Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Urychleně vymažte: na Obchodu Google byly opět identifikovány aplikace, obsahující škodlivý kód

Jiří Palyza 08.12.2022

Na androidové aplikační platformě se znovu objevily aplikace, které obsahují malware. Jejich celkový počet stažení dosahuje dvou milionů. Pokud některou máte, rychle ji odstraňte.

Kapitoly článku

Google Play opět hostil aplikace, ve kterých bezpečnostní experti objevili škodlivý kód. Kontaminované aplikace patřily do skupiny oblíbených titulů, což se projevilo i na celkovém počtu jejich stažení. Více než dva miliony downloadů mohlo způsobit rozsáhlé škody.

Jak je vidět, ani přes aplikované kontrolní mechanismy není Obchod Google před malwarem v bezpečí. Kybernetickým zločincům, nebo pochybným vývojářům, se stále opakovaně daří obcházet bezpečnostní opatření Googlu.

Identifikované aplikace s malwarem: následující tituly byste měli okamžitě ze svých smartphonů odstranit

googleplay

I přes kontrolní nástroje Google Play Protect se různým typům škůdců opakovaně daří propašovat do Obchodu Play aplikace, obsahující malware. Uživatelé by se proto měli neustále mít na pozoru. | Zdroj: Victoria Model/Pixabay

Nejstahovanější aplikací, která byla infikována malwarem, je Tube Box. Její počet stažení přesáhl jeden milion. Neobsahovala sice vysloveně nebezpečný kód, nicméně na uživatele působila dojmem, že jsou placeni za sledování reklam. Což je samozřejmě nesmysl a vedl uživatele k tomu, aby na reklamy zbytečně klikali. Google mezitím aplikaci z Google Play odstranil.

Byly tam ale mnohem nebezpečnější aplikace:

Bluetooth device auto connect (bt autoconnect group) s počtem jednoho milionu stažení,
Bluetooth & Wi-Fi & USB driver (simple things for everyone) s počtem stažení 100 000,
Volume, Music Equalizer (bt autoconnect group) s 50 000 staženími,
Fast Cleaner & Cooling Master (Hippo VPN LLC) s 500 staženími.

Aplikace se na Obchodu Play objevily v říjnu tohoto roku a po detekci jejich škodlivosti byly odstraněny. Tuto skutečnost potvrdil mluvčí Googlu serveru Bleeping Computer.

Zdroj: Bleeping ComputerDr.Web


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud