Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé iPhonu by si měli dávat pozor: tyto aplikace předávají data třetím stranám

Jiří Palyza 02.04.2021

Některé z aplikací na platformě App Store dostaly špatné hodnocení z hlediska ochrany osobních údajů. Jsou kritizovány za předávání údajů o uživatelích třetím stranám.

Specialisté na ochranu soukromí ze společnosti pCloud se zaměřili na hodnocení ochrany soukromí v obchodě App Store. Jejich cílem bylo zjistit, které aplikace zpracovávají nejvíce uživatelských dat. Důraz byl kladen nejen na využívání informací pro interní účely, ale také na sdílení údajů poskytovatelům třetích stran.

Interní využívání sledovaných informací může sloužit k vylepšení vlastních aplikací. Patří sem například analýza chyb nebo pádů aplikací a zjištěné informace slouží k přípravě oprav v aktualizacích. To je často v zájmu uživatelů iPhonu nebo iPadu. Kritičtější je to ale v případech, kdy společnosti shromážděné informace o uživatelích dále prodávají za účelem vlastního financování.

Slabé výsledky Instagramu a Facebooku

appstore

Některé aplikace z Apple App Store neberou soukromí příliš vážně. | Zdroj: James Yarema/Unsplash

Přehled pCloudu se mimo jiné týká i aplikací, které sdílejí shromážděná data se třetími stranami. Informace mohou zahrnovat údaje o nákupech, poloze, kontaktech, historii vyhledávání a prohlížení internetových stránek, finanční údaje nebo údaje o zdraví a kondici uživatele.

První dvě místa přehledu by mohla překvapit jen málo uživatelů iPhonu a iPadu. Instagram shromažďuje 79 % osobních údajů a jen v několika kategoriích aplikace nakládá s informacemi šetrně. Na druhém místě je Facebook. Do první desítky se dostaly také služby YouTube a YouTube Music od Google, které se umístily na šestém a sedmém místě. Jako velmi zvědavé se také projevily aplikace Uber Eats a Deliveroo. Ty se umístily na čtvrtém a osmém místě. Desítku uzavírá eBay.

Aplikace od Apple mají také přístup k datům

Uživatelé uvedených aplikací tak nemohou být překvapeni, pokud se jim v jiných aplikacích opět zobrazí reklamy na produkty, které nakoupili anebo které si prohlíželi jinde.

Na druhém konci žebříčku se ale objevilo i několik pozitivních překvapení. Například služby jako Netflix, Skype nebo Zoom nesdílení s poskytovateli třetích stran žádné osobní údaje. Kompletní přehled najdete ve zprávě pCloudu.

Údaje o uživatelích ale nepoužívají pouze poskytovatelé třetích stran. K osobním údajům mají přístup i vlastní aplikace společnosti Apple. Vzhledem k tomu, že mnoho z nich se nedá najít přímo na App Store, je možné si hodnocení ochrany osobních údajů prohlédnout online. Výrobce iPhonu příslušný přehled zveřejnil na svých webových stránkách.

Aplikace, které sdílejí data s třetími stranami

Pořadí Aplikace Podíl sdílených dat [%]
1 Instagram 79
2 Facebook 57
3 LinkedIn 50
4 Uber Eats 50
5 Trainline 43
6 YouTube 43
7 YouTube Music 43
8 Deliveroo 36
9 Duolingo 36
10 eBay 36

| Zdroj: pCloud, blog.pcloud.com/invasive-apps/


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud