Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Velká televize za 50 korun? Varování před falešnou Alzou, podvodníci slibují 99% slevy

Jakub Fišer 20.04.2023

Oblíbený internetový obchod Alza.cz se stal znovu terčem podvodníků. Ti tentokrát nezkopírovali design hlavní webové stránky obchodu, nýbrž logo, které použili pro falešnou reklamu na sociálních sítích.

Kapitoly článku

„Čím dál častěji se setkáváme s podvodnými příspěvky na některé ze sociálních sítí. Ty slibují produkty prodávané pod záštitou naší firmy za zlomek původní ceny, například Samsung QLED 4K televize za necelá dvě eura či vysavač Dyson za tři eura,“ uvádí Alza v tiskovém prohlášení.

Varuje tím před podvodnými fotomontážemi na sociálních sítích, zejména na Facebooku. Podvodné účty zde sdílí fotografie pořízené jakoby v prodejně, vyobrazující určité zboží (třeba právě televizi nebo jinou dražší elektroniku do domácnosti) s obrovskou slevou.

Alza podvod a sleva 99 %

Jako třeba právě chytrá QLED televize od Samsungu, která má ve speciální akci stát necelá 2 eura, tedy asi 50 korun. Přitom skutečná cena se pohybuje v řádu jednotek desetitisíců korun. Kyberzločinci pak svůj podvod podporují ještě falešnými ohlasy v komentářích – dozvíte se tam, jak se nákup vydařil a že nízká cena je prostě „super“.

V rámci příspěvku na síti pak podvodníci nabízí k vyplnění krátký formulář, jehož součástí jsou však i platební údaje. V takovém případě doporučujeme nic nikam nevypisovat a stránku hned zavřít a už se tam nevracet. Narazili jste totiž na podvodnou kampaň.

Poznáte to jednoduše, stačí zapojit selský rozum. Popisy příspěvku jsou ve slovenštině, nicméně logo viditelně přidané do obrázku láká na web s českou doménou. Také zbytek obrázku neodpovídá realitě – jsou zde patrné nápisy ještě v jiných jazycích. Pozornější si také mohou všimnout, že Samsung už dávno nebalí televize do bílých krabic, nýbrž do hnědých z recyklovaných materiálů.

Zdaleka nejde o první případ, kdy se nějaký podvodník vydává za obchod Alza. Aktuální podvodná kampaň je však o to zákeřnější, že ceny všeho možného se zvyšují a lidé tak velmi rádi slyší o jakýchkoliv slevách a akčních nabídkách. Buďte proto v těchto dnech o něco obezřetnější.

Zdroj: Alza, Novinky.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud