Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Váha Body Scan: monitoruje celkovou kondici a umí odhalit nemoci

Jiří Palyza 07.01.2022

Firma Withings představila chytrou váhu Body Scan. Zařízení umí nejen zobrazit hmotnost a procento tělesného tuku, ale dokáže také komplexně zkontrolovat zdravotní stav uživatele.

Novinka výrobce Withings na první pohled působí dojmem dalšího vývojového stádia vah pro měření hmotnosti a BMI. Podle informací ale Body Scan umí také vytvořit komplexní EKG a vyhodnocovat nervovou aktivitu.

Pro stanovení procenta tělesného tuku chytrá váha používá integrovanou rukojeť, která prostřednictvím segmentové analýzy dokáže určit procento tuku v celém těle. Jak je u podobných přístrojů obvyklé, využívá se technologie bioelektrické impedanční analýzy (BIA), v průběhu které tělem protéká velmi slabý, nepostřehnutelný elektrický proud. Běžné váhy s funkcí měření obsahu tuku v těle bez ručního nástavce jsou schopny určit BMI přibližně pouze do výše boků, protože v kontaktu se zařízením jsou pouze nohy. Výsledek je proto odpovídajícím způsobem nepřesný.

Navíc EKG a analýza nervové činnosti

bodyscanbasement

Už není daleko doba, kdy si uživatelé budou moci pomocí chytré váhy provést kompletní sken zdravotního stavu v domácích podmínkách. | Zdroj: Withings

Zatímco měření procenta tělesného tuku není u vah podobného typu žádnou novinkou, Body Scan je první váhou pro domácí použití, která v nohách provádí také skenování nervů. Podle výrobce analýza trvá jen přibližně 30 sekund a měla by odhalit známky neuropatie, tedy nervová poškození. Při pozitivním nálezu to může být signál různých nemocí, typicky například cukrovky.

Zajímavý je také výpočet cévního věku, který se provádí prostřednictvím rychlosti pulsové vlny. Na základě souhrnu naměřených údajů chytrá váha zobrazí odhad celkového zdravotního stavu uživatele. K tomu je navíc šestikanálové EKG, které je schopné detekovat fibrilace srdečních síní.

Zjištěné údaje jsou uložené v aplikaci, která je součástí chytré váhy. V případě potřeby je možné jejich snadné sdílení s lékařem. Váha umí rozpoznat až osm uživatelů a zaznamenat jejich naměřené hodnoty samostatně.

bodyscan

Díky integrované rukojeti je měření BMI mnohem přesnější než u jiných vah, které měří pouze na základě dotyku nohou. K zařízení je k dispozici také aplikace, která shromažďuje naměřené údaje. | Zdroj: Withings

Přesné datum uvedení na trh výrobce zatím nezveřejnil, mělo by to ale být v průběhu druhého pololetí 2022. Předpokládaná cena je v přepočtu přibližně 7500 Kč.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud