Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Už žádné hlavní heslo: skvělý bezplatný správce hesel rozpozná tvář

Jiří Palyza 05.08.2020

S desítkami účtů a profilů na internetu je obtížné udržet si přehled o všech přístupových údajích. Málokdo tak používá pro každou stránku jiné heslo.

Opensourcový nástroj Bitwarden si pamatuje všechna hesla bez sebemenšího zaváhání a díky zcela nové funkci nepotřebujete ani hlavní přístupové heslo, tzv. master password. Zabezpečené přístupové údaje jsou nezbytné pro bezpečnost vašich internetových účtů a profilů. Proto není dobré používat stejná hesla pro více služeb a ani by neměla obsahovat žádné vazby k vaší osobě, ani rodině. Realita je často jiná a uživatelé si tvorbu hesel pro jejich snadné zapamatování usnadňují. Dilema lze vyřešit pomocí správce hesel, protože software si ukládá všechna přístupová data do šifrovaného trezoru.

Open source nástroj Bitwarden je spolehlivé řešení, prověřené testy. Je k dispozici nejen jako nástroj pro stolní počítače, ale také jako aplikace pro mobilní platformy Android a iOS, a obsahuje některé chytré funkce.

První jmenovaný byl nedávno uvolněn ve verzi 1.20. Vývojáři přidali jako možnosti ověřování Windows Hello a Touch ID. Znamená to tedy, že namísto zadávání hlavního hesla pro přístup k dalším zašifrovaným heslům to jde přes rozpoznávání obličeje (Windows) nebo otiskem prstu (macOS). Předpokladem je, aby zařízení bylo vybaveno odpovídajícím hardwarem, například Microsoft Surface nebo Mac se snímačem Touch ID.

To, že bezpečnost je v případě nástroje Bitwarden v pořádku, potvrdil už v roce 2018 bezpečnostní audit, který provedla prostřednictvím testu nezávislá bezpečnostní firma. V poslední době proběhlo druhé prověření bezpečnosti, na základě kterého byly jen drobné připomínky. Ty byly týmem Bitwarden rychle vyřešeny. S nástrojem získáte nejen bezplatný správce hesel, ale také vynikající zabezpečení.

Stáhněte si: Bitwarden

bitwarden-logo

Bitwarden – Bezplatný správce hesel, Android App. 2.5.0

CHIP hodnotí Dobrý

S praktickou aplikací pro Android budete mít všechna hesla vždy při sobě.

Stáhněte si
bitwarden-logo

Bitwarden Password Manager 1.20

CHIP hodnotí Dobrý

Správce hesel s otevřeným zdrojovým kódem, včetně synchronizace všech zařízení. Pro soukromé použití bezplatně.

Stáhněte si

Bitwarden: mnoho platforem a podpora importu hesel

bitwarden1

Výkonný správce hesel, který můžete používat zdarma. | Zdroj: Bitwarden screenshot

Bitwarden je velmi zajímavý správce hesel s otevřeným zdrojovým kódem, který ukládá hesla do šifrovaného trezoru (AES-256) a aplikuje je na všechna zařízení. Vaše hesla tedy máte nejen v počítači, ale také ve smartphonu nebo tabletu. Komu by program pro počítač nebo chytrý telefon nestačil, může si jej také stáhnout pro prohlížeče Chrome a Firefox.

Zahájení činnosti s Bitwardenem je velmi snadné. Po jeho prvním spuštění se musíte přihlásit prostřednictvím bezplatného uživatelského účtu na všech systémech, kde budete správce hesel používat: například ve Windows a dalších platformách.

Stávající hesla můžete importovat z jiných správců hesel, jako například 1Password, LastPass nebo Chrome, ale nikoliv prostřednictvím klienta Windows nebo aplikace smartphonu, ale pouze přes webové rozhraní Bitwardenu. Při testování se podařilo překvapivě snadno importovat rozsáhlý seznam hesel z KeePass. To je dobrá zpráva, protože pokud už máte jiného správce hesel a v něm uložena všechna svá hesla, máte možnost je snadno přesunout do nového prostředí.

Bitwarden pro Windows: mnoho komfortních funkcí

bitwarden2

Mnoho pohodlí: Bitwarden nabízí velkorysého klienta pro Windows | Zdroj: Bitwarden screenshot

Bitwarden nabízí pohodlné uživatelské rozhraní jak na ploše Windows, tak i na smartphonu. Zahrnuje bezplatnou synchronizaci databáze hesel na všech soukromě používaných zařízeních. Správce hesel také podporuje používání složek pro lepší strukturování a disponuje dobře provedeným vyhledáváním.

Často používané položky můžete také označit jako oblíbené, abyste k nim měli ještě rychlejší přístup. Kromě klasických přístupových údajů Bitwarden také ukládá čísla platebních karet, čísla průkazů totožnosti a bezpečné poznámky. Pro nastavení bezpečných hesel pomáhá generátor.

Přihlašování probíhá s pomocí Bitwardenu klasickou metodou copy & paste uživatelského jména a hesla. Automatické přihlášení je možné ve verzi pro Windows v kombinaci s rozšířením v prohlížeči.

Skvělý správce hesel

Open source a zabezpečení, to jde dohromady dobře. Bitwarden je v této spojitosti velmi zajímavý projekt. Dobrými argumenty proti zavedeným značkám správců hesel jsou především rozsáhlá podpora různých systémů a funkce bezplatné synchronizace pro soukromé uživatele.

V porovnání s velkými službami správy hesel, jakými jsou například LastPass nebo Dashlane chybí několik funkcí, ale Bitwarden je dobrou volbou pro každého, kdo hledá bezplatného správce hesel s možností synchronizace. Fandy a bastlíře bude určitě zajímat, že lze pro synchronizaci nastavit vlastní server.

mohlo by vás také zajímat: kaspersky radí – pozor na podvržené verze streamovacích služeb


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud