Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Užitečný trik alkalických baterií: Jak rychle zjistíte, zda jsou baterie plné, nebo vybité

Josef Mika 13.01.2023

Zda je baterie nabitá, nebo prázdná, se v podstatě na první pohled nedá poznat. Nicméně k tomu, abyste to zjistili, nepotřebujete drahé měřicí přístroje. Ukážeme vám jednoduchý trik, pomocí kterého to zjistíte během několika sekund.

Kapitoly článku

Mnoho lidí zná tento častý nešvar při výměně baterií: jste na chvíli nepozorní nebo roztržití a omylem zaměníte plné a prázdné baterie, zvláště pokud se jedná o stejný typ.

Pokud však nechcete testovat všechny baterie jednotlivě nebo nemáte po ruce drahý měřicí přístroj, můžete použít jednoduchý trik a během několika sekund zjistit, které baterie jsou vybité a které mají plnou kapacitu. Zde se dozvíte, na co si dát pozor.

S plnou kapacitou nebo prázdné? Jednoduché zjištění stavu baterie

Ano, žlutá je vybitá. | Zdroj: YouTube/Chip Praha, "Skákající baterie"

Ke spolehlivému zjištění potřebujete pouze jednu baterii, o které s jistotou víte, že je nabitá/má plnou kapacitu. Vezměte do ruky tuto „vzorovou“ baterii a baterii, kterou chcete otestovat, a obě upusťte svisle na tvrdý povrch, např. na stůl, z výšky asi 15 až 20 cm.

Zcela vybitá baterie po nárazu vyskočí o několik centimetrů. Naproti tomu baterie, která je stále plná, téměř nevyskočí, ale přímo se převrátí. Srovnávací plná baterie zde slouží jako etalon.

Jaká je podstata tohoto triku

Alkalické baterie obsahují gelovou hmotu, která po vybití baterie ztuhne. Pevný vnitřek zajišťuje, že se prázdná baterie lépe odrazí od země a vyskočí zpět do vzduchu. Když jsou baterie ještě nabité, gelová hmota je stále měkká a tlumí nárazy. Proto se takové baterie po dopadu neodrazí tak, aby přímo odskočily zpět do vzduchu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud