Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

V Kolíně si mohou vyzkoušet mobilní síť s rychlostí 5G

Pavel Trousil 11.03.2019

Operátor O2 pokračuje v přípravách na příchod sítí páté generace. Jako první v ČR pokryl celé město Kolín aktuálně nejrychlejším internetem. Technologie umožňuje datové přenosy s teoretickými rychlostmi až gigabit za vteřinu - to je desetinásobně více, než umožňuje běžná síť 4G LTE.

Kapitoly článku

V Kolíně si tak mohou zákazníci O2 v reálných podmínkách vyzkoušet rychlost mobilních dat, jaká bude běžně dostupná v 5G sítích, a to už dnes, kdy se skutečné 5G pokrytí omezuje jen na pár pilotních instalací ve světě.

Vyšších rychlostí je možné dosahovat díky spojení několika frekvenčních pásem a jejich doplněním o technologie 4x4 MIMO a 256QAM. Pro to, aby si zákazníci O2 v Kolíně mohli nejrychlejší připojení vyzkoušet, potřebují mobilní telefon s podporou LTE kategorie CAT16 a vyšší, což splňují například novější modely značky Samsung. O2 proto na kolínských prodejnách nabídne smartphony Samsung GALAXY S9 se slevou pět tisíc korun.

 Rychlost stahování na kolínském náměstí 8.3.2019, 9:35 - 469 Mbit/s

 

Bezdrátový internet na doma nově s rychlostmi až 250 Mb/s

Mobilní síť slouží nejen pro připojení mobilních zařízení, ale také pro pevné připojení domácností a firem tam, kde není dostatečně rychlé tradiční kabelové připojení. Od poloviny loňského listopadu O2 nabízí novou generaci bezdrátového internetu na speciálně vyhrazené frekvenci. Tuto technologii využívají již stovky zákazníků napříč republikou, nyní O2 nově nabízí také tarif s rychlostmi až 250/25 Mbit/s, které byly doposud dostupné jen pomocí kabelového připojení.

 20190308-121345-nahled

O krok blíž k 5G

Nejrychlejší síť buduje O2 společně s firmou CETIN a s předními světovými dodavateli.​ Zkušenosti z reálného provozu pomohou při rozvoji celoplošného pokrytí sítí páté generace poté, co proběhne aukce potřebných frekvenčních pásem a na trhu se objeví zařízení s podporou této technologie. Vlastnosti sítí 5G umožní kromě velmi rychlých mobilních dat také masivní rozvoj internetu věcí a s tím spojené rozšiřování řešení pro automatizaci výroby, chytrých měst a domácností. Nová generace mobilního internetu tak najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, průmyslu a řízení výrobních procesů, sportu, ale také v oblasti zdravotnictví.

20190308-121526-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud