Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Androidu, rychle aktualizujte: Google varuje před kritickými zranitelnostmi

Jiří Palyza 07.12.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Google uvolnil prosincové bezpečnostní záplaty pro Android. Uživatelé by si je měli instalovat co nejdříve, protože řeší celkem 85 zranitelností, z nichž jedna je klasifikována jako kritická.

Kapitoly článku

Na rozdíl od Microsoftu, který svůj den záplat plánuje vždy na druhé úterý v měsíci, Google vydává měsíční bezpečnostní aktualizace obvykle první pondělí v měsíci. Nejinak je tomu i v prosinci 2023. Nejnovější bezpečnostní aktualizace zatím nezahrnuje funkční updaty pro telefony Pixel, které byly už dříve ohlášeny také pro období prosince 2023.

Důležitou součástí aktualizace zabezpečení je odstranění zranitelnosti CVE-2023-40088, jedné z celkem 85 opravených bezpečnostních děr. Tato zranitelnost, zařazená do kategorie "kritická", spadá do systémové oblasti a označuje se jako "Remote Code Execution" (RCE).

Útočníci mohli tuto zranitelnost využít k vložení vlastního kódu do systému cílového telefonu bez vědomí nebo souhlasu uživatele. Také je označena jako zero-day, tedy existovala po celou dobu po okamžik jejího odstranění instalací záplaty. Proto se doporučuje prosincový update Androidu instalovat bez dlouhého prodlení.

Bezpečnostní update Androidu: jednu z odstraňovaných zranitelností Google klasifikuje jako kritickou

Uživatel ukazuje prstem na smartphone
Google upozorňuje na bezpečnostní chybu Androidu: není ale jasné, zda ji kyberzločinci už zneužili.
Zdroj: whatwolf/Freepik

Společnost Google se o této zranitelnosti zmínila v bulletinu o zabezpečení systému Android a zdůraznila, že je klasifikována jako "kritická". Zůstává nejasné, zda byla tato zranitelnost zneužita už dříve.

Jak už jsme zmínili výše, bezpečnostní update Androidu prozatím neobsahuje funkční updaty pro zařízení Pixel. Ty by se ale také měly objevit ještě v průběhu posledního měsíce roku a podle předběžných informací slibují mnoho nových funkcí pro kompatibilní modely smartphonů od Google. Například Pixel 8 Pro získá funkci "Video Boost".

Mohlo by vás zajímat

Tato funkce vytvoří dvě kopie nahraných videí a jednu z nich odešle prostřednictvím cloudu do společnosti Google. Vyšší výpočetní výkon, který je k dispozici pro optimalizaci, se postará o optimalizaci odeslaných snímků. Jakmile je video připraveno, uživatelé obdrží oznámení a výsledek najdou ve své knihovně Fotky Google.

Zdroj: Bleeping Computer, Android Central, Android.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud