuje, že RTX 5090 by mohla mít boost kolem 2,9 GHz. Pro srovnání: RTX 4090 má základní takt 2,23 GHz a boost 2,52 GHz.

Mohlo by vás zajímat

To by mohlo vést k pracovnímu zatížení i nad 3,0 GHz. Informace o 78 % nárůstu kapacity L2 cache dává tušit, že procesor GB202 by mohl být vybaven pamětí velikosti 128 MB.

Sečteno a podtrženo nejnovější úniky ukazují na velmi výkonnou kartu. Vzhledem k tomu, že její uvedení je ještě daleko, je ale rozumné brát vše s velkou rezervou.

Zdroj: XDA Developers


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud