Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Uživatele to rozčiluje: ve Windows se objevil další nástroj, který nelze odstranit

Jiří Palyza 04.10.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Microsoft konečně vybavil Windows vlastním řešením pro zálohování, které mohou používat i běžní uživatelé. Nová aplikace ale u mnoha z nich vyvolává podrážděné reakce.

Kapitoly článku

Ve zkratce:

 • Microsoft informoval, že nedovolí uživatelům odstranit zálohovací aplikaci Windows Zálohování, protože ji označuje za součást systému. Plánuje ji ale skrýt na nepodporovaném hardwaru s Windows 11 a 10, zejména ale na podnikových systémech nebo počítačích v režimu LTSC.
 • Aplikaci půjde pouze skrýt, nikoliv odstranit, protože je považována za součást systému.
 • Po nadcházející aktualizaci, která umožní skrytí aplikace, nebude viditelná v oblastech uživatelského rozhraní, kde se zobrazují všechny aplikace nebo instalované aplikace.

Zálohování dat vždy bylo a stále zůstává nesmírně důležitým tématem. Myslel na to i Microsoft ve svém systému Windows, který už několik let nabízí funkci pro zálohování dat.

Uživatelé si tak mohou zálohovat například hesla, pověření, nastavení, aplikace a další data, například složky. V současné době je aplikace Windows Zálohování zaměřena především na spotřebitelská zařízení a nabízí uschování dat na cloudovém úložišti OneDrive.

Mohlo by vás zajímat

Někteří uživatelé vyjadřují svou nespokojenost a označují aplikaci za bloatware, nebo za poslední snahu Microsoftu prosadit cloudové úložiště OneDrive.

To co na první pohled zní jako dobrá zpráva, by ale některé uživatele mohlo naštvat. Jde totiž o další aplikaci, kterou nejde ze systému odstranit. Existuje ale způsob, jak ji alespoň skrýt.

Microsoft také potvrdil, že Windows Zálohování je nová systémová součást, která vyžaduje přihlášení k účtu Microsoft nebo ke službě OneDrive. Umožňuje vytvořit úplnou zálohu, která uživatelům usnadní přechod na jiný počítač nebo obnovu známého prostředí po nové instalaci.

Nová aplikace pro zálohování ve Windows: proč nepůjde odstranit

Windows Zálohování
Zálohování prostředí Windows, nastavení, dat, uživatelských privilegií a dalších součástí systému je možné prostřednictvím aplikace Windows Zálohování. Mnoho uživatelů ji ale označuje za poslední zoufalou snahu Microsoftu o prosazení OneDrive.
Zdroj: Windows 10/Windows Zálohování

Doposud byla tato funkce integrována do Windows jako systémová součást. To znamená, že ji nelze ze systému odstranit. Podle příspěvku na blogu Microsoftu ale bude možné nástroj skrýt. Měla by to umožnit očekávaná aktualizace.

Znamenalo by to, že aplikace sice v systému zůstane, ale už se nebude zobrazovat v žádném přehledu nebo jiném systémovém zobrazení.

Aktualizace ale bude k dispozici pouze uživatelům služby Azure Active Directory (Entra) nebo Active Directory ve verzích Windows 10 a 11 Pro, Education nebo Enterprise.

Uživatelé ostatních verzí systémů Windows se budou muset s neustálou přítomností nové zálohovací aplikace smířit.

Mohlo by vás zajímat

Přesto ale existuje možnost, jak aplikaci ze systému odstranit. Nicméně má to malý háček: spolu s aplikací se také vypne Emoji Panel a podpora klávesové zkratky [Windows]+[Shift]+[S] pro pořizování otisku obrazovky s možností výřezu. Postup je následující:

 • 1

  Spusťte prostředí PowerShell se zvýšenými právy.

 • 2

  V prostředí PowerShellu spusťte příkaz:

  Remove-WindowsPackage -Online -PackageName "Microsoft-Windows-UserExperience-Desktop-Package~31bf3856ad364e35~amd64~~10.0.19041.3393"
 • 3

  Restartujte systém potvrzením klávesou "Y" v prostředí terminálu.

Po úspěšném restartu bude ze systému vyjmuta aplikace Windows Zálohování, Emoji a [Windows]+[Shift]+[S] pro otisk obrazovky s výběrem.

Pokud byste vše chtěli vrátit do původního stavu, lze to opětovným spuštěním příkazu:

DISM.exe /Online /add-capability /CapabilityName:Windows.Client.ShellComponents~~~~0.0.1.0

v prostředí PowerShellu.

Zdroj: Microsoft Support, Windows Latest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud