Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Androidu, buďte opatrní: experti varují před skrytou hrozbou v aplikacích

Jakub Fišer 23.09.2022

V průběhu měsíce srpna české uživatele děsily zejména dvě hrozby spojené se systémem Android. Jednak jde o adware Andreed, a pak také o škodlivý malware Fake.App.RK, který se objevil v českém prostředí vůbec poprvé. Informovala o tom společnost Eset.

Kapitoly článku

Na konci léta byl nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu Android v Česku adware Andreed. V srpnu se šířil hlavně prostřednictvím falešné verze hry House Designer: Fix & Flip. Zde je důležité zmínit, že častokrát šlo o hru staženou z neoficiálního obchodu s aplikacemi, kde ochrana před podobnými hrozbami je velmi malá, nebo chybí úplně. Vždycky tedy stahujte aplikace pouze z Google Play, Huawei AppGallery nebo App Store (v případě Apple).

Nový malware děsí uživatele Androidu

Bezpečnostní experty však vyděsilo také zjištění, že nemalý poměr na letním řádění virů a malwarů má bankovní trojan Triada. Zcela novou hrozbou pro české zákazníky je však malware Fake.App.RK.

“Fake.App.RK je nový škodlivý kód, který se v srpnu objevil v Česku teprve druhý měsíc po sobě, tentokrát dokonce mezi třemi nejčastěji detekovanými hrozbami pro platformu Android. Vydával se za aplikace na ovládání telefonu a v několika případech i za falešnou aplikaci pro nákup plavek. Zde jednoznačně vidíme, jak se útočníci rozhodli v srpnu využít stále probíhající prázdninovou sezónu,” vysvětluje Martin Jirkal, analytik společnosti Eset.

Problém podobných virů není v tom, že by vám okamžitě uzmuly citlivá data a přihlašovací údaje. V tomto ohledu jsou teoreticky neškodní. Umí na sebe však navázat jiné škodlivé kódy, nebo do sebe další hrozby ukrýt. Klasickou poučkou je neklikat na všechno, co na internetu vidíte. Nestahovat aplikace z neoficiálních zdrojů, neotevírat podezřelé přílohy v e-mailu a nevěřit tomu, že jste vyhráli nový iPhone nebo zájezd na Maledivy. Jde většinou o velmi laciné triky, jak vám znepříjemnit život.

Zdroj: Eset


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud