Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Už za měsíc: daňové přiznání musíte podat elektronicky, jinak vám hrozí pokuta

Jakub Fišer 29.03.2024
Zdroj: Miloslav Hamřík / Pixabay

Duben je za rohem a to znamená jediné – blíží se termín pro podání daňového přiznání. Pokud patříte k samostatně výdělečným osobám nebo řídíte firmu, nejspíš přesně víte, co toto období obnáší. A určitě byste měli vědět, že stejně jako vloni, i letos musí drtivá většina lidí podat daňové přiznání elektronicky – jinak je čeká pokuta od finančního úřadu.

Kapitoly článku

Daňové přiznání – výhradně elektronicky

Od ledna 2023 došlo ke změně zákona. V rámci té byla všem existujícím živnostníkům zřízena datová schránka, tedy nástroj elektronické identity, přes který je možné komunikovat se státní správou a například i vyřizovat daňové přiznání.

Pokud i vy máte na svou osobu zřízenou datovou schránku, jste od 1. ledna 2023 ze zákona povinni podat daňové přiznání výhradně elektronicky. Kromě OSVČ se tato povinnost vztahuje také na nepodnikající právnické osoby, jako jsou spolky, SVJ, nadace, nadační fondy a ústavy či obecně prospěšné společnosti.

Starý muž je okraden
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Výjimka? Senioři

Běžná praxe je taková, že pokud podáte daňové přiznání ve špatném formátu (papírově namísto elektronicky), finanční úřad vás osloví s výzvou ke zjednání nápravy. Pokud tak neučiníte do řádného termínu, může vám být udělena pokuta ve výši 1 000 korun.

Jedna výjimka však existuje, jak uvedla ředitelka Finanční správy Simona Hornochová. Tou jsou podnikající senioři starší 70 let.

„Odpuštění pokuty se bude týkat živnostníků starších 70 let, kteří i přes zřízení datové schránky dosud nekomunikovali s Finanční správou elektronicky. Finanční úřady se nicméně přesto pokusí konkrétní lidi kontaktovat a nabídnou jim pomoc při přechodu na digitální komunikaci a při zvládání elektronického podání daňového přiznání,“ napsala ČTK.

Mohlo by vás zajímat

Kdy podat daňové přiznání v roce 2024?

Pokud jde o důležité termíny, papírové přiznání je třeba podat do 2. dubna. Ve sváteční dny a o víkendu je na úřadech zavřeno, poslední možností pro některé z vás je tedy právě úterý 2. dubna, kdy budou mít územní pracoviště finančních úřadů otevřeno od 8 do 17 hodin.

Pakliže podáváte daňové přiznání elektronicky, máte možnost tak učinit přes portál Moje daně, popřípadě přes datovou schránku ve formát XML. Termín pro tento typ podání je do 2. května. Poslední termín je podání přes daňového poradce, na což mají živnostníci čas do 1. července.

Zdroj: Finanční správa, Moje daně, ČTK


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud