Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Už brzy končí podpora rozšířené verze Windows 10: co bude dál?

Jiří Palyza 02.06.2023

Už za necelé dva týdny Microsoft ukončí podporu jedné z verzí Windows 10, která je stále mezi uživateli velmi rozšířená. Od té chvíle miliony uživatelů po celém světě přestanou pro svůj systém dostávat bezpečnostní aktualizace.

Kapitoly článku

Je dobré si zkontrolovat, jakou verzi Windows používá váš systém. Aktualizace Windows probíhají často automaticky na pozadí, takže uživatelé mohou snadno ztratit kontrolu nad tím, jakou verzi systému mají aktuálně instalovanou na svém zařízení.

Kontrolu provedete velmi snadno. V zásadě lze použít dvě metody:

1. v okně Spustit ([Windows+[R]) zadejte "winver". Zobrazí se okno "O produktu Windows", kde hned na první pohled vidíte, jakou verzi systému máte instalovanou včetně číselného označení sestavy.

2. Klikněte pravým tlačítkem myši v okně Průzkumníka souborů na položku "Tento počítač". V zobrazeném seznamu položek zvolte možnost "Vlastnosti". Zobrazí se okno s detailním výpisem vlastností zařízení, kde v sekci "Specifikace Windows" najdete popis instalované verze, opět včetně číselného označení sestavy.

w10about

Je dobré občas zkontrolovat, jaká verze Windows běží na vašem PC. | Zdroj: Windows 10/O produktu

V tuto chvíli je pro nás důležité vědět, že jedna z velmi oblíbených a stále rozšířených verzí Windows 10 přestane už za pár dnů být podporována. Jedná se o verzi Windows 10 21H2, která naposledy obdrží bezpečnostní aktualizace 13.června 2023.

Aktualizaci už nepodporovaných verzí systému Windows 10 můžeme provést prostřednictvím zabudované služby Windows Update, nebo pomocníků, jakými jsou Nástroj pro vytváření médií, případně Asistent aktualizace systému Windows 10. V obou případech jde o oficiální nástroje Microsoftu, které vám pomohou instalovat nejnovější verzi systému Windows 10. Je dobré si před aktualizací provést zálohu nejdůležitějších souborů, ideálně i celého systému.

Alternativně můžete přejít i na novější Windows 11. Pro uživatele Windows 10 je k dispozici zdarma, jen je trochu problém se zvýšenými hardwarovými nároky, které mnoho současných PC, na kterých spolehlivě běží desítky, nesplňují.

Soukromým uživatelům Microsoft poskytuje bezpečnostní aktualizace pro konkrétní verzi Windows rok a půl

Jak lze zjistit, jak dlouho bude ještě konkrétní verze Windows 10 podporována? Stačí si pamatovat jednoduché pravidlo: soukromým uživatelům Microsoft poskytuje bezpečnostní aktualizace po dobu 18 měsíců. Poté je dobré provést aktualizaci na aktuální verzi, abyste na svém PC měli stále záplatovanou, a tedy bezpečnou verzi systému.

Pokud byste měli zastaralý systém Windows, Microsoft vám čas od času zobrazí oznámení, že byste měli aktualizovat. Není dobré to ignorovat příliš dlouho, Windows bez aktualizací mohou být zranitelná.

Verze Windows 10 Ukončení podpory pro soukromé uživatele Ukončení podpory pro firemní sféru
Windows 10 22H2 14. října 2025 14. října 2026
Windows 10 21H2 13. června 2023 11. června 2024
Windows 10 20H2 10. května 2022 9. května 2023

 

Windows 10 už dožívají: zásadní aktualizaci už Microsoft neplánuje

Podle informací Microsoftu je aktuální verze Windows 10 22H2 poslední. Redmond už neplánuje žádné velké aktualizace funkcí, jak tomu bylo dříve zpravidla na jaře a na podzim. Namísto nich už budou poskytovány pouze měsíční aktualizace zabezpečení v rámci pravidelných Patch Days. Ty budou k dispozici až do konečného ukončení podpory Windows 10, které je plánováno na říjen 2025.

Prozatím můžete z desítek také zdarma upgradovat na Windows 11. Microsoft doposud nestanovil žádný termín, kdy by tuto možnost chtěl změnit.

Co se stane v případě, kdy má Windows 10 už nejsou podporována?

windowsupdate

Ukončení podpory některé z verzí Windows znamená jediné: Microsoft přestane poskytovat bezpečnostní aktualizace. Systém poběží dál, jen se stane zranitelným. | Zdroj: Windows 10/Windows Update

Nejdůležitější je v takovém případě vědět, že zastaralý systém Windows, který už vypadl ze systému pravidelné podpory ze strany Microsoftu, nedostává bezpečnostní aktualizace.

Na systému můžeme bez problému pracovat dál a fungovat by měl bez jakýchkoliv zásadních omezení. Jen se časem stává zranitelným a více náchylným vůči různým typům útoků.

Pokud by vám bylo líto stále dobře funkčního PC, na kterém máte zastaralý Windows a není kompatibilní pro upgrade na Windows 11, nabízí se možnost přejít na Linux. Pro domácí běžné použití čili brouzdání po internetu, multimédia a kancelářské aplikace, je k dispozici celá řada vhodných linuxových distribucí, které si hravě poradí i se slabším hardwarem.

Zdroj: Learn.Microsoft.comMicrosoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud